سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 58127
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » درمان آب مروارید با قطره چشم به جای جراحی
Print This Post

آب مروارید که یکی از علل اصلی کوری در انسان است، احتمالاً در آینده به جای جراحی با قطره چشم قابل درمان است.

به گزارش سلام دلفان، یک مطالعه تحقیقاتی که توسط دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو (UCSD) انجام شده و در مجله Nature منتشر شده، نشان می دهد که چگونه یک محلول حاوی استروئید طبیعی که می تواند به صورت قطره چشم استفاده شود، باعث کاهش آب مروارید در سگ ها می شود.

عدسی های چشمان ما عمدتا از پروتئین شفافی ساخته شده اند و دو وظیفه دارند: تغییر فوکوس و شفاف نگه داشتن عدسی. گفتنی است نحوه انجام این وظیفه دقیقا مشخص نیست.
آب مروارید نوعی بیماری است که با مختل شدن ساختار ظریف پروتئین ایجاد شده و باعث ایجاد توده و کدر شدن عدسی می شود.

عدسی، غنی از مولکولی است که لانوسترول نامیده می شود و عنصر اصلی و لازم برای بسیاری از استروئیدهای مهم در بدن است. لانوسترول توسط آنزیمی به نام سنتاز سنتز می شود.

لانوسترول باعث کاهش تشکیل توده در پروتئین های تشکیل دهنده آب مروارید می شود.

در این مطالعه دانشمندان 3 آزمایش بر روی حیوانات انجام دادند.

در آزمایش اول، محققان مشاهده نمودند که لانوسترول باعث کاهش توده در پروتئین های ایجاد کننده آب مروارید می شود. در مرحله دوم، آن ها نشان دادند که درمان از طریق لانوسترول باعث کاهش آب مروارید و افزایش شفافیت عدسی در خرگوش می شود.

در مرحله سوم، دانشمندان با آزمایش راه حل لانوسترول – هم به صورت تزریقی و هم به شکل قطره چشم-  در سگ هایی که آب مروارید داشتند، همان اثر کاهش تجمع پروتئین در انسان و خرگوش را مشاهده نمودند. بدین طریق آب مروارید کاهش یافته و شفافیت لنز بهبود بخشیده شد.

پژوهشگران نتیجه گیری کردند که لانوسترول یک مولکول مهم در پیشگیری از توده شدن پروتئین عدسی بوده و این به منزله استراتژی جدید برای پیشگیری از ابتلا به آب مروارید می باشد.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار