سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 58131
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اعلان جنگ كرد‌ها به اردوغان
Print This Post

تركيه پس از گذشت چهار سال از بحران سوريه سرانجام به صورت مستقيم و رسمي بعضي مناطق اين كشور و همچنين عراق را هدف قرار داد،هر چند مقامات تركيه هدف حملات به سوريه را داعش اعلام كردند اما…

به گزارش سلام دلفان، تركيه پس از گذشت چهار سال از بحران سوريه سرانجام به صورت مستقيم و رسمي بعضي مناطق اين كشور و همچنين عراق را هدف قرار داد، هر چند مقامات تركيه هدف حملات به سوريه را داعش اعلام كردند اما تحليلگران اين اقدام تركيه را واكنشي به پيشروي اخير كردها در شمال سوريه مي‌دانند كه به پايان صلح اردوغان با حزب كارگران كردستان و شروع فصل جديدي از درگيري بين دو طرف منجر خواهد شد.

با پيشروي‌هاي اخير كردها در شمال سوريه پيش بيني مي‌شد دولت تركيه با استفاده از شرايط داخلي پس از انتخابات دست به ماجراجويي نظامي در خاك همسايگان خود بزند. جنگنده‌هاي تركيه مواضع حزب كارگران كردستان (پ.‌ك.‌ك) اواخر شب جمعه در چندين نوبت مواضع پ.ك.ك در عراق و كوهستان‌هاي تركيه را بمباران كردند. بنا بر اعلام مسئولان پ. ك. ك اهداف حملات ارتش تركيه مناطق زاب متينان، كوهستان‌هاي قنديل، منطقه خنيره و كوهستان‌هاي «زاگرس» در مرز تركيه و داخل خاك عراق بوده است. بختيار دوغان سخنگوي حزب كارگران كردستان به خبرگزاري فرانسه گفته است: «جنگنده‌هاي تركيه جمعه شب ساعت ۱۱ به وقت محلي، بمباران مواضع ما در نزديكي مرز را آغاز كردند و اين حملات با آتش سنگين توپخانه زميني همراه شد.» دفتر احمد داووداغلو نخست وزير تركيه روز شنبه با انتشار بيانيه‌اي تأييد كرد كه ارتش تركيه مواضع پ‌.ك.‌ك را هدف قرار داده است. داووداغلو همچنين شخصاً طي يك كنفرانس خبري گفت: «اين عمليات موقتي نيست بلكه ادامه دارد و ارتش تركيه باز هم اين مواضع را هدف قرار خواهد داد. تا زماني كه امنيت تركيه تهديد شود ما براي حفظ ثبات، اين عمليات‌ها را ادامه خواهيم داد.» در پي اقدامات 48 ساعت گذشته آنكارا عليه پ‌.ك.‌ك و داعش، «احمد داوود اوغلو» نخست‌وزير تركيه در يك كنفرانس خبري حاضر شد. نخست‌وزير تركيه با اشاره به اينكه مسعود بارزاني رئيس اقليم كردستان را در جريان اين حمله قرار داده اظهار داشت: بارزاني از اقدام تركيه حمايت كرده است.

پايان صلح اردوغان

حملات جنگنده‌هاي تركيه در حالي صورت مي‌گيرد كه دولت مركزي اين كشور از سال 2013 با حزب كارگران كردستان پيمان صلح امضا كرده است. در پي اين حملات حزب كارگران كردستان تركيه به طور يكجانبه مذاكرات صلحي را كه بيش از يك سال است با دولت آنكارا آغاز كرده، ملغي اعلام كرد و به اين ترتيب آتش‌بس ميان دو طرف به صورت رسمي پايان يافته محسوب مي‌شود. با اعلام اين خبر شبه نظاميان پ.ك.ك در كوهستان‌هاي قنديل عراق و در ديگر مناطق هم‌مرز با تركيه به حالت آماده باش درآمده‌اند. زاگرس هيوا، سخنگوي گروه پ.‌ك.‌ك در عراق گفته است حملات ارتش تركيه به معناي پايان آتش‌بس ميان طرفين است.

بهانه داعش

همزمان با هدف قرار دادن مواضع حزب كارگران كردستان، دولت تركيه اعلام كرد مواضع داعش در شمال سوريه را بمباران كرده است. جنگنده‌هاي ارتش تركيه بامداد جمعه اولين حملات خود را به مواضع داعش انجام دادند و اين حملات توانسته تمامي نقاط تهديد در مرزهاي تركيه و سوريه را از بين ببرد. مولود چاوش‌اوغلو، وزير امور خارجه تركيه نيز گفته است پس از پاكسازي شمال سوريه از نيروهاي گروه دولت اسلامي، اين منطقه به منطقه امني براي آوارگان سوريه تبديل خواهد شد. تركيه در حالي دست به اقدام نظامي عليه داعش در شمال سوريه زده كه بنابر اسناد منتشر شده دولتمردان آنكارا نقش مهمي در قدرت گرفتن اين گروه تروريستي داشته‌اند.

آنكارا همچنين مواضع خود درخصوص مشاركت در ائتلاف تحت رهبري امريكا عليه داعش را تغيير داده و ساعاتي پيش از حمله به مواضع اين گروه در سوريه به امريكا اجازه داد از پايگاه‌هاي هوايي تركيه براي مبارزه با داعش استفاده كند. احمد داووداوغلو، نخست وزير تركيه در اين باره گفت: آنكارا با همكاري همپيمانانش از جمله امريكا اقدامات عليه داعش را گسترش خواهد داد. بعضي ناظران هدف حملات اخير تركيه را كردها اعلام كرده‌اند كه طي چند ماه اخير پيشروي‌هاي قابل توجهي در شمال سوريه عنوان كردند. بنابر گفته تحليلگران «زنگ خطر براي دولت تركيه زماني به صدا در‌آمد كه نيروهاي كرد تحت عنوان «يگان‌هاي مدافع خلق» در اواخر خرداد ماه شهر استراتژيك تل ابيض را از كنترل داعش خارج كردند و موفق شدند دو كانتون جزره و كوباني را از طريق تل ابيض به هم وصل كنند.

پيشروي و قدرت‌گيري نيروهاي كرد يگان‌هاي مدافع خلق در جوار مرزهاي تركيه كه از نظر آنكارا شاخه سوري پ‌.ك.‌ك محسوب مي‌شود و ماهيت تروريستي دارد، يكي از خطرناك‌ترين دستاورد‌هاي سياست‌هاي اشتباه دولت رجب اردوغان در سوريه است، به همين دليل در همان زمان مقامات ترك اعلام كردند در مقابل اين تحولات واكنش نشان خواهند داد.

از سوي ديگر اين اقدام دولت اردوغان در حالي صورت مي‌گيرد كه حزب وي در انتخابات پارلماني اخير نتوانست اكثريت آرا به دست بياورد و مجبور است براي تشكيل دولت جديد با احزاب رقيب ائتلاف كند به همين دليل بعضي تحليلگران پيش‌بيني كرده بودند ممكن است آنكارا دست به ماجراجويي نظامي در كشورهاي همسايه خود بزند. احمد كاظمي كارشناس مسائل تركيه در اواسط تيرماه در گفت‌وگو با روزنامه «جوان» با اشاره به اينكه تركيه بر اثر نتايج انتخابات پارلماني وارد يك دوره «عدم قطعيت سياسي» شده، اظهار داشت: «احتمال دارد حاكميت تركيه از اين فرصت استفاده بكند و اقدامات راديكال‌تري نسبت به گذشته در مورد سوريه اتخاذ كند، ‌چراكه هم اكنون دولتي در تركيه به صورت ثابت وجود ندارد، بنابراين هزينه اين اقدامات متوجه دولت آتي نخواهد بود. اين مسئله ‌خيلي مهمي است و بعضي تحركاتي كه الان در تركيه و در سوريه انجام مي‌دهد نقطه عطف آن كمك نيروهاي اطلاعاتي تركيه به جبهه النصره براي تصرف ادلب بود.»

منبع : روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار