سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 57947
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » محل ورود جبرئیل به مسجدالنبی +تصاویر
Print This Post

ستون مقام جبرئيل‌ اين ستون كنار در خانه حضرت فاطمه زهرا(سلام الله عليه) و در رديف ستون‌هاي وُفود و محرَس قرار دارد و از آن رو به اين عنوان شهرت يافت كه جبرئيل‌ از آن‌جا نزد پيامبر(صلي الله عليه و آله) فرود مي‌آمده است.

سلام دلفان – ستون مقام جبرئيل اين ستون كنار در خانه حضرت فاطمه زهرا(سلام الله عليه) و در رديف ستون‌هاي وُفود و محرَس قرار دارد و اكنون درون ضريح و در نهايت سمت شمالي حجره شريف جاي گرفته و در ديدرس زائران نيست.

اين ستون از ستون‌هاي مشهور در روضه مطهره است. گويند اين ستون تا هنگام توسعه مسجد به دست قايتباي (م.887ق.) بيرون ضريح و در دسترس زائران بوده است. از اين رو، دانشوران به قرار دادنش در ضريح اعتراض نمودند؛ اما اعتراض آن‌ها نتيجه نداد. اين ستون از آن رو به اين عنوان شهرت يافت كه جبرئيل از آن‌جا نزد پيامبر(صلي الله عليه و آله) فرود مي‌آمده است.

«مُرَبّعَة القبر» نام ديگر اين ستون است. سبب اين نام‌گذاري آن است كه به گزارش ابن شهرآشوب، هنگامي كه امير مؤمنان علي بن ابي‌طالب(ع) به كمك سه تن از مهاجران، عباس و فرزندش فضل و اسامة بن زيد، خواست بدن شريف پيامبر خدا(صلي الله عليه و آله) را به خاك بسپارد، انصار از امير مؤمنان(عليه السلام) خواستند تا يكي از آنان نيز براي دفن بدن حضرت وارد قبر شود. علي(ع) أوس بن خولي را درون قبر فرستاد.

پس از قرار دادن جسد مبارك پيامبر(صلي الله عليه و آله) در قبر، امير مؤمنان(ع) به اوس گفت: «اُخرُج و رَبّع قبرَه: بيرون شو و قبر را چهار گوشه ساز.» وجه ديگر اين نام آن است كه اين ستون درون شبكه‏اي جاي گرفته كه قبر چهار گوشه پيامبر در آن قرار دارد. اين ستون در ركن شمال غربي مربّعة القبر و به ادعاي صبري پاشا ميان دو استوانه وفود و مربعة القبر جاي گرفته و در خانه فاطمه(س) كنار آن بوده است. بر پايه گزارش‌هايي، در اين مكان، عروسي حضرت فاطمه(س) رخ داده است. از اين رو، «استوانة المَعْرَس» نيز ناميده شده است. اكنون اين ستون درون شُبّاك (پنجره‌ها) قرار دارد و مردم از تبرك جستن به آن كه مستحب شمرده شده ، محروم هستند.در فضيلت اين مكان، در روايتي مشهور آمده كه پيامبر خدا(صلي الله عليه و آله) 40 روز با نهادن دست مباركش بر چارچوب در، مي‌فرمود: «السّلام عليكم يا أهل البيت» و بدين سان، بر فاطمه(س) و علي(ع) و حسنين(ع) درود مي‌فرستاد.

سپس آيه تطهير: {إِنَّما يُرِيدُ اللهُ لِيُذهِبَ عَنكُمُ الرِّجسَ أَهلَ البَيتِ وَ يُطَهِّرَكُم تَطهِيراً…} (احزاب/33، 41) را تلاوت مي‏كرد. به روايتي ديگر، رسول خدا هر روز درِ خانه فاطمه(س) و علي(ع) را مي‌زد و مي‌فرمود: «الصلاة، الصلاة.»

///

///

///

///

 

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار