سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 62042
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » واریز یارانه نقدی با صرفه‌جویی ۹۰ میلیاردی
Print This Post

یارانه نقدی شهریورماه در حالی واریز و قابل برداشت شد که نسبت به دوره‌های قبل حدود ۹۰ میلیارد تومان از هزینه ۳۵۰۰ میلیاردی ماهانه آن کاسته شده است.

به گزراش سلام دلفان به نقل از ایسنا، با گذشت حدود پنج سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت سالانه نزدیک به ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه‌های نقدی، سرانجام کاهش حجم یارانه‌بگیران و ورود به پوشش بخشی از کسری‌های ناشی از توزیع نقدی کلید خورد.

بعد از سال‌ها انتقاد کارشناسان نسبت به نحوه پرداخت یارانه نقدی به تمامی متقاضیان مرکب از نیازمند و بی‌نیاز، اواخر سال گذشته و رسما از ابتدای امسال غربالگری یارانه‌بگیران شکل جدی‌تری به خود گرفت تا اینکه در پایان مردادماه حدود دو میلیون نفر از افراد پردرآمد از جمع ۷۶ میلیونی یارانه‌بگیران خارج شدند. این در حالی است که با توجه به هزینه بالای پرداخت یارانه در هر ماه و هر سال و عدم توازن آن با مجموع درآمد ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی، دولت فعلی پیش‌تر هم – ابتدای سال ۱۳۹۳ – بعد از اینکه به نتیجه مشخصی برای غربالگری نرسید، ثبت نام مجدد را در دستور کار خود قرار داد ولی در نهایت با وجود انصراف حدود دو میلیونی تا چندی پیش بالغ بر ۷۶ میلیون نفر در هر ماه یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می‌کردند.

با توجه به درآمد ۴۸ هزار میلیارد تومانی که در بودجه برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در نظر گرفته شده ولی عملکردی بیش از ۳۲ هزار میلیارد تومان در سال گذشته نداشته است، کسری حداقل ۱۶ هزار میلیارد تومانی از محل افزایش قیمت حامل‌ها دولت را تهدید می‌کرد که بعد از تک‌نرخی شدن بنزین در سال جاری و تعیین قیمت ۱۰۰۰ تومانی در مجموع حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان دیگر بر منابع این بخش افزوده شد و درآمد را تا حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش داد.

اما در این بین حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان دیگر بین درآمد ۳۵ هزار میلیاردی و رقم ۴۲ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه نقدی فاصله و به عبارتی کسری وجود دارد که دولت را وادار به سبک‌کردن لیست یارانه‌بگیران و حذف پردرآمدها می‌کند. بر این اساس با وجود اینکه هنوز شاخص مشخص و معینی از سوی دولت اعلام نشده ولی تا انتهای ماه گذشته یارانه حدود دو میلیون نفر قطع شد که می‌تواند در ماه جاری نیز این روند ادامه داشته باشد.

گرچه جبران کسری ۷۰۰۰ میلیاردی برای رساندن هزینه ۴۲ هزار میلیارد تومانی تا ۳۵ هزار میلیارد تومان درآمد قابل پیش‌بینی نیازمند حذف یارانه حدود ۱۲ میلیون نفر است اما در نیمه سال فقط دو میلیون نفر حذف شدند و تنها ماهانه رقمی حدود ۹۰ میلیارد تومان و تا انتهای سال حدود ۴۵۰ میلیارد تومان از هزینه‌های دولت کم می‌کند. هر چند که به طور یقین روال قطع یارانه در ماه‌های بعد نیز ادامه خواهد داشت ولی کسری ناشی از پرداخت‌های نقدی برای امسال اجتناب‌ناپذیر است. در عین حال که با روند فعلی پرداخت نقدی منابع قابل توجهی حتی با وجود برداشت از خزانه برای سایر بخش‌ها از جمله تولید باقی نمی‌ماند.

به هر حال پنجاه و پنجمین مرحله از یارانه نقدی در حالی شب گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز شد که افرادی که یارانه آنها واریز نشده است می‌توانند با مراجعه به سامانه yaraneh۱۰.ir از علت حذف مطلع شوند و درخواست خود را برای بررسی مجدد ثبت کنند که اگر وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان بانی شناسایی یارانه‌بگیران بعد از بررسی و احتمال بروز خطا، خانوار حذف‌شده را محق تشخیص دهد مجددا به لیست یارانه‌بگیران برخواهد گرداند؛ چنانکه تاکنون نیز یارانه حدود ۱۶ هزار نفر از حذف‌شدگان برقرار شده است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار