سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 57321
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » یارانه برخی بازنشستگان هم حذف شد
Print This Post

به دنبال حذف یارانه برخی بازنشستگان تامین اجتماعی و مستمری‌بگیران، وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی با انتقال زمان پرداخت یارانه‌ها به پایان ماه، عملا پرداخت یک ماه یارانه را به مردم بدهکار شد.

به گزارش سلام دلفان،  شیب رو به پایان ماه واریز یارانه‌ها به حساب‌های مردم، این نگرانی را ایجاد کرده که در میانه این شیب یک ماه یارانه مردم حذف شود، البته شاید به بهانه تامین منابع مالیش؛ اما به نظر می‌رسد تندتر کردن شیب حذف یارانه پردرآمدها بهتر بتواند هم مردم را راضی نگه دارد و هم بجای برابری در پرداخت یارانه به مردم، عدالت پرداخت اجرا شود.
یارانه برخی بازنشستگان هم حذف شد
هدفمندی یارانه‌ها از کجا آغاز شد
وقتی قرار شد قانون هدفمندسازی ‌یارانه‌ها به‌عنوان یک طرح و یا به عبارت بهتر جراحی بزرگ اقتصادی در کشور اجرا شود، بسیاری از ساختارهای اقتصادی دستخوش تغییر شد، چراکه به گفته محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت، اقتصاد می‌خواست مردمی شود.
با اجرای این طرح بود که پای یارانه‌های نقدی دولتی هم به خانه‌های مردم باز شد. یارانه‌های نقدی که حالا به نفری 45 هزار 500 تومان رسیده و قرار بوده و هست مرهمی بر روی افزایش قیمت حامل‌های انرژی و آب‌ونان مردم در این جراحی اقتصادی باشد.
اما واریز این مرهم به‌حساب سرپرستان خانوارها و منابع تامین آن از همان ابتدا محل بحث‌های مختلف بوده و هست. یارانه‌ای که از ابتدای ماه هر بار به دلیلی به میانه ماه و حالا هم به آخر ماه کشیده شد. محمدرضا فرزین، دبیر وقت ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها دراین‌باره گفت: یارانه همه سرپرستان خانوارهای مشمول ابتدای هرماه پرداخت خواهد شد تا مشکلات حذف یارانه‌ها بر دوش مردم نیفتد.
اما بعد از انتقال روز واریز یارانه‌ها از ابتدای ماه به 17 و 18 ماه، بالاخره 22 هرماه شد روز موعود واریز یارانه‌ها؛ و این روز باقی و ماندگار بود تا که این میراث، به دولت یازدهم هم رسید و با همین نظم ادامه یافت تا دولت به گام دوم هدفمندی هم رسید.
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و معاون رئیس‌جمهور در این باره گفت: پرداخت یارانه‌ها ادامه دارد و طبق قانون، حذف ثروتمندان از این موضوع، بر عهده وزارت رفاه گذاشته شده است.
اما بعد از اینکه طرح هدفمندی یارانه‌ها وارد گام دوم شد و از یک‌سو مشکلات مالی فراروی دولت و از سوی دیگر معضل حذف یارانه پردرآمدها، واریز به‌موقع یارانه‌ها را با مشکلاتی مواجه کرد، اما همچنان دولت هر جور شده سعی در تأمین یارانه ماهانه مردم داشته و دارد همچنان که محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در همه مصاحبه‌های خود بر آن تاکید دارد.
البته در این بین روی ناخوش دولت به یارانه‌ها هم بی‌تاثیر نبوده، شاید معروف‌ترین جمله اهالی دولت یازدهم در خصوص ناخوشی از موضوع یارانه‌ها از زبان بیژن زنگنه وزیر نفت بیان شد، اظهارنظری که حاشیه فراوانی هم داشت. وزیر نفت چندی پیش گفت: “هر وقت یاد یارانه‌ها می‌افتم اعصابم خرد می‌شود؟!”
به هر حال همه این مشکلات و عصبانیت‌های برخی دولتی‌ها از تامین یارانه‌های مردمی، موجب شده در چند ماه گذشته روز موعود پرداخت یارانه‌ها با شیبی ملایم به سمت روزهای پایانی ماه رود، موضوعی باعث نگرانی بسیاری از مردم شده است و در تماس‌های خود بر آن تاکید می‌کنند.
حذف یارانه برخی بازنشستگان تامین اجتماعی بدون هیچ دلیل و اعلام قبلی هم حالا مزید بر مشکلات شده است. این موضوع به همراه مسئله تاخیر واریز یارانه حالا به مجلس هم کشیده شده است.
مجلسی‌ها می‌گویند با توجه به همه مشکلات دولت برای تامین مالی یارانه‌ها، اما طبق قانون این دیرکردها توجیه ندارد. ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید در جلسه سه‌شنبه با آقای نوبخت در خصوص دلایل این موضوعات از وی سوال خواهد شد.
شیب رو به پایان ماه واریز یارانه‌ها به حساب‌های مردم، این نگرانی را ایجاد کرده که در میانه این شیب یک ماه یارانه مردم حذف شود، البته شاید به بهانه تامین منابع مالی‌اش؛ اما به نظر می‌رسد تندتر کردن شیب حذف یارانه پردرآمدها بهتر بتواند هم مردم را راضی نگه دارد و هم بجای برابری در پرداخت یارانه به مردم، عدالت پرداخت اجرا شود.
منبع: خبرگزاری صداوسیما

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار