سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 62289
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ممنوعیت دریافت هرگونه وجه از اولیاء دانش آموزان
Print This Post

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نقش اولیای دانش آموزان برای ارائه خدمات بهتر در مدارس، گفت: برای چندمین بار تأکید می کنم، دریافت وجه از اولیای دانش آموزان در مدارس اجباری نیست.

به گزارش سلام دلفان، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در آیین نواخته شدن زنگ مهر در دبستان باقرالعلوم تهران که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت: 13 میلیون و 250 هزار دانش آموز و یک میلیون فرهنگی در 105 هزار مدرسه و 750 منطقه کار خود را از امروز آغاز کردند.

وی گفت: یکی از ویژگی های سال تحصیلی جدید عبور نظام آموزشی 6-3-3 از مقطع ابتدایی است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: نظام آموزشی 6-3-3 یعنی شش سال مقطع ابتدایی، سه سال متوسطه یک و سه سال متوسطه دو امسال از ابتدایی عبور کرد و متوسطه یک یعنی مقطع راهنمایی سابق را شامل می شود.

فانی تصریح کرد: امسال در مقطع متوسطه دو، یعنی دبیرستان قبل کلاس اول دبیرستان نداریم و سال آینده نیز کلاس دوم، سال بعد آن نیز کلاس سوم و سپس پیش دانشگاهی نخواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش گفت: این به معنای آن است که متوسطه دو به جای چهار ساله بودن نظام قبل به صورت سه ساله خواهد بود.

فانی یکی دیگر از ویژگی های سال تحصیلی جدید را همزمانی آن با تدوین برنامه ششم توسعه بیان کرد و افزود: در این برنامه که از سال 95 تا 99 اجرا خواهد شد سند تحول نظام آموزش و پرورش مبنا خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش ابراز امیدواری کرد بتوانیم احکام مناسب را برای اجرایی کردن سند تحول نظام آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه پیش بینی و تصویب کنیم.

فانی تأکید کرد: رویکرد اصلی در سال تحصیلی 95-94 کیفیت بخشی و توسعه عدالت آموزشی و رسیدگی بیشتر به آموزش دختران در مناطق محروم و مناطق دو زبانه و همچنین توسعه پیش دبستانی است.

وی با اشاره به هشت ماه برنامه ریزی برای سال جدید تحصیلی در وزارت آموزش و پرورش، ابراز امیدواری کرد سال تحصیلی خوبی پیش رو داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سؤالی درباره تأمین بودجه مدارس دولتی گفت: در دولت یازدهم سهم بودجه وزارت آموزش و پرورش از کل بودجه 2.1 درصد رشد داشته است.

فانی افزود: یعنی دولت اهمیت آموزش و پرورش را واقف است و برای تأمین منابع تلاش می کند و در این دو سال حدود 50 درصد بودجه آموزش و پرورش اضافه شده است.

وی گفت: افزایش بودجه وزارت آموزش و پرورش در حالی است که سایر دستگاه های اجرایی در بودجه رشد کمتری داشته اند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به کسری مزمن بودجه از سال های قبل در وزارت آموزش و پرورش افزود: نمی توان انتظار داشت همه مشکلات ظرف دو سال حل شود.

فانی خاطرنشان کرد: بودجه امسال آموزش و پرورش 25 هزار میلیارد تومان است که سهم هر دانش آموز در این سال تحصیلی دو میلیون تومان خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اولیای دانش آموزان با توجه به توان و علایق خود می توانند به مدارس کمک کنند اما دریافت وجه شرط ثبت نام دانش آموز نیست.

فانی با اشاره به اینکه گزارش ها حاکی از رعایت این روند در مدارس است گفت: در طول سال تحصیلی مدیران مدارس به اولیا برنامه هایی را با هدف غنی سازی آموزش ارائه می کنند و اولیا نیز در صورت تمایل می توانند به اجرای این برنامه ها کمک کنند.

آئین آغاز سال تحصیلی جدید با حضور آقای روحانی رئیس جمهور، وزیر آموزش و پرورش، استاندار تهران و مسئولان آموزش و پرورش در دبستان پسرانه باقرالعلوم واقع در منطقه 14 تهران برگزار شد و رئیس جمهور زنگ مهر را ساعت 8 صبح در این مدرسه به صدا درآورد.

هدف؛ ارتقای کیفیت و توسعه عدالت آموزشی

وزیر آموزش و پرورش: ارتقای کیفیت آموزش و بسط و توسعه عدالت آموزشی از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید است.

علی اصغر فانی در مراسم آغاز سال تحصیلی 94-95 که با حضور رئیس جمهور در یکی از مدارس تهران برگزار شد، خاطرنشان کرد: افزایش مشارکت مردم در آموزش و پرورش از جمله رویکردهای این بخش طی دو سال گذشته بوده است به طوری که امسال در زمینه جلب مشارکت خیرین مدرسه ساز تا سقف هشت هزار میلیارد ریال منابع جذب شد.

وی افزود: افزایش سهم مدارس غیر دولتی تا 12 درصد کل دانش آموزان ، اجرای طرح خرید خدمات آموزشی، نظارت جامع و رتبه بندی این مدارس برای ارتقای کیفیت و فعال کردن شوراهای آموزش و پرورش در 31 استان و 720 منطقه  آموزشی کشور از دیگر اقدمات انجام شده در این بخش است.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: توسعه مشارکت دانش آموزان در شورا های دانش آموزی ، برگزاری جشنواره های علمی و مسابقات قرآنی، حضور و کسب مدارج عالی المپیادهای علمی  و گسترش پژوهش سراهای دانش آموزی و کیفیت بخشی و گسترش انجمن های اولیا و مربیان برای اداره مطلوب تر مدارس رویکرد آموزش و پرورش در این بخش است.

وی افزود: ساماندهی  و بهسازی نیروی انسانی از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش است به طوری که با وجود افزایش دانش آموز در دو سال گذشته نیروی انسانی آموزش و پرورش از یک میلیون و بیست هزار به 978 هزار نفر کاهش یافته و نیروی حق التدریس نیز کاهش قابل توجهی داشته است.

فانی تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش را به عنوان دور نمای هدف این بخش، از سال 94 تا 99  عنوان کرد و گفت: امروز این تحول از یک ضرورت گذر کرده و به مرحله اجرایی رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش برنامه ریزی سه زنگ طلایی مطالعه ،کتاب خوانی ، انشاء و گفتگو برای تربیت دانش آموزان نقاد را از دیگر اقدمات انجام شده در آموزش و پرورش عنوان کرد.

فانی با اشاره به چشم انداز پیش رو برای به چرخه در آمدن فعالیتهای اقتصادی بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، گفت : با توجه به این چشم انداز آموزش و پرورش، آموزش فعالیتهای فنی وحرفه ای را در مقطع های متوسطه تا 40 درصد افزایش داده است.

آغاز سال تحصیلی در ۱۰۵ هزار مدرسه

مراسم آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش در دبستان باقرالعلوم در منطقه ۱۴ تهران آغاز شده است.

امسال 105 هزار مدرسه پذیرای دانش آموزان در سراسر کشور هستند و برآورد می‌شود 13 میلیون و 250 هزار دانش آموز در این مدارس مشغول تحصیل شوند.

همچنین در سال تحصیلی جدید هزار و 300 مدرسه جدید با 8 هزار کلاس درس و یک میلیون و 150 هزار متر مربع فضای آموزشی در اختیار دانش ‌آموزان قرار گرفته است.

آموزش و پرورش با 978 هزار معلم به استقبال سال تحصیلی جدید رفته است.

امسال همچنین مدارس کشور میزبان 408 هزار دانش آموز اتباع خارجی هستند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار