سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 57155
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » تبلیغات زودهنگام کاندیداها در لرستان در تأیید صلاحیت افراد لحاظ می‌شود/انتخابات لرستان رایانه‌ای برگزار نمی‌شود
Print This Post
مدیرکل دفتر نظارت شورای نگهبان استان لرستان:

مدیرکل دفتر نظارت شورای نگهبان لرستان گفت: تبلیغات زودهنگام کاندیداها در تأیید صلاحیت افراد لحاظ می‌شود.

انتخابات

به گزارش سلام دلفان، تیمور سپهوند ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه لرستان که در سالن جلسات دفتر شورای نگهبان استان لرستان برگزار شد، اظهار داشت: شورای نگهبان یکی از نهادهای مهم و با اهمیت در نظام جمهوری اسلامی ایران است که مطابق قانون اساسی وظایف بسیار سنگین و مهمی برای این نهاد تعریف‌شده است.

وی افزود: نزدیک10 اصل قانون اساسی به شورای نگهبان اختصاص‌یافته که در این 10 اصل به وظایف شورای نگهبان در قبال نظام اسلامی اشاره‌ شده است.

مدیرکل دفتر نظارت شورای نگهبان لرستان عنوان کرد: در اصل چهارم قانون اساسی به‌صراحت بیان می‌شود که تمامی قوانین و مقررات جزایی، مالی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بایستی در چارچوب قوانین و احکام اسلامی باشد کمااینکه تخصیص این امر به عهده فقهای شورای نگهبان است.

وی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل در شورای نگهبان حفظ اسلامیت نظام اسلامی و خون‌بهای هزاران شهید و ایثارگری است که بایستی بر پایه احکام اسلام و نظام حفظ شود بنابراین حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام به‌عنوان دو رکن اساسی از وظایف شورای نگهبان است.

سپهوند با اشاره به اینکه جمهوریت نظام بر پایه آرا عمومی مردم است، گفت: مسئولان بر پایه مشارکت مردم بایستی ساختار نظام را حفظ  و در جهت خدمت به جامعه اسلامی تلاش کنند کمااینکه در  اصل 99 به‌صراحت به جمهوریت نظام اشاره‌ شده است.

وی افزود: نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری که تحت عنوان آرا عمومی و همه‌پرسی در جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود از وظایف شورای نگهبان است.

مدیرکل دفتر نظارت شورای نگهبان لرستان خاطرنشان کرد: نظارت شورای نگهبان مأموریت صیانت از آرا مردم، پاسداری از سلامت انتخابات کشور را بر عهده دارد.

وی بابیان اینکه از ابتدای انتخابات تا انتهای آن ( تأیید و رد صلاحیت) از وظایف قانونی نظارت شورای نگهبان است، اظهار داشت: شورای نگهبان با یک نظارت دقیق، درست، مطلوب وانقلابی مأموریت مهم خود را انجام می‌دهد.

سپهوند با اشاره به شکل‌گیری شورای نگهبان در آذرماه سال 58، گفت: در این سال قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به آرا عمومی مردم گذاشته شد و مردم قانون اساسی را تأیید و تصویب کردند.

وی عنوان کرد: اوایل اسفند سال 58 ،حضرت امام خمینی (ره)  شش فقیه را در اصول قانون اساسی به‌عنوان فقهای شورای نگهبان معرفی و در همان سال انتخابات نخستین مجلس شورای اسلامی را برگزار کردند.

مدیرکل دفتر نظارت شورای نگهبان لرستان بابیان اینکه نخستین مجلس شورای اسلامی در خردادماه سال 59 تشکیل شد، بیان کرد: ازآنجایی‌که شش حقوق‌دان عضو شورای نگهبان می‌بایست توسط رئیس قوه قضایی به مجلس معرفی شوند و از طرف مجلس رأی بیاورند پس از تشکیل مجلس اعتبارنامه اکثریت در سال 59 تصویب و شش حقوق‌دان از طرف قوه قضاییه معرفی شدند.

وی با اشاره به شروع کار شورای نگهبان در سال 59، گفت: از سال 59 تاکنون در دوره‌های مختلف مجلس شورای اسلامی بیش از سه هزار مصوبه داشته که این مصوبات همگی به تصویب شورای نگهبان رسیده است.

سپهوند تصریح کرد: شورای نگهبان برای تطبیق این اصول با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی دوشادوش مجلس شورای اسلامی برای تصویب، تأیید و لازم‌الاجرا بودن آن‌ها حرکت کرده که البته در این میان دو موضوع اعتبارنامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و انتخاب شش حقوق‌دان که از طرف رئیس قوه قضاییه معرفی می‌شوند در حیطه شورای نگهبان نیست.

وی افزود: دفاتر شورای نگهبان استان و شهرستان‌ها بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال 79 تشکیل شد تا این دفاتر با یک فرایند کاملاً منضبط، ساختار دقیق، نیروی انقلابی و متدین بتوانند وظایف شورای نگهبان را در سطح کشور انجام دهند.

مدیرکل دفتر نظارت شورای نگهبان لرستان گفت: هم‌اکنون بیش از 12 هزار نفر در استان لرستان نظارت بر انتخابات را  بر عهده‌دارند که از این تعداد بیش از دو هزار نفر را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی بابیان اینکه در راستای نظارت بر انتخابات، مهم‌ترین کار دفاتر نظارت شورای نگهبان انجام آموزش‌های کافی آشنایی با قوانین انتخابات است، عنوان کرد: افرادی در قالب ضابطین، سر ناظران، ناظر و ناظران فعال و عادی در بحث انتخابات فعالیت دارند.

سپهوند بابیان اینکه شورای نگهبان برای بررسی انتخابات در دو قالب دو مجموعه کارها را مدیریت می‌کند، خاطرنشان کرد: مجموعه نخست همین دفاتر نظارت هستند که به شکل مستمر و رسمی داستان و شهرستان‌ها به‌صورت سالیانه فعال هستند و مجموعه دوم در دفاتر نظارت به اقتضای برگزاری انتخابات شکل می‌گیرند.

وی بابیان اینکه مجموعه هیئت‌های نظارت فقط در زمان انتخابات شکل می‌گیرند، گفت: شورای نگهبان حداقل حدود هشت ماه قبل از انتخابات یک مجموعه هیئت نظارت را در استان و شهرستان تشکیل می‌دهد که پنج نفر در هیئت استان و سه نفر در دفاتر شهرستان و بخش‌ها فعالیت می‌کنند.

مدیرکل دفتر نظارت شورای نگهبان لرستان در رابطه با افرادی که قبل از ثبت‌نام از طریق فضای مجازی به تبلیغات می‌پردازند، اظهار داشت: به‌طور یقین مجموعه دفتر نظارت استان و شهرستان تمامی اخبار، اطلاعات، تبلیغات و تحرکاتی که در زمینهٔ انتخابات و کاندیداها انجام می‌دهند رصد می‌کند.

وی افزود: پرینت این‌گونه اخبار و تبلیغات پیش از ثبت‌نام گرفته می‌شود و در سوابق افراد و فعالان سیاسی گذاشته می‌شود.

سپهوند بابیان اینکه تبلیغات زودهنگام خلاف قانون است، عنوان کرد: در مجموعه نظارت شورای نگهبان تمامی فعالیت فعالان وجناح های سیاسی اعم از اخبار، تبلیغات و رایزنی‌ها را جمع‌آوری و در پرونده افراد درج می‌شود.

وی گفت: یک ابهام قانونی در این زمینه وجود دارد اما تبلیغات زودهنگام افراد خلاف است چراکه هفت روز قبل از انتخابات این تبلیغات شروع می‌شود بنابراین‌همه گزارش‌ها خلاف انتخابات در سوابق افراد لحاظ می‌شود.

مدیرکل دفتر نظارت شورای نگهبان لرستان بیان کرد: تبلیغات زودهنگام افراد با توجه به میزانی که انجام‌گرفته لحاظ می‌شود بنابراین اگر کارهایی خلاف قانون، مصالح و آرامش جامعه  وجود داشته باشد در جمع‌بندی در جهت رسیدگی لحاظ می‌شود.

وی در بحث تبلیغات زودهنگام، تصریح کرد: برخی افراد در شب‌های قدر از مسائل دینی استفاده از ابزاری کردند که همه کارت‌ها و مطالب توزیع‌شده جمع‌آوری و در اختیار مجموعه تشخیص قرار گرفت و به‌طور یقین در زمان رسیدگی صلاحیت لحاظ می‌شوند.

سپهوند در رابطه با افرادی که در فضاهای مجازی برای منافع حزبی و گروهی خود فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: در استان در مجموعه نظارتی، شورای مشورتی متشکل از دستگاه‌های مختلف از جمله دادستان استان تشکیل شده تا با این‌گونه افراد برخورد کنند.

وی بابیان اینکه تاکنون افرادی که در فضای مجازی به این موضوع پرداخته‌اند مورد بازخواست قرارگرفته‌اند،گفت: به‌طور یقین مسئولان امر در راستای کنترل این نوع قضایا تلاش و در حد قانونی با این افراد برخوردمی‌کنند.

تیمور سپهوند اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شورای نگهبان فعال کردن هیئت نظارت است که اعضای آن از میان افراد مختلف مانند روحانیون، خانواده شهداء، ایثارگران و افرادی که به امور انتخابات آشنا هستند تشکیل می‌شود.

وی افزود: در 20 روز آینده این هیئت‌های نظارت در لرستان شکل می‌گیرد و کار خود را به‌صورت رسمی تا هفتم اسفندماه امسال ادامه می‌دهند.

رئیس دفتر نظارت بازرسی شورای نگهبان لرستان بابیان اینکه هزار و 300 شعبه اخذ رأی دراستان لرستان وجود دارد، عنوان کرد: پس از اولویت‌بندی و معرفی اعضای هیئت  نظارت به شورای نگهبان جهت تأیید، کار ساماندهی، چینش دقیق و آغاز آموزش این افراد به‌عنوان ناظرین انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح برگزاری انتخابات به‌صورت رایانه‌ای در 9 استان کشور برگزارمی‌شود، بیان کرد: لرستان جزء این  9 استان نیست اما درصورتی‌که تشخیص داده شود که در جمع این استان‌ها قرار گیرد دفتر نظارت شورای نگهبان لرستان برای برگزاری انتخابات رایانه‌ای دراستان آمادگی لازم را دارد و در این زمینه نیروها شناسایی‌شده است.

سپهوند در رابطه با طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بحث استانی شدن انتخابات در چند ماه گذشته در مجلس موردبحث و بررسی قرار گرفت به‌طوری‌که نمایندگان مجلس وقت زیادی را صرف این کارکردند و از همان ابتدا در کمیسیون مجلس مطرح شد.

وی افزود: این طرح پس از ارسال به شورای نگهبان موردبررسی قرار گرفت که درنهایت به پنج دلیل تصویب نشد.

مدیرکل دفتر نظارت بازرسی شورای نگهبان لرستان عنوان کرد:  طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی که مصوب 31 مردادماه سال 94 بود 14 ماده و12 تبصره داشت که به تصویب شورای نگهبان نرسید.

وی بیان کرد: طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی به دلیل کاهش مشارکت عمومی و تعیین بین احزاب و سایر تشکل‌های دینی، سیاسی جامعه رد شد.

سپهوند تصریح کرد: بروز و ازدیاد اختلافات محلی، قومی، قبیله‌ای و مذهبی، تعیین ناروا نسبت به‌حق رأی مردم در مرحله اول انتخابات در حوزه‌های انتخاباتی که منجر به ابطال‌شده‌اند و افزایش هزینه‌های عمومی که این طرح ایجاد می‌کند از جمله دلایل رد  طرح استانی شدن انتخابات بوده است./منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار