سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 58300
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » اخبار برتر » چشمه آب‌گرم دلفان به نام لرستان در فهرست آثار طبیعی به ثبت رسید/ تير كرمانشاه به سنگ خورد
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

پس از پي‌گيري رسانه‌ها، شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، «چشمه آب‌گرم دلفان» را در فهرست آثار ملی کشور به صورت مشروط به ثبت رسانيد.

به گزارش سلام دلفان، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان، محمدرضا امانی در این رابطه اظهار داشت: در تاریخ ۱۹ اردیبهشت امسال چشمه آب گرم شهرستان دلفان توسط شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در فهرست آثار ملی کشور به صورت مشروط به ثبت رسید.

وی ادامه داد: چشمه یاد شده به علت قرار گیری در منطقه مرزی استانهای لرستان و کرمانشاه در تاریخ فوق به صورت مشروط به نام لرستان به ثبت رسیده بود که با جمع آوری مستندات و ارائه مدارک توسط همکاران ما در واحد ثبت اداره کل و همکاری برخی دستگاههای اجرایی استان به نام استان لرستان به ثبت رسید.139312270914242744943834

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان افزود: پس از حدود سه ماه  از ثبت اولیه این اثر طبیعی ارزشمند، با پیگیری مجدانه و تلاشهای واحد ثبت آثار اداره کل و همچنین حمایت برخی دستگاههای اجرایی، معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان، اداره کل منابع طبیعی استان و اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان دلفان، چشمه آبگرم دلفان به نام استان لرستان با شماره ۲۶۰ به ثبت رسید.

بنا بر این گزارش، قرارگیری این چشمه در نزدیکی برخی آثار طبیعی و تاریخی از جمله پل تاریخی «گرم آبه»، پوشش گیاهی متنوع، توپوگرافی و چشم انداز زیبا، این پدیده را از چند ویژگی طبیعی، فرهنگی و تاریخی برخودار کرده است.

با توجه به وجود باور و اعتقاد مردم محلی به درمان بخشی این اثر ملی، خاصیت گرمابخشی و مشخصات شیمیایی و فیزیکی چشمه باعث شده این پدیده را عضوی از ژئوسایت های گردشگری لرستان دانست.

چشمه آب گرم دلفان به لحاظ ترکیبات شیمیایی و دمای بالای ۴۴ درجه سانتیگرد، از نظر عامه مردم ساکن استان های لرستان و کرمانشاه دارای خاصیت درمان بخشی برای بیماری های پوستی، دردهای استخوانی و بسیاری از بیماری های مزمن دیگر است.

این چشمه دربخش غربی شهرستان دلفان بخش کاکاوند، دهستان کاکاوند غربی حاشیه رودخانه «سیمره» و محل تلاقی آن با رودخانه «گیزه» رود قرار دارد.

همچنین آزمایش شیمیایی آب چشمه به همت شرکت آب و فاضلاب روستایی استان، مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و  اداره کل محیط زیست استان لرستان انجام شده است.

 

139312270913513894943814.

 

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  مرداد ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۳۴

  دوست عزیز مگه به خواب ببینیم سرعین کوچولویی در این منطقه هرچند استحقاق بزرگترین سرعین را هم دارد انشاء اله محقق شود

 2. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  مرداد ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۵:۰۲

  بزرگوار دو سال از دولت تدبیررررر و امید مارا به داشته نداشته مان
  خوشحال میکند.که چی.منطقه مذکور انقدر دور است که
  کسی رغبت ریسک در ان را ندارد.

 3. نویسنده دیدگاه: ناصر
  مرداد ۱۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۰:۵۴

  دیگه همه ی مشکلاتمون حل شد شکرخدا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار