سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 62079
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۴
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » دعوت از قهرمان دلفانی برای شرکت در کنگره علمی جهانی بازی های جوانمردانه
Print This Post

به دعوت انجمن بازی جوانمردانه جهانی (WFP) و اروپایی (EFPM) روح اله محمدی قهرمان ارزنده لرستانی (شهرستان دلفان) در بیست و یکمین کنگره علمی بازی منصفانه (جوانمردانه) که از تایخ ۱۴ تا ۱۹ مهرماه در باکو برگزار می گردد شرکت می کند.

سلام دلفان – روح الله محمدی قهرمان ارزنده دلفانی در این رابطه اظهار داشت: ما در گذشته شاهد بهبود و ارتقاء عملکرد ورزشکاران در رشته های مختلف ورزشی بوده ایم. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ضمینه تسهیلات و تجهیزات ورزشی، ورزشکاران می توانند سریعتر بدوند، بالاتر بپرند و بهتر و زیباتر گل بزنند. اما در میان حلقه ها و زمین های مستطیل و مربع شکل میادین مسابقات، آنچه که دیده نمی شود حلقه گم شده رفتار ورزشی مناسب است که هیچ گونه پیشرفتی در این خصوص دیده نمی شود.

دکتر محمدی افزود : هر چند که ماهیت زمین های ورزشی، فراهم اوردن شرایط برای بروز خشونت و ابراز احساسات تند و خشن است اما دستاوردهای ما از رفتارهای مناسب جهت حفظ ارزش ورزش در سالهای اخیر بسیار ناچیز است. آنچه که جامعه ورزشی ما در این ضمینه به آن نیازمند است استفاده از مسابقات ورزشی تحت عنوان یک کارگاه آموزشی جهت آموزش رفتارهای مناسب ورزشی به منظور احترام به هم نوع، داور، مربی و … است. چرا که اخلاق ورزشی در نتیجه غرایز درونی ورزشکاران است که به شکل غیر آگاهانه و بدون نیاز به تفکر و تأمل در برابر یک محرک بیرونی از فرد بروز می دهد.

وی اضافه کرد : کنترل رفتارهای غیر ورزشی نیازمند برگزاری کارگاه های آموزشی در ورزش تربیتی، ورزش همگانی، ورزش قهرمانی و حرفه ای است.

ABC_5295

روح اله محمدی سرمربی تیم ملی دوهای استقامت و نیمه استقامت کشور، در مسابقات قهرمانی کارگران جهان ۲۰۱۵ ایتالیا طی مسابقه ۳ هزار متر با مانع با حریف اصلی‌اش که یک مکزیکی بود رقابت نزدیکی داشت. دونده مکزیکی به علت زمین خوردن در هنگام عبور از مانع آب مصدوم شد. روح‌الله محمدی با این که به عنوان نفر اول مسابقه و در حال عبور از خط پایان بود، برگشت و دست حریف مکزیکی خود را گرفت و وی را تا پایان خط همراهی نمود.
وی در راستای شعار مسابقات جهانی کارگران – ورزش برای صلح و دوستی و سلامتی- دست حریف مکزیکی را گرفت تا همگام با هم از خط پایان عبور کنند اما حریف مکزیکی با ناجوانمردی از این صداقت و حسن نوع‌دوستی محمدی سوء استفاده کرد و در لحظه آخر دست محمدی را رها و خود را به خط پایانی پرتاب کرد!
در همین راستا، کنفدراسیون جهانی ورزش کارگری که شاهد ماجرا بودند در راستای قدردانی از محمدی، ضمن ابراز خرسندی از این کار جوانمردانه عضو کاروان ایران، در حضور ریاست فدراسیون جهانی و ریاست فایر‌پلی اروپا و فدراسیون‌های ۱۸ کشور شرکت کننده روح‌الله محمدی به عنوان نفر اول و کسب مدال طلا معرفی گردید و در مراسم اختتامیه نیز از وی دعوت به عمل آمد.

نهضت بازی جوانمردانه اروپا، این ورزشکار با اخلاق ایرانی را به عضویت رسمی خود در آورد. اکنون محمدی تنها نمانیده رسمی این نهضت در ایران است. این انجمن از وی جهت شرکت در ۲۱ کنگره علمی که با هماهنگی نهضت جهانی بازی منصفانه، انجمن بازی جوانمردانه اروپا و کمیته ملی المپیک آذربایجان که در تاریخ ۱۴ مهرماه در باکو برگزار می گردد دعوت به عمل آورده است.
شیوه انتخاب ورزشکار فایر پلی بر اساس ۱۷ رأی موافق اعضای انجمن بازی منصفانه اروپا و شاخص متفاوت از جمله رفتار ورزشی مناسب، احترام به ورزشکاران، احترام به پرچم کشور‌های دیگر، امتیازات تیمی و انفرادی و …. تعیین می‌شود.
نهضت بازی جوانمردانه اروپا (Europian fair play movment) از سال ۱۹۹۴ با عضویت بیش از ۴۰ کشور اروپایی در زوریخ سویس کار خودر ار شروع نمود. هدف کلی این نهضت شناخت ورزشکاران و مربیان از ویژگی‌های شخصیتی خود شان است و اهداف جزءی این فایر پلی در واقع ورزش را به عنوان یک وسیله برای رسیدن و شناخت خصوصیات اخلاقی خوب ورزشکاران و مربیان در کلیه رشته‌های ورزشی در سطح جهان می‌داند.
روح‌الله محمدی متولد ۱۳۵۸ روستای علی‌میرزائی (خاوه جنوبی) از توابع شهرستان دلفان لرستان است که پیش از این عضو تیم ملی دوومیدانی ایران بوده و دارای عناوین قهرمانی آسیا، ۳ طلای مسابقات جایزه بزرگ اسیایی چین‌تایپه، ۳ طلای مسابقات ایران و روسیه و ۲ عنوان چهارم بازی‌های آسیایی ماکائو و بازی‌های آسیای با‌نکوک تایلند است و هم اکنون به عنوان سرمربی تیم ملی دوهای استقامت و نیمه استقامت خدمتگزار ورزش کشور است.

 

 

  1. نویسنده دیدگاه: مهران پیری
    مهر ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۱:۵۳

    واقعا باید به عزیزانی چون شما افتخار کرد.ازصمیم قلب دوستت دارم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار