سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 57899
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نگرانی فابیوس از تنبیه شرکت‌های فرانسوی توسط ایران
Print This Post

وزیر امور خارجه فرانسه با نگرانی از موضع ایرانی‌ها در برابر شرکت‌های فرانسوی و پیش از سفر به ایران گفت: درست است که فرانسه در مذاکرات هسته‌ای با ایران موضع سخت‌گیرانه‌ای داشت اما آیا به خاطر آن شرکت‌های فرانسوی باید تنبیه شوند؟

به گزارش سلام دلفان، فرانس پرنس درحالی که وزیر امور خارجه فرانسه قرار است هفته آینده به ایران بیاید، گفت: درست است که فرانسه در مذاکرات هسته‌ای با ایران موضع سخت‌گیرانه‌ای داشت اما آیا به خاطر آن شرکت‌های فرانسوی باید تنبیه شوند؟ مطمئنم سخت‌گیری‌های فرانسه در مذاکرات هسته‌ای با ایران به روابط تجاری آنها بعد از برداشته شدن تحریم‌ها آسیب نخواهد زد.

دیدار هفته آینده لوران فابیوس،‌نخستین دیدار رسمی وزیر امور خارجه فرانسه از ایران طی 12 سال گذشته خواهد بود.

وی در مذاکرات اخیر هسته‌ای ایران با 6 قدرت جهانی و به رغم روابط تجاری، سیاسی تاریخی و طولانی و نیز پیوندهای اجتماعی فرانسه با ایران و همچنین حضور آیت‌الله خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در سال 1970 در فرانسه، سخت‌ترین موضع را در پیش گرفت.

فابیوس که در یک مصاحبه رادیویی صحبت می‌کرد، گفت: این واقعیت است که فرانسه در این مذاکرات موضع سرسختی داشت، آیا مفهوم آن این است که شرکت‌های فرانسوی باید تنبیه شوند؟ جواب من منفی است؛ زیرا در گذشته فرانسه حضور ارزشمندی در ایران داشت. کارشناسان ما در بسیاری از زمینه‌ها خبره هستند و ایرانی‌ها هم نسبت به این مسائل بسیار جدی هستند و همچنین در سیاست‌های خارجی معتقدم با احترام متقابل هیچ چیزی از دست نخواهد رفت.

زمانی که تحریم‌ها برداشته می‌شود، ایران می‌تواند بیش از 100 میلیارد دلار از حساب‌های موجود در بانک‌های خارجی که بلوکه‌ شده است، برداشت کند. همچنین تولیدکنندگان بزرگ نفتی هم به سیستم تجارت بین‌المللی با ایران می‌پیوندند.

لوران فابیوس قرار است 29 جولای (7 مرداد) با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار داشته باشد.

وی مدیران اقتصادی کشورش را همراه نخواهد داشت و این مسئله برخلاف کشور آلمان است که وزیر اقتصادی این کشور یک هیأت بزرگ اقتصادی را این هفته به ایران آورد و آلمان نخستین کشوری بود که بعد از توافق از ایران دیدار کرد.

باوجود این ظاهراً پاریس برای برداشته شدن تحریم‌ها آماده می‌شود که لغو تحریم‌ها در 3 ماهه نخست سال 2016 به شرطی که طرف ایرانی به توافقات که پیش از این انجام شد و در روز دوشنبه در شورای امنیت ملی به تصویب رسید متعهد باشد.

یک دیپلمات ارشد فرانسه گفت: حدود 50 مقام ارشد اجرایی از شرکت‌های بزرگ فرانسه برای دیدار با ایران در اواخر دیروز توجیه شدند.

به طور تاریخی کارخانه‌های فرانسه مانند خودروسازی پژو و شرکت نفتی توتال به طور جدی در بازار ایران مشغول بودند، اما بعد از تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا در سال 2011 حضور آنها کم‌رنگ شد.

براساس اعلام وزیر امور خارجه فرانسه واردات ایران از فرانسه به 62 میلیون یورو در سال 2013 رسید درحالی که این رقم در سال 2011 رقمی معادل 1.77 میلیارد یورو بود. صادرات فرانسه به ایران نیز به رقم 494 میلیون یورو در سال 2013 کاهش یافت که این رقم در سال 2011 معادل 1.66 میلیارد یورو بود.

بانک فرانسوی پاریباس حدود 9 میلیارد دلار در سال 2014 به‌دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران جریمه شد.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار