سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 58877
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » بازداشتگاهی به نام کمپ ترک اعتیاد
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

اعتیاد یکی از بزرگترین معضلات دنیای معاصر است که آثار ناگواری را در حوزه های روانی،خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی وسیاسی بوجود آورده است.

به گزارش سلام دلفان، متلاشی شدن شخصیت فردی، نابودی نهاد خانواده ، افزایش انواع آسیب ها و جرایم اجتماعی، کاهش بازدهی کاری و شغلی، افزایش بیکار و سرباری جامعه و بی هویتی اجتماعی از پیامدهای پدیده شوم اعتیاد است.

با بررسی پدیده اعتیاد و معتاد در سه دهه گذشته در خواهیم یافت که پیشگیری و مقابله با این پدیده فراز و نشیب های فراونی را طی کرده و هریک از دستگاهها ، با توجه به رویکردهای مورد قبول خود ، مواضع متفاوتی را در برخورد با مقوله اعتیاد اتخاذ کرده اند ، بطوریکه مراجع انتظامی مقوله امنیت اجتماعی را به عنوان اولویت مطرح می کنند وهمواره به اعتیاد و معتاد به عنوان مظاهر پلشتی ، زشتی و نیز قانون شکنی نگاه کرده اند و در چارچوبی انتظامی، اقدامات قهری و توام با یک دیسیپلین خشک و قراردادی را پیشنهاد داده اند و برخی دستگاههای دیگر نیز با طرح مباحثی از قبیل اینکه ‘ اعتیاد بیماری است ‘ درمان را مورد توجه قرار داده و مراجعه به اورژانس ها و مراکز خود معرف و درمانی را مطرح می کنند.
ازسال 85 در کشور برای رفع این معضل ، کمپ درمانی یا کانون هایی برای ترک اعتیاد تاسیس و راه اندازی شده اند که برخی از این مراکز به صورت حرفه ای و اصولی با استفاده کارشناسان حرفه ای در درمان اعتیاد کارنامه خوبی داشته اند.
اما سخن ما در مورد کمپ های غیر مجازی است که درسطح استان لرستان فعالیت دارند و هرساله قارچ گونه گسترش می یابند.
امروزه از هر محله ای از سطح شهر عبور می کنی تابلوهای رنگارنگ با تبلیغات چشمگیر ترک اعتیاد نصب شده بر دیوار ساخنمان های فرسوده و قدیمی چشم ها را خیره ساخته و توجه هر رهگذر را بخود جلب می کند.
آمارهای متفاوتی از فعالیت کمپ های غیر مجاز در لرستان توسط نهادهای مسوول ارائه می شود، اما آنچه موجب نگرانی است آمار بالای تعداد مراکز ترک اعتیاد غیر مجاز در سطح استان است.
به گفته مسوولان پیشگیری از مواد مخدر استان لرستان ، سال گذشته بیش از 70 کمپ غیرمجاز ترک اعتیاد دراین استان پلمب شده است .
آنچه نگرانی فعالیت برخی مراکز غیر مجاز را حساس می کند شیوه رفتاری و درمانی ، بکارگیری روشهای غیرقابل تصور ترک اعتیاد، رفتارهای نامتعارف و حتی غیرانسانی دربرخی کمپ های غیرمجاز است که انتشار خبرهای ناگوار از این مراکز ، ماجرای غم انگیزی است که ضرورت ساماندهی آنان را گوشزد می کند.
کمپ های درمانی ترک اعتیاد بر اساس قوانین و مقررات می بایست دارای مجوز فعالیت ، مرکز مسوول فنی، مددکار، پزشک و امکانات موردنیاز درمانی دیگر باشند و پروتکل درمانی را نیز رعایت کنند اما عده ای این کمپ ها را فقط منبع درآمدی برای خود می دانند.
به گفته خانواده های معتادان مراجعه کننده به برخی از کمپ های ترک اعتیاد غیرمجاز در لرستان کمپ های غیرمجاز در حقییقت بازداشتگاههای موقتی هستند که معتادان بیمار را با کمترین امکانات بهداشتی درمانی و حتی غذایی در چهاردیواری کمپ نگه داری می کنند و ماموران این مراکز سعی دارند با خشونت ، طعنه ، سرزنش و استفاده از الفاظ رکیک، معتاد بیمار را نجات و به زندگی بر گردانند.!!!
برخی از معتادان مراجعه کننده به کمپ های غیرمجاز بدرفتاری، شلاق ، غل و زنجیر کشیدن ، کتک کاری شدید، ریختن آب سرد ، دشنام و بی حرمتی به کرامت انسانی گوشه هایی از واقعیات تلخ غم انگیزی ست که توسط آنان مطرح می شود.
به هر صورت که پدیده معتادان و اعتیارد را بررسی کنیم باید برای حل این معضل رویکرد واقع گرایانه در پیش گیریم که ضرورت برخورد علمی و ساماندهی کمپ های ترک اعتیاد یکی از این روش هاست.

 

خبر : فاطمه بابایی/ایرنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار