سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 57620
تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » بندهای پسته‌ای در توافق هسته‌ای + عکس
Print This Post

توافق هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 حاشیه های زیادی را به همراه داشته است که یکی از این حاشیه ها مربوط به گزارش یک نشریه آمریکایی از کیفیت پسته ایران و نقش آن در بازار این کشور بعد از توافق هسته ای است.

سلام دلفان– توافق هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 حاشیه های زیادی را به همراه داشته است که یکی از این حاشیه ها مربوط به گزارش یک نشریه آمریکایی از کیفیت پسته ایران و نقش آن در بازار این کشور بعد از توافق هسته ای است.

نشریه سلیت آمریکا می نویسد که در متن توافق آمده که آمریکا متعهد می‌شود مجوز واردات فرش و مواد غذایی ایرانی از جمله پسته و خاویار را به آمریکا صادر کند. خاویار و فرش و پسته ایرانی، از محصولات برجسته این کشور است که از انقلاب اسلامی به این سو، به طور خاص هدف تحریم‌های آمریکا بوده‌اند. اگر توافق اخیر خوب پیش برود، آمریکایی‌ها اوایل سال 2016 می‌توانند در کشورشان این محصولات ایرانی را بخرند.

بندهای پسته ای در توافق هسته ای

صرف‌نظر از این‌که چه تعداد آمریکایی به سراغ خاویار و فرش ایرانی می‌روند، هیچ‌کس پیدا نمی‌شود که از پسته مرغوب و درجه یک، بدش بیاید! بنابراین این سؤال پیش می‌آمد که آیا توافق هسته‌ای روی صنعت پسته و به خصوص مصرف‌کنندگان آمریکایی پسته هم تأثیر خواهد گذاشت یا نه. به سراغجف براورمن مدیرعامل پایگاه اینترنتی “آجیل دات کام” (nuts.com) رفتیم. براورمن این سؤال را از عمویش ساندی براورمن پرسید که از دهه 1950 میلادی در بازار آجیل و خشکبار بوده است. پاسخی که ساندی به سؤال ما داد بسیار جالب بود:

سال‌ها پیش، اکثر محصول پسته‌ای که [به آمریکا] می‌آمد، از ایران بود. پسته‌های ایرانی بزرگ و گِرد بودند و طعم و مزه‌ای عالی داشتند. اگر یک دانه می‌خوردی، دیگر نمی‌توانستی جلوی خودت را بگیری. این‌قدر خوب بودند! مزه فوق‌العاده‌ای داشتند. پسته ترکی هم بود، اما کوچک بودند و باز کردنشان سخت بود، اگرچه آن‌ها هم مزه خوبی داشتند. بعد از تحریم ایران، پسته کالیفرنیا عمده بازار آمریکا را گرفت. ظاهر خوبی داشتند؛ راحت هم می‌شد بازشان کرد؛ اما مزه مقوا می‌دهد. تنها راه دسترسی به پسته ایرانی، سفر به خارج از آمریکا بود. حتی قبل از تحریم‌های اخیر هم 300 درصد عوارض به آن تعلق می‌گرفت. اگر پسته ایرانی وارد آمریکا شود، احتمالاً بازار داخل را متلاشی خواهد کرد، چون کیفیتش قابل مقایسه نیست.” ایران به‌رغم تحریم‌ها، در سال‌های اخیر بزرگ‌ترین تولیدکننده پسته در دنیا بوده است. پسته، دومین محصول ایران بعد از نفت، از نظر ارزش صادراتی است. این محصول آن‌گونه که سالندی براورمن می‌گوید، به زودی بازار آمریکا را هم به تصرف خود خواهد درآورد.

نقش پسته ایرانی در تحولات پس از توافق هسته ای

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار