سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 57797
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اعضای احتمالی کمیسیون ویژه بررسی برجام چه کسانی هستند؟
Print This Post

نمایندگان مجلس امروز تصمیم گرفتند بررسی توافق هسته ای در وین ره به کمیسیونی ویژه واگذار کنند. اما چه کسانی عضو این کمیسیون خواهند شد؟

اعضای احتمالی کمیسیون ویژه بررسی برجام چه کسانی هستند؟

به گزارش سلام دلفان، پیشنهاد تشکیل کمیسیون ویژه به استناد ماده 44 برای رسیدگی به توافق برجام از سوی احمد امیرآبادی ارائه شد که به امضای 15 نفر از نمایندگان (احمد توکلی، غلامرضا مصباحی مقدم، غلامعلی حداد عادل، محمد رضا تابش، محمد علی پورمختار، مسعود پزشکیان، ضرغم صادقی، دهقان، جعفر قادری، سید مهدی هاشمی، محمد حسین فرهنگی، آشتیانی، مرتضی آقاتهرانی، رجایی، محمد رضا مرندی، موسوی و نادر قاضی پور) رسیده بود.

نمایندگان با 136 رای موافق، 39 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه به این پیشنهاد رای دادند. بر این اساس کمیسیون ویژه بررسی توافق هسته‌ای تشکیل خواهد شد. به گفته علی لاریجانی رئیس مجلس، اعضای 15 نفره این کمیسیون ویژه در جلسات بعدی انتخاب می‌شود.

پس از تصويب تشکيل اين کميسيون ويژه در جلسه علني روز گذشته، علي لاريجاني رئيس مجلس گفت که «اعضاي 15 نفره اين کميسيون در جلسات بعد انتخاب خواهند شد». اين در حالي است که در پايان اين جلسه برخي اعضاي هيات رئيسه در گفت و گوهاي خود اعلام کردند که تعداد اعضاي اين کميسيون را هيات رئيسه انتخاب مي کند. از جمله عبدالرضا مصری که به ايرنا گفت در جلسه هیات رییسه در مورد این که چه تعداد نماینده و از چه کمیسیون هایی می توانند در کمیسیون ویژه بررسی برجام هسته ای عضو شوند تصمیم گیری می شود. به گفته وي کمیسیون هایی می توانند در این کمیسیون ویژه نماینده داشته باشند که وظایف و کارایی شان با این کمیسیون ویژه مطابقت داشته باشد. البته هر کمیسیون می تواند به صورت مجزا برجام هسته ای را بررسی می کند ولی آنچه در صحن مجلس بررسی می شود گزارش کمیسیون ویژه است.

اگرچه مصري از کميسيون هايي که ارتباط مستقيم با اين موضوع دارند، نامي نبرده است اما به نظر مي رسد سه کميسيون «سياست خارجي و امنيت ملي»، «اقتصادي»، «حقوقي و قضايي» و «انرژي» بيشترين ارتباط را با توافق هسته اي وين دارند.

ارائه دهندگان پيشنهاد تشکيل اين کميسيون هم عمدتا از اعضاي همين کميسيون ها هستند که به نظر مي رسد بالقوه از نامزدهاي احتمالي تشکيل اين کميسيون باشند. اين نمايندگان عبارت بودند از: احمد توکلی، غلامرضا مصباحی مقدم، غلامعلی حداد عادل، محمد رضا تابش، محمد علی پورمختار، مسعود پزشکیان، ضرغام صادقی، محمد دهقان، جعفر قادری، سید مهدی هاشمی، محمد حسین فرهنگی، آشتیانی، مرتضی آقاتهرانی، غلامعلي رجایی، محمد رضا مرندی، موسوی و نادر قاضی پور.

هرچند به گفته احمد توکلي، مجلس در مورد توافق نامه ها از جمله برجام هسته ای تنها می تواند بله و خیر بگوید. این بدان دلیل است که در کلیات توافق نامه ها فردی چانه زنی های لازم را داشته، توافق را تنظیم و طرف مقابل را راضی کرده است، از این رو نمی شود کاری غیر از آن کرد ، البته در این راستا حق تحفظی وجود خواهد داشت.

گفتني است مرکز پژوهش های مجلس نيز قرار است جدولی از داده ها و ستانده های این برجام تهیه کند و آن را مورد بررسی قرار دهد .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار