سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 55612
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حمله داعش به عین العرب به سبک تروا +عکس
Print This Post

ساعت 05.00،زمانی است که داعش روز گذشته عملیات تازه ای را با انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در کوبانی آغاز کرد.شهری در نزدیکی مرز ترکیه که صدای انفجار و دود ناشی از آن را به وضوح می شنوی و می بینی و در زمان اشغال این شهر توسط داعش در آخرین ماههای سال 2014،آوارگان این شهر را می دیدی که در خاک ترکیه ویرانی شهر خود را با درد به نظاره نشسته اند.

به گزارش سلام دلفان،ساعت 05.00،زمانی است که داعش روز گذشته عملیات تازه ای را با انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در کوبانی آغاز کرد.شهری در نزدیکی مرز ترکیه که صدای انفجار و دود ناشی از آن را به وضوح می شنوی و می بینی و در زمان اشغال این شهر توسط داعش در آخرین ماههای سال 2014،آوارگان این شهر را می دیدی که در خاک ترکیه ویرانی شهر خود را با درد به نظاره نشسته اند.

حمله داعش به کوبانی به سبک تروا +عکس
روزهای نزدیک به آزادی کوبانی هم شبه نظامیان داعش را در همین محدوده می دیدی که با لباس های محلی از کوبانی می گریزند.عکس های زیادی در آن مقطع از فرار داعشی ها از کوبانی ثبت شد که این اطمینان را ایجاد می کرد که دیگر آنها را در کوبانی نخواهی دید.اما چند ماهی از آزادسازی کوبانی نمی گذرد که این بار داعش در ترفندی تازه به عملیاتی سازمان دهی شده در این خاک دست می زند.

آن هم زمانی که برخی از آوارگان به شهر خود برگشته اند.با اطمینان خاطر از اینکه دیگر داعش تهدیدی علیه آنها محسوب نمی شود و از شهر رانده شده اند. برخی از آوارگان وقتی از کمپ های پناهندگی در ترکیه می خواستند به شهر خود کوبانی باز گردند،به صراحت خوشحالی خود را مقابل دوربین اعلام می کردند و اینکه با شکستی که داعش در شهرشان خورده،هرگز دیگر جرات تعدی به کوبانی را پیدا نخواهد کرد.تعبیر یکی از مردان پناهجو این بود که داعش در کوبانی تحقیر شد.

حمله داعش به کوبانی به سبک تروا +عکس

همان روزها که آوارگان کوبانی را در حال ترک کمپ های پناهجویی ترکیه می دیدی،رجب طیب اردوغان،رییس جمهور ترکیه هم صحبت از یک فاجعه نژادی به میان آورد،اما این موضوع در میان اخبار و تصاویر گم شد.

اینک چند ماهی از آزادسازی و پاکسازی کوبانی از اجساد داعشی ها که گاه نیروهای مدافع خلق جنازه آنها را پشت خودرو بر روی زمین می کشیدند و چند هفته ای از صحبت های رییس جمهور نمی گذرد که داعش عملیاتی خونین را در کوبانی سازمان می دهد.آن هم به شیوه ای که حادثه ای تاریخی را تداعی می کند.
مجروحان کوبانی و حکایت مشکوک حمله
روز پنجشنبه،بلافاصله بعد از اینکه خبر حمله داعش به کوبانی منتشر شد،این آمبولانس های ترکیه بودند که در مرز مستقر شده و مجروحان را برای مداوا به بیمارستان های خود منتقل کردند.معاون نخست وزیر ترکیه و استاندار شانلی اورفا در مرز کوبانی مرتب در مصاحبه های تلویزیونی خود این موضوع را مطرح می کردند که بلافاصله بعد از حمله داعش،مجروحان حادثه را در خاک خود پذیرفته و مداوا می کنند.

حمله داعش به کوبانی به سبک تروا +عکس

آمار اولیه رسانه های ترکیه،تعداد مجروحان پذیرش شده در بیمارستان های این کشور را 41 نفر اعلام کرد که شب هنگام این رقم به 134 نفر رسید.تعدادی از مجروحان به بیمارستان دولتی سوروچ منتقل شدند.تعدادی نیز به شانلی اورفا.

در بیمارستان دولتی سوروچ بود که مجروحان از حمله مخوف داعش پرده برداشتند.کسانی که از نزدیک حادثه را دیده و عزیزان خود را از دست داده بودند.

اوج فاجعه در روستای برخ تن رخ داد.روستایی در 15 کیلومتری کوبانی.
داعش با لباس “ی پ گ” آمد
نسرین حمو از جمله مجروحان این روستا بود که با اسلحه داعش زخمی شده.

او حرفهایی زد که تکان دهنده بود.نسرین حمو گفت برای سحری بیدار شده بودند و داشتند خود را برای خواب آماده می کردند که صدای شلیک اسلحه می شنوند.

حمله داعش به کوبانی به سبک تروا +عکس
او می گوید:با صدای اسلحه بیرون رفتم و کامیون هایی را دیدم که سمت روستا می آمدند ولی نزدیک روستا چراغ های خود را خاموش کرده و چراغ خاموش می آمدند.وقتی نزدیک شدند،چیزی که نظرم را جلب کرد،لباس سرنشینان بود که لباس یگان مدافع خلق را بر تن داشتند.من تصورم این بود که آنها نیروهای ی پ گ هستند.خیالم راحت شد که آنها ی پ گ هستند و مشکلی ایجاد نمی شود.اما همین که نزدیک شدند،شروع کردند به شلیک و همسرم همان جا کشته شد.وحشت زده بودم و می شنیدم که مرتب گلوله شلیک می شود.با چند نفر فرار کردیم و دیگر پشت سرم ندیدم چه اتفاقی افتاد و چگونه مردم کشته شدند.

فاطمه آسر دیگر مجروح کوبانی هم روایتی مشابه نسرین حمو دارد.او نیز بعد از سحری متوجه ورود کامیون ها می شود و تصور نمی کند آنها داعش باشند.اما با نزدیک شدن کامیون ها در نهایت ناباوری می بیند که آنها دست به اسلحه برده و مردم را می کشند.

باهوز خاطر 15 ساله نیز که از ناحیه چشم زخمی شده،توضیح می دهد که مرگ دو نفر را کنار خود دیده است.
داعش از کجا وارد شد؟
به گزارش روزنو،حقیقت این بود داعش با لباس ی پ گ وارد روستای نزدیک کوبانی شده.اما یک موضوع همچنان مبهم بود.اینکه داعش از کجا وارد کوبانی شده است.

رسانه های سوریه می گویند داعش از خاک ترکیه وارد کوبانی شده و رسانه های ترکیه می گویند داعش از خاک سوریه وارد کوبانی شده است.

تانجو بیلگیچ سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در برابر ادعای مطرح شده موضع گرفته و گفت دروغی بیش نیست.

استاندار شانلی اورفا که ارتباطات مرزی شهروندان کوبانی بواسطه آن صورت می گیرد در خصوص حمله داعش به کوبانی گفت:ادعا می شود عاملان حمله از ترکیه وارد کوبانی شدند که من آن را تکذیب می کنم و به صراحت اعلام می کنم چنین چیزی واقعیت ندارد.

او تاکید کرد:داعش نه از خاک ترکیه که از “جرابلس” سوریه وارد کوبانی شده است و این یک ادعای بی پایه و خلاف واقع است که برخی مطرح می کنند.

حمله داعش به کوبانی به سبک تروا +عکس

استاندار شانلی اورفا گفت:ما وقتی خبر حمله را دریافت کردیم به سرعت خود را آماده امدادرسانی به مجروحان کردیم و دهها نفر از مجروحان وارد ترکیه شده و در بیمارستان های شانلی اورفا تحت مداوا قرار گرفته اند.

نومان کورتولموش،معاون نخست وزیر ترکیه نیز همانند استاندار شانلی اورفا ادعای ورود داعش از خاک ترکیه به کوبانی را رد کرد و گفت:این یک بازی کثیف است که یک گروه برای زیر سوال بردن وجهه ترکیه مطرح می کنند و قصد تخریب دارند.
مسیر ورود داعش به کوبانی در رسانه ترکیه
از معاون نخست وزیر تا استاندار شانلی اورفا و اعضای ارشد حزب حاکم عدالت و توسعه مقابل دوربین و در گفتگو با رسانه های مکتوب منکر ورود داعش به کوبانی از خاک ترکیه شدند و پس از تکذیب های شفاهی رسانه وابسته به دولت ترکیه نقشه ای منتشر و مسیر حرکت داعش و حمله انتحاری در کوبانی را ترسیم کرد.در این نقشه داعش از جرابلس سوریه وارد کوبانی شده و اقدام به حمله انتحاری می کند.

اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه به ادعاهای مطرح شده در خصوص حمله مجدد داعش به کوبانی از خاک ترکیه پاسخ داده و مدعی شدند این یک بازی حساب شده و کثیف توسط داعش و پ ک ک است.

آنها در این رابطه حملات تندی به پ ک ک داشته و در گفتگو با خبرگزاری آناتولی متفق القول بر این باور بودند که پ ک ک در این ماجرا ذینفع است.
جلسه اضطراری مقامات ترکیه
روز گذشته در حالیکه مجروحان کوبانی به ترکیه منتقل می شدند،مقامات ارشد امنیتی و ارتش ترکیه جلسه اضطراری برگزار کردند.احمد داووداوغلو،نخست وزیر،هاکان فیدان رییس سازمان اطلاعات ملی (میت) و نجدت اوزل رییس نیروهای مسلح جلسه اضطراری تشکیل دادند.
کنترل 24 ساعته مرشد پینار با 16 دوربین
گذرگاه مرزی مرشد پینار،اسمی بود که روز گذشته عنوان شد مسیر ورود داعش بوده اما مقامات ترکیه در این رابطه گفتند گذرگاه مرزی مرشد پینار با 16 دوربین 24 ساعته کنترل و همه حوادث در کوبانی در آن ضبط می شوند.

منبع: روز نو


ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار