سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 62632
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » طرح ویژه تعویض خودرو دست‌دوم با نو
Print This Post

مدیرعامل شرکت بازرگانی سایپا از مذاکرات با شرکت سیتروئن برای از سرگیری تولید یک خودروی فرانسوی در ایران خبرداد وگفت:طرح تعویض خودروهای دست دوم با نو و نیز فروش با گارانتی خودروهای دست دوم آغاز می شود.

به گزارش سلام دلفان، فرامرز طاهری مدیرعامل شرکت بازرگانی سایپا در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران از طرح ویژه تعویض خودروهای فرسوده با نو خبرداد و گفت: با توجه به اینکه برخی مشتریان به خصوص در شهرستانها، برای فروش خودروهای دست دوم خود، مشکلات عمده ای دارند و نمی توانند خودروی خود را با قیمت مناسب به فروش رسانده و خودروی نو بخرند، طرح ویژه ای طراحی شده است که بر مبنای آن، سایپا اقدام به ارزیابی کارشناسی خودروهای فرسوده با سن بالای ده سال و به نرخ روز بازار کرده و با ارایه تسهیلات به متقاضی، خودروی وی را با خودروی نو گروه سایپا جایگزین خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی بازرگانی سایپا افزود: در این طرح فرد متقاضی می تواند خودروی فرسوده در اختیار خود را که الزاما باید از خانواده خودروهای سایپا باشد، به نمایندگی های منتخب گروه خودروسازی سایپا بفروشد و در قبال آن، با پرداخت مابه التفاوت، خودروی نو دریافت کرده یا از تسهیلات با نرخ سود بانکی متعارف استفاده کند. در واقع، کارشناسان سایپا با فرد متقاضی، به توافق می رسند، ضمن اینکه خودروهای خریداری شده نیز اورهال شده و با نرخ مناسب و البته با گارانتی های مختلف سایپا، مجدد به فروش می رسد.

وی تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح آن است که مرکزی رسمی برای تعویض خودروهای فرسوده وجود داشته باشد که در آن منافع مشتری رعایت می شود و در گام بعدی، گارانتی نیز به خودروهای فرسوده خریداری شده از سوی متقاضیان، تعلق گیرد. بنابراین مردم می توانند با اطمینان خاطر و با گارانتی مطمئن یک خودروساز بزرگ، خودروهای دست دوم خریداری کنند.

طاهری در ادامه با بیان اینکه نمایندگی مهندسی بازرگانی سایپا برای همکاری با شرکت سیتروئن لغو نشده است، گفت: با توجه به تحریم‌های اروپا بر علیه ایران، خودروسازان خارجی قراردادهای خود را با ایران لغو کردند و هم اکنون که اوضاع تحریم ها بهتر شده است، امیدواریم بتوانیم مجدد همکاری های خود را با این شرکت و شرکتهای اروپایی از سر گیریم.

وی اظهار داشت: گروه خودروسازی سایپا علاوه بر رنو، با چند شرکت اروپایی دیگر هم در حال مذاکره است که همزمان با آن، امیدواریم ما هم بتوانیم چند نمونه از خودروهای این شرکتها را به صورت cbu وارد کنیم. اما باید توجه داشت که خودروهای اروپایی، قیمت خود را خواهد داشت و مشتریان خود را به لحاظ قیمتی جذب خواهد کرد.

طاهری با تاکید بر اینکه حضور خودروسازان چینی در بازار ایران حفظ خواهد شد، گفت: برای تولید نمونه های دیگری از خودروهای چینی مذاکراتی را در دست انجام داریم و امیدواریم بتوانیم با درجه یک های چین، خودروهای جدیدی را تولید و روانه بازار کنیم. اما اگر خودروهای اروپایی هم وارد شوند، چینی ها باز هم بازار خود را خواهند داشت و شرکتهای چینی ماه به ماه راه تحول را در پیش می گیرند و ما هم تلاش داریم که خودروهای با کیفیت آنها را روانه بازار ایران کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی طرح نمایندگان مجلس برای افزایش تعرفه واردات خودرو گفت: متاسفانه اگر این طرح از سوی نمایندگان به تصویب برسد، حتما با افزایش قیمت خودروهای وارداتی مواجه خواهیم شد؛ این در حالی است که تعرفه، یک منبع درآمدی برای دولت است و در همه کشورهای دنیا نیز بر روی خودرو، تعرفه های نسبتا بالایی وضع می شود، به نحوی که چین تعرفه ۴۰ درصدی را پیش روی واردات قرار داده است و تنها در معدود کشورهایی این تعرفه پایین است.

طاهری افزود: وقتی که محصول خارجی در خط تولید ایران، تولید می شود، دیگر یک خودروی خارجی به حساب نمی آید و به نوعی خودروی داخلی محسوب می شود که باید تمام استانداردهای مرتبط در ایران را سپری کند تا به مرحله شماره گذاری برسد، بنابراین خودروهای چینی نیز با استانداردهای ایران تطبیق داده شده و بعد شماره گذاری می شوند.

وی در خصوص ورود خودروهای هیبریدی از برندهای چینی نیز اظهار داشت: با توجه به اینکه خودروهای هیبریدی هنوز به لحاظ زیرساختی در دنیا جا نیفتاده اند، مشکلاتی بر روی فروش دارند که در ایران نیز با توجه به نبود زیرساختها، هنوز نمی توان بر روی ورود انبوه خودروهای هیبریدی کار کرد؛ اما به هرحال با خودروسازان چینی برای واردات خودروهای هیبریدی مذاکراتی انجام شده است.

طاهری ادامه داد: با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، تعرفه ۴۰ درصدی و عوارض شماره گذاری، یک خودروی وارداتی به ایران، ۲.۵ برابر قیمت خودرو در مبدا برای یک ایرانی تمام می شود؛ چراکه هزینه ها بسیار بالا است، به نحویکه یک خودروی ۱۰ هزار دلاری، حدود ۲۵ هزار دلار تمام می شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی بازرگانی خودرو سایپا خاطرنشان کرد: به نظر می رسد که برخی اطلاعات نادرست، مردم را منتظر برای خرید خودرو نگاه داشته و آنها را به نوعی بلاتکلیفی فرو برده است، اما بعد از گذشت مدتی، مجدد تقاضاها به بازار وارد خواهد شد، ضمن اینکه وقتی قیمت نهاده های تولید بالا می رود، نمی توان انتظار داشت که قیمت خودرو کاهش یابد.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار