سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 57073
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » زمان بهره برداری ازصحن حضرت زهرا(س) در نجف
Print This Post

پيش‌بيني ستاد بازسازي عتبات اين است كه با تكميل اين پروژه، فضاي حرم امام علي (ع) حدود 20 برابر توسعه مي‌يابد.پيش بيني شده است صحن حضرت زهرا (س) نهايت تا سال 1395 به بهره برداري برسد.

 به گزارش سلام دلفان، صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف و در جوار حرم حضرت علي (ع)، 220 هزار متر مربع مساحت دارد و بعد از مسجدالحرام، بزرگترين پروژه جهان اسلام به حساب مي‌آيد.وسعت اين صحن دو برابر مساحت فعلي مسجدالنبي و سه برابر مساحت حرم امام‌رضا (ع) است.

اين پروژه از سال 89 توسط ستاد بازسازي عتبات عاليات عراق در ايران و با مشاركت مهندسان و هنرمندان ايراني، پس از امضاء ديوان وقف شيعي عراق، وزارت بلديه و توليت حرم حضرت اميرالمومنين (ع) آغاز شد.

براي شروع اين پروژه هتل‌هاي ضلع غربي حرم تخريب و خاكبرداري با عمق 11 تا 17 متر انجام شد. در حال حاضر نيز به خاطر اجراي اين پروژه عظيم بافت قديمي شهر نجف تا حدي دگرگون شده و بخش زيارتي شهر براي اشخاصي كه حدود چهار سال قبل توفيق زيارت نجف اشرف را داشتند كمي متفاوت مي آيد.

صحن حضرت زهرا (س) كه نام آن پس از تاييد آيت الله سيستاني تعيين شد، با گنبد حرم امام علي (ع) نسبت قرينه دارد و قرار است شامل موزه، كتابخانه، مهمانسرا و رستوران، شبستان و ساختمان اداري و فرهنگي باشد كه در طراحي و معماري اين صحن، به ويژه شبستان آن (با ظرفيت پذيرش 100 هزار زائر)، از هنر و معماري اصيل ايراني بهره گرفته خواهد شد.

پيش‌بيني ستاد بازسازي عتبات اين است كه با تكميل اين پروژه، فضاي حرم امام علي (ع) حدود 20 برابر توسعه مي‌يابد.

اين پروژه بزرگ با همراهي متبرعان عام و خاص و به كمك نذورات مردمي درحال اجرا است. ستاد بازسازي عتبات در اربعين امسال با توجه به حضور جمعيت زياد مشتاقان در نجف، بخشي از اين صحن را با ايجاد امكانات اوليه در اختيار زائران قرار داد تا در آن اسكان كنند.

پيش بيني شده است صحن حضرت زهرا (س) نهايت تا سال 1395 به بهره برداري برسد.

منبع:حج

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار