سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 62707
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » 9 ساعت پس از اعتراض کیهان سایت حامی دولت غیرتی شد/ کنایه ضرغامی به ادعای سفر نیمه‌تمام روحانی/ همکاری میان شبکه های قاچاق انسان با داعش/ گام‌هاي اصولگرايي براي وحد‌‌‌ت
Print This Post
به گزارش سلام دلفان - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که  در ادامه به ...

به گزارش سلام دلفان – روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که  در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

** کیهان

9 ساعت پس از اعتراض کیهان سایت حامی دولت غیرتی شد!

«کیهان بی‌خبر از تصمیم روحانی برای بازگشت به کشور، دولت را متهم می‌کند».
سایت دولتی خبر آنلاین دیروز ضمن درج مطلب فوق نوشت: روزنامه کیهان در حالی عدم بازگشت ظریف را به باد نقد گرفته که پیش از این اعلام شده بود رئیس جمهور برای حضور در مراسم انتقال پیکر جان‌باختگان منا، سفرش را نیمه‌کاره می‌گذارد.
این سایت سپس به سخنان معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهور استناد کرده است که دست بر قضا مراجعه به این خبر نشان می‌دهد خبر مزبور ساعت 6/38  دقیقه صبح دیروز- یعنی 8 ساعت پس از انتشار اینترنتی کیهان و حدود 15 ساعت پس از مصاحبه مدیر مسئول کیهان- منتشر شده است! و این در حالی است که از یک طرف فاجعه منا روز پنج‌شنبه اتفاق افتاده و از سوی دیگر، خبرگزاری ایرنا روز اول مهر از 5 روزه بودن سفر رئیس جمهور به نیویورک خبر داده بود که بر این اساس سفر روحانی طبق برنامه‌ریزی قبلی، روز دوشنبه (دیروز) تمام می‌شد و ادعای بعدی نیمه کاره ماندن سفر، خلاف واقع است.
کیهان در شماره دیروز خود تصریح کرده بود آیا سرنوشت تلخ و غمبار 307 مفقود، ارزش آن را نداشت که آقای رئیس جمهور یا دست کم وزیر خارجه، سفر تشریفاتی نیویورک را لغو کنند و پیگیر این مسئله مهم ملی باشند؟! آیا درخواست ملاقات با وزیر خارجه سعودی که رد شد یا زدن روبان کوچک مشکی به کت برخی اعضای هیئت دیپلماتیک، فشار به رژیم مقصر سعودی برای پاسخگویی درباره سرنوشت مفقودان این جنایت است؟ یعنی مثلاً رقم 476 نفر باید به چند نفر افزایش می‌یافت تا دولت و وزارت خارجه، ماجرا را مسئله حیاتی و امنیت ملی حساب کنند و به خاطر اهمیت ماجرا بسیج شوند؟ بسنده کردن به روبان مشکی و چند اظهار تأسف در مصاحبه‌ها کجا و سرنوشت چندصد شهروند و خانواده‌های ماتم‌دیده و نگران آنها کجا؟
گفتنی است خبر آنلاین -وابسته به 2 مدیر دولتی- گویا که مأموریت حمله به کیهان به هر قیمت و بهانه را داشته باشد، پیش از این نیز مدعی شده بود کیهان با تیتر «آماده مبارزه با آمریکا باشید» سخنان رهبری را تحریف کرده حال آن که رهبر معظم انقلاب در همان سخنرانی مورد اشاره (در جمع دانشجویان) تصریح کرده بود آمریکا مصداق اتمّ (کامل) استکبار است، خودتان را برای مبارزه با استکبار آماده کنید.
چون برای چندمین نوبت است که گردانندگان خبر آنلاین- لابد جهت فاکتور کردن برای برخی مقامات دولتی- به پر و پای کیهان می‌پیچند و خود را به جدول می‌زنند، شیرین‌کاری اواخر بهمن 92 این سایت را مجدداً یادآور می‌شود. آن زمان که دولت با توزیع نابسامان سبد کالا اسباب نارضایتی مردم را فراهم کرد، خبر آنلاین در تحلیلی شرم‌آور نوشت: روحانی تقریباً نه یک رئیس جمهور فرهنگی است و نه دغدغه بسیاری از مسائل دیگر را دارد. او رئیس جمهوری دیپلمات است که باید اجازه داد مهم‌ترین دغدغه دولت خود را به انجام برساند. توزیع سبد کالاهای اساسی به مردم- با شیوه‌ای که انجام شد- نه یک اتفاق بود و نه عملی که تبعات آن برای روحانی و مردانش غیرقابل پیش‌بینی باشد. او دقیقاً همین اتفاق- ازدحام، دعوا و مرافعه و احیاناً له شدن در زیر دست و پا- را پیش‌بینی می‌کرد و اصلاً آن را برای پیشبرد استراتژی خارجی خود لازم داشت[!!] به عبارت دیگر روحانی به یک نمایش داخلی برای ارائه در جشنواره‌های سیاسی خارجی نیازمند بود. نگاه کنیم به اظهارات اخیر وندی شرمن که گفته است، «شما در اخبار دیدید که ایران اخیراً به طور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر جامعه‌اش توزیع کرده تا نشان دهد کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها تأثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است. همان طور که روحانی قول داده بود، ‌این پول قرار است در جهات دیگری مصرف نشود.» به هر حال این دقیقاً همان نتیجه‌ای بوده که روحانی از توزیع سبد کالا در میان مردم داشته است، این که تحریم‌ها بر روی مردم ایران تأثیر مستقیم و انکارناپذیر داشته. این که اوضاع اقتصادی مردم ایران نه تنها رو به راه نیست بلکه حاضرند برای چند عدد مرغ و چند کیلو برنج با یکدیگر درگیر شوند و این که از این به بعد و با گشایش هر چه بیشتر در مذاکرات هسته‌ای تمرکز نظام بر معیشت مردم خواهد بود.[!!]
این نوشته مالیخولیایی اضافه می‌کند: «پیام روحانی از خلال پرفورمنسی که کارگردانی و اجرا کرد، پیامی کاملاً شفاف بود که راه را برای مذاکرات مثبت بعدی، بیش از پیش می‌گشاید… درست است که روش توزیع کالاهای اساسی چندان مناسب نبود؛ اما اگر با این نمایش بتوان جایزه اول بهترین اثر را در فستیوال سیاست جهانی به خود اختصاص داد، به تحقیر چند روزه‌ای که بازیگران آن شدند می‌ارزید»!!
یادآور می‌شود نیک‌آهنگ کوثر همکار فراری نشریات زنجیره‌ای با اشاره به خبر بازگشت روحانی نوشت: زور برادر حسین (شریعتمداری) چربید و روحانی در واکنش به اعتراض وی اعلام کرد که به ایران باز می‌گردد. شریعتمداری در مصاحبه با فارس، ادامه سفر روحانی به نیویورک را اهانت به مردم دانسته و گفته بود، انتظار این بود که پس از وقوع ضایعه منا و شهادت صدها تن از حجاج ایرانی، رئیس جمهور بلافاصله سفر خود را متوقف کند و به کشور بازگردد.
سایت وابسته به کوثر می‌افزاید: این مسئله نشان می‌دهد که هنوز زور کسانی چون شریعتمداری می‌چربد.

اوباما با دست خالی برای سوریه بلوف زد

همزمان با رجزخوانی آمریکا علیه سوریه در مقر سازمان ملل، نشریات آمریکایی نوشتند، اوباما به علت ناکامی مجبور به تغییر سیاست خود در سوریه شده است.
اوباما دیروز در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: آمریکا حاضر است با هر کشوری، از جمله ایران و روسیه همکاری کند تابحران سوریه را حل کند، اما وضعیت نمی‌تواند به پیش از جنگ بازگردد. او مدعی شد، اسد نمی‌تواند انتظار داشته باشد که اوضاع به قبل بازگردد. گذار مدیریت شده از اسد به حکومتی دیگر باید انجام شود.
اوباما البته از 4 سال پیش مدعی بوده «اسد باید برود» اما خیز وی برای حمله به سوریه عقیم ماند و وی با توجه به سرشکستگی‌های بزرگ در عراق و افغانستان پس از بلوف حمله جا زد.
همزمان با سخنان اوباما روزنامه لس‌آنجلس تایمز نوشت: آمریکا به علت ناکامی، مجبور است سیاست‌هایش را در سوریه تغییر دهد و حضور بشار اسد در قدرت را دست‌کم به صورت موقت بپذیرد.
سایت شبکه سی‌ان‌ان نیز نوشت؛ تشکیل ائتلاف جدید ضد داعش توسط ایران، سوریه و روسیه، برنامه آمریکا را به هم زده است.
همچنین نیویورک تایمز گزارش داد: برای چندمین بار روسیه درصدد برآمده نفوذ سیاسی و نظامی خود را در نبرد سوریه افزایش دهد و در نتیجه آمریکا را به تکاپو واداشته است. آنچه اکنون موجب تعجب آمریکا شده، دستیابی روسیه به تفاهم با عراق، سوریه و ایران به منظور تبادل اطلاعات در مورد داعش است. خبر این تفاهم روز یکشنبه اعلام شد. همانند اقدامات اولیه روسیه در زمینه حمایت از دولت بشار اسد، رئیس جمهور روسیه از طریق ارسال جنگنده و تانک به پایگاهی در نزدیکی لاذقیه در این کشور، این توافق اطلاعاتی هم بدون توجه به خواسته‌های آمریکا به امضا رسیده است.
نیویورک تایمز می‌افزاید: مقامات آمریکایی اسد را عامل اصلی بی‌ثباتی در سوریه می‌دانند در حالی که مقامات روس دولت سوریه را سدی در برابر پیشروی‌های گروه‌هایی مانند داعش و جبهه النصره می‌دانند.
همچنین خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: حمایت تزلزل‌ناپذیر ایران و روسیه، موجب ثبات حکومت سوریه برخلاف میل آمریکا و غرب شده است.

روزنامه سعودی: آب در هاون می‌کوبیم معارضان سوری مرد جنگ نیستند

یک روزنامه سعودی اذعان کرد با وجود تجهیز و تسلیح گروه‌های تروریستی مسلح در سوریه، این گروه‌ها فاقد اراده هستند و امید بستن به آنها آب در هاون کوبیدن است.
روزنامه الشرق الاوسط نوشت: بدون ایجاد اراده و انگیزه مبارزه در دل مخالفان سوری، مسلح کردن و آموزش نظامی آنها، آب در هاون کوبیدن و اتلاف وقت و انرژی است.
این روزنامه افزود: خبری که دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه از ورود 75 جنگجوی آموزش دیده توسط ایالات متحده، بریتانیا و ترکیه به حلب، منتشر کرد، به عنوان یک تحول جدید در عرصه نظامی، با استقبال ويژه‌ای روبرو شد، این در حالی است که این تعداد نظامی برای انجام هیچ تغییری در توزان نظامی بر روی زمین کافی نیست.
الشرق الاوسط می‌نویسد: موضوع مسلح  کردن مخالفان سوریه و آموزش آنها، سال‌ها است که تبدیل به موضوع بحث برانگیز شده و هیچ کس نمی‌داند که چرا مخالفان پیروز نشدند در حالی که ما در پایان متوجه شدیم آن‌هایی که در واقعیت مبارزه می‌کنند، رژیم سوریه با پشتیبانی مبارزان حزب‌الله و سازمان‌های عراقی هستند و در مقابل سازمان‌های افراطی هستند که توانستند جنگجویانی را از کشورهای مختلف از سراسر جهان جذب کنند که مبارزه در سوریه را یک وظیفه مقدس می‌دانند.
این روزنامه خاطرنشان کرد: تجربه‌های گذشته خوش‌بینانه نیستند؛ پیش از این نیز مبارزانی که توسط ایالات متحده برای مبارزه با افراط‌گرایان در سوریه آموزش دیده بودند، ربوده و زندانی شده بودند، این در حالی است که برنامه حمایت از مخالفان سوری، انتقادات جمهوری خواهان علیه دولت اوباما را برمی‌انگیزد و آن را بیهوده می‌دانند. در واقع، مشکل اصلی در اراده مبارزه است؛ رسیدن به هر نتیجه عملی بر روی زمین دشوار است. چه تعداد 75 مبارز باشد و چه هزار مبارز؛ اگر اراده‌ای واقعی و یا اعتقاد روشنی برای مبارزه وجود نداشته باشد، در اولین رویارویی هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد؛ در نهایت ، جنگ، آزمون اراده است و پیروزی، اراده یک طرف یا یک حزب را برای ادامه مبارزه شکست می‌دهد. برجسته‌ترین مثال این اراده، مبارزه ایست که کردها در سوریه و عراق علیه عناصر داعش و سازمان‌های مشابه انجام دادند و توانستند مبارزان این سازمان را در کوبانی و در نبردهای دیگری در عراق، شکست دهند.

دولت جشن گرفت اما بازار بیش واکنشی منفی نشان داد

یک روزنامه حامی دولت، آشفتگی بازار بورس را به «بیش واکنشی معامله‌گران به اخبار و سیگنال‌های منفی و کمبود  نقدینگی» نسبت داد.
در حالی که دولت و حامیان رسانه‌ای آن پس از توافق وین، خواستار جشن شده و از گشایش اقتصادی خبر می‌دادند، بلافاصله اوضاع بورس به عنوان یک نشانگر مهم اقتصادی به هم ریخت و این بازار به توافق، واکنش منفی نشان داد.
اتفاق در حالی رخ داد که برخلاف ادعای کمبود نقدینگی، میزان نقدینگی از 430 هزار میلیارد تومان در سال 92 به بیش از 830 هزار میلیارد تومان رسیده است.
روزنامه اعتماد درباره اوضاع بورس می‌نویسد: با تشدید روند اصلاحی [!؟] بورس، بازدهی بورس تهران در نیمه سال 94 بعد از شش ماه مقاومت وارد فاز منفی شد و اهالی بازار سرمایه به طور متوسط 1/5 درصد زیان کردند تا تلخ‌ترین ماه بورس در سال جاری شهریورماه باشد. بر این اساس با وجود اخبار مثبت سیاسی و رای مثبت کنگره آمریکا به «برجام» بازار سهام به دلیل کمبود شدید نقدینگی نتوانست هیچ واکنش قابل قبولی از خود نشان دهد و همچنان با فشار عرضه و رکود دست به گریبان است.
این روزنامه می‌افزاید: رسیدن شاخص بورس به ارقامی کمتر از ابتدای سال 94، از بین رفتن بازدهی سهامداران، ریزش شدید حجم معاملات و همچنین افت ارزش بازار سرمایه و تشدید نگرانی‌ها در این ماه نشان داد که بورس تهران در شرایط مطلوبی قرار نداشته و نیازمند تصمیمات  جدی و اساسی برای بهبود است. در شهریور 94، شاخص بورس تهران بیش از 3 هزار و 640 واحد افت کرد و با شکستن کانال‌های 62، 63 و 64 هزار واحد، وارد کانال 61 هزار واحدی شد و در نیمه  این کانال قرار گرفت. عقبگرد  شاخص بورس به کانال 61 هزار واحدی در حالی در شهریور ماه رخ داد که همچنان ابهاماتی مانند نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی، ابهامات شرکت‌های پالایشگاهی، نرخ بالای بهره بانکی، کاهش قیمت نفت، افزایش قیمت حامل‌های انرژی، تعرفه خودرو، بودجه انقباضی و کمبود نقدینگی بر بورس کشور سایه انداخته و هیچ خبر خوشی از صنایع و اقتصاد که مناسب حال این روزهای بورس باشد نیز منتشر نمی‌شود. در هفته‌ای که گذشت شاخص صنعت بورس تهران 496 واحد افت کرد که در مقایسه با دو هفته پیش کاهش 0/97 درصدی را نشان می‌دهد. از میان 37 صنعت بورسی نیز تنها هفت گروه با تغییرات مثبت شاخص تا سطح حداکثر پنج درصد همراهی کردند.
اعتماد خاطرنشان کرد: در حال حاضر اکثر صنایع بزرگ کشور مانند خودرو، پالایشگاه، پتروشیمی، فولاد و فلزات اساسی و… از ضعف تقاضا و رکود بازار رنج می‌برند. با توجه به اینکه تاثیر گشایش‌های هسته‌ای بر اقتصاد کشور و بازخورد آن بر صنایع بورسی نیز امری زمانبر است، به نظر می‌رسد تا پایان سال جاری نمی‌توان چشم‌انداز روشنی برای این صنایع متصور بود. تحلیلگران بازار علت تداوم رکود و سقوط ارزش بازار سهام را بعد از کمبود نقدینگی به بیش واکنشی معامله‌گران به اخبار و سیگنال‌های منفی، تمایل صاحبان سرمایه به سرمایه‌گذاری در فضاهای کم‌ریسک و بدون ریسک اقتصادی برای کسب بازدهی مثبت، قوی نبودن محرک‌های رشد بازار با وجود انتشار اخبار مثبت در خصوص اجرای برجام و رفت و آمد هیئت‌های تجاری کشورهای اروپایی به ایران، تداوم رکود اقتصادی و بی‌رونقی اغلب صنایع بزرگ و زمانبر بودن مشاهده آثار رفع تحریم‌ها گره می‌زنند که تمامی این عوامل موجب شده در یک روند فرسایشی روزهای منفی بازار بیش از روزهای مثبت بوده و سهامداران نتوانند بازدهی مورد انتظار خود را از این بازار کسب کنند.

** وطن امروز

باید اجساد همه جان‌باختگان منا فورا شناسایی شود

رئیس مجلس با اشاره به حادثه منا و موضع ایران در برابر آن گفت: ایران اصرار دارد اجساد همه جان‌باختگان منا فورا شناسایی شود و پیکرشان با احترام به کشور بازگردد. به گزارش تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که کشورهای اسلامی چه نقشی می‌توانند در جلوگیری از فجایعی نظیر حادثه منا داشته باشند، گفت: البته این ضایعه‌ای که به وجود آمد یک ضایعه بسیار دردناکی است و در خاطر همه ایرانیان و همه مسلمانان باقی می‌ماند. وی افزود: انتظار می‌رود دولت عربستان با جدیت بیشتری در این‌باره اقدام می‌کرد و تدابیری می‌اندیشید که جلوی این ضایعه گرفته می‌شد، چرا که این واقعه در گذشته نیز تکرار شده است. البته موقعی که این حادثه رخ ‌داد می‌توانستند خیلی سریع‌تر به این مساله رسیدگی کنند که البته در این مساله بحث شده و قلوب ملت ایران کاملا جریحه‌دار است. رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: چیزی که الان مهم است این است که تا نفر آخر از ایرانیانی که در آنجا دچار حادثه شدند حتما باید شناسایی شوند و پیکرشان به ایران بازگردد. ما اصرار داریم همه اینها شناسایی شوند،

نامه اساتید حوزه به نمایندگان درباره برجام

جمعی از اساتید درس خارج، سطوح عالی و سطح حوزه علمیه قم در نامه‌ای به نمایندگان مجلس درباره برجام خواستار اتخاذ موضع سدید در قبال متن این توافق شدند. در این نامه آمده است: «انتظار آن است که نمایندگان محترم، برجام را حکیمانه و به دور از مناسبات انتخاباتی و مصلحت‌‌اندیشی‌های سطحی بررسی کنند. شعار یا همه یا هیچ در مساله برجام، شعار گمراه‌کننده‌‌ای است که بسا سال‌های متمادی زیان‌های خود را بر مردم نجیب ایران تحمیل سازد. از این رو خواهانیم نمایندگان محترم در برخورد با دشمنی که جنایت‌هایش را همه با گوشت و پوست لمس کرده‌ایم و هم‌اکنون نسبت به این مساله خوشحالی زایدالوصفی را ابراز می‌دارد کمترین خوشبینی به خود راه نداده و هرکجا راه نفوذ دشمن و یا حتی احتمال آن بود در مقابل آن حکیمانه چاره‌اندیشی کنند». این نامه می‌افزاید: «به‌راستی مردم شریف ایران کی و کجا عزت و استقلال خود را به نان و شکم فروخته‌اند تا بعضی به جای اینکه از خدا بترسند از خیالات خود می‌ترسند و یا می‌ترسانند. مگر معمار انقلاب، معیار روشنی را به دست ما نداده است که هر گاه آمریکا از ما تعریف کند باید دید قضیه چیست. امروز چه شده است که آمریکای حیله‌گر که هرگز پایبند به تعهدات بین‌المللی خود نبوده است از برجام دفاع می‌کند؟ آیا تعهدات نقد ما نسبت به تعهدات نسیه آنها برابری می‌کند؟ آیا به‌راستی ساختار تمام تحریم‌‌ها شکسته و همگی لغو خواهد شد؟ آیا خطوط قرمز رهبری که همان خطوط قرمز ملت ایران است کاملاً رعایت شده است؟»

کنایه ضرغامی به ادعای سفر نیمه‌تمام روحانی، هورا به این تصمیم ملی!

ادعای دولتی‌ها مبنی بر نیمه‌تمام‌ماندن سفر روحانی به نیویورک، باعث شد سیدعزت‌الله ضرغامی، رئیس سابق سازمان صداوسیما به این ماجرا واکنش نشان دهد. ضرغامی در این‌باره پستی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. او در این پست که عنوان آن «رئیس‌جمهور برمی‌گردد… هورا» است، نوشته است: خبرگزاری‌های دولتی اعلام کردند که آقای رئیس‌جمهور بعد از نطق امشب [دوشنبه‌شب]، سفر را نیمه‌تمام گذاشته! و برای شرکت در تشییع پیکر شهدای فاجعه‌ منا، به ایران برمی‌گردد.

هوووورا به این تصمیم ملی!
فاجعه‌ بزرگ قتلگاه منا، هر روز ابعاد وسیع‌تری می‌یابد. اخبار رسیده هر لحظه، لایه‌های جدیدتری از بی‌مسؤولیتی، خباثت و جنایات شاهزادگان سعودی را افشا می‌کند. بدون تردید بخشی از مفقودان، جزو شهدای این حادثه هستند و باید مراقب بود تا کارگزاران سعودی، آنان را در گورهای دسته‌جمعی دفن نکنند! در حالی که افکار عمومی بشدت خواستار قاطع‌ترین برخورد رئیس‌جمهور محترم، در مهم‌ترین تریبون جهانی است، نمی‌دانم چرا چنین اتفاقی نمی‌افتد. از آقای روحانی بعید بود که با توجه به تجربه‌ دیپلماتیک‌شان، ندانند که ابعاد حادثه در حدی است که باید در همان ساعات اولیه نیویورک را ترک می‌کردند تا مجبور به لبخندهای مکرر سیاسی در دیدارهای نه‌چندان مهم نباشند».

** جمهوری اسلامی

همکاری میان شبکه های قاچاق انسان با داعش

گروه تکفیری – تروریستی داعش از شبکه‌های قاچاق انسان در اندونزی استفاده می‌کند. سوناد عثمان، رئیس سازمان مبارزه با تروریسم اندونزی در مصاحبه با شبکه خبری ABC استرالیا از همکاری میان شبکه‌های قاچاق انسان و گروه تروریستی داعش برای آوردن تروریست‌ها به داخل اندونزی پرده برداشت و گفت: براساس اطلاعات ما داعش در نظر دارد تعداد بسیاری از تروریست‌های خود را به کمک قاچاقچیان انسان از طریق مالزی به اندونزی وارد نماید. وی از شهر «پوسو» واقع در سولاویسی مرکزی بعنوان مقصد اصلی تروریست‌ها نام برد و افزود: ما هم تحرکات اتباع خارجی در اندونزی را زیر نظر داریم و هم مراقب فعالیت‌های اتباع اندونزیایی تازه بازگشته از عراق و سوریه هستیم. تاکنون 52 نفر از اتباع اندونزی که به داعش پیوسته بودند کشته شده‌اند.

بمباران ائتلاف عربی به سرکردگی رژیم سعودی

ائتلاف مدنی «رصد جنایات آل سعود» شمار قربانیان بمباران ائتلاف عربی به سرکردگی رژیم سعودی را بیش از شش هزار شهید و 13 هزار و ششصد زخمی اعلام کرده است. براساس این گزارش، اکثر قربانیان و مجروحین را زنان، کودکان و افراد غیرنظامی تشکیل می‌دهند. با اینکه حملات هوائی عربستان سعودی و هم‌پیمانانش حتی در روزهای عید قربان و ایام حج در ماه حرام نیز ادامه یافت و بسیاری از اماکن عمومی و منازل مردم یمن را ویران کرد، در عملیات زمینی، ارتش یمن و انصارالله دست بالا را دارند بطوری که طی دو روز اخیر تعداد زیادی خودروی نظامی را نابود کرده و افراد نظامی عربستان را به هلاکت رساندند که به اعتراف دولت عربستان یک ژنرال سعودی نیز در میان به هلاکت رسیدگان وجود دارد.

** آرمان

حلاليت‌طلبي عبدالرضا داوري و رضايت ناطق

شنیده شد که عبدالرضا داوري كه سال گذشته در صفحه فيسبوك خود اقدام به انتشار اكاذيبي عليه حجت‌الاسلام والمسلمين ناطق نوري و اعضاي خانواده وي كرده بود، از وي تقاضاي بخشش كرد. «خبرآنلاين» نوشت؛ داوري در مرداد گذشته در صفحه فيسبوك خود اتهاماتي را به ناطق نوري و برخي اعضاي خانواده وي منتسب كرد كه با شكايت ناطق نوري مواجه شد. شعبه 15 دادگاه انقلاب پس از رسيدگي به پرونده متهم را به 3سال حبس محكوم كرد. پيرو ابلاغ حكم، داوري در نامه‌اي خطاب به ناطق نوري از وي طلب حلاليت و رضايت و بخشش كرد. در بخشي از نامه وي به ناطق تاكيد شده كه مطالب موهن و اتهام‌آميز منتشرشده و متهم كردن چهره‌هاي انقلابي را ظلم آشكار به نظام مي‌داند. در عين حال داوري ادعا كرده كه مطالب مندرج در صفحه فيسبوك وي بعد از هك شدن آن انتشار يافته كه دادگاه اين ادعاي نامبرده را مردود دانسته است. داوري در پايان نامه خود با تاكيد بر درخواست حلاليت تقاضا كرده كه وي از شكايت خود منصرف شود و اعلام رضايت نمايد. به‌دنبال درخواست داوري، حجت‌الاسلام والمسلمين ناطق نوري با ارسال نامه‌اي به رئيس شعبه 15 دادگاه انقلاب نوشته است: با عنايت به اينكه مشاراليه متنبه شده و درخواست حلاليت و بخشش نموده، اينجانب از حق شخصي خود و خانواده‌ام گذشته و از شكايت خود منصرف و اعلان رضايت مي‌نمايم و درخواست دارم مشمول عفو و رحمت اسلامي قرارگيرد.
جاسوسي آمريكا از روحاني؟

شنیده شد که شبكه خبري NBC آمريكا هفته گذشته بر اساس گزارشي «فوق‌محرمانه» اعلام كرد كه سازمان امنيت ملي آمريكا قصد جاسوسي از رئيس‌جمهوري ايران و هيات همراه او را در مجمع عمومي سازمان ملل متحد دارد. «الف» نوشت؛ بنابراين گزارش، آژانس امنيت ملي آمريكا قصد دارد مكالمات تلفن‌هاي همراه حسن روحاني و هيات همراهش را شنود كرده و در اتاق‌هاي هتل محل اقامت آنها ميكروفون كار گذارد. در اين گزارش آمده است كه سند فوق محرمانه به‌دست‌آمده نشان مي‌دهد NSA از ‌اتاق‌هاي هتل و تلفن‌هاي همراه محمود احمدي‌نژاد و هيات ۱۴۳ نفري همراه او، در سال ۲۰۰۷ در سفر به نيويورك نيز جاسوسي كرده است. جاسوسي‌هايي از اين‌دست در قالب پروژه‌هاي مختلفي از سوي آژانس امنيت ملي آمريكا و سازمان‌هاي مشابه در كشورهاي موسوم به «پنج چشم» در حال پيگيري است. يكي از مهم‌ترين پروژه‌هاي جاسوسي پروژه‌اي است تحت عنوان «اشلون» (ECHELON) كه در سال ۲۰۰۰ ميلادي، پارلمان اروپا پس از ۶۰ سال طي گزارش تكان‌دهنده‌اي آن را فاش كرد. اين سيستم جاسوسي، در سال ۱۹۴۸ ميلادي به وجود آمده است. در آن سال، پنج كشور آمريكا، انگليس، كانادا، استراليا و نيوزيلند تصميم مي‌گيرند براي مبارزه با نفوذ شوروي، پيمان جاسوسي «اوكوسا» (UKUSA) را به امضا برسانند. سيستم جاسوسي اشلون يكي از محصولات اين پيمان‌نامه است.
بازگشت سفارت شيلي پس از 35 سال

شنیده شد که سفارت شيلي در تهران در آينده نزديك بعد از 35 سال بار ديگر فعاليت خود را در تهران از سر خواهد گرفت. «تابناك» نوشت؛ محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان روز جمعه با همتاي شيليايي خود در حاشيه اجلاس سران سازمان ملل در نيويورك براي تعيين دستور كار توسعه پسا2015 در مقر سازمان ملل متحد ديدار و گفت‌وگو كرد و اين دو مقام عالي‌رتبه درباره بازگشايي سفارت شيلي در تهران و گسترش روابط دوجانبه در زمينه‌هاي مختلف از جمله بخش كشاورزي تبادل نظر كردند. در اين ملاقات وزير امور خارجه شيلي تمايل دولت متبوعش براي اعزام ديپلماتي عالي‌رتبه به تهران به‌عنوان نخستين قدم در راستاي ارتقاي روابط سياسي شيلي با جمهوري اسلامي ايران به سطح سفير و بازگشايي سفارت اين كشور در تهران اعلام كرد كه مورد استقبال محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان قرار گرفت. بر اساس اين گزارش در سال 1359 پس از روي كار آمدن ديكتاتوري «ژنرال آگوستو خوزه رامون پينوشه اوگارته» وزير امور خارجه وقت ايران طي يادداشتي به سفارت شيلي در تهران خواستار تعطيلي اين سفارت شد و ارتباط دو كشور قطع شد.
واكنش وزير بهداشت به كمپين نخريدن مرغ

شنیده شد که وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، با اشاره به تشكيل كمپين «نخريدن مرغ» گفت: اگر مانعي براي مصرف مواد غذايي از حيث آلودگي آن وجود داشته و به سلامت مردم آسيب برساند، به‌طورحتم بدون هيچ ملاحظه‌اي هشدارهاي لازم را داده و خبررساني مي‌شود. «فرارو» نوشت؛ دكتر سيدحسن هاشمي با رد آلوده‌بودن مرغ مصرفي مردم گفت: اگر مانعي براي مصرف مواد غذايي از حيث آلودگي آن وجود داشته و به سلامت مردم آسيب برساند، همانطور كه راجع به آب معدني اظهارنظر و هشدارهاي لازم داده شد، در اين باره هم بدون هيچ ملاحظه‌اي خبررساني مي‌شود. وي با اشاره به تشكيل كمپين نخريدن مرغ با تاكيد براينكه مردم نبايد به شايعات توجه كنند، افزود: سازمان دامپزشكي بايد درباره سلامت مرغ مصرفي مردم اظهارنظر كند و درصورت لزوم، وزارت بهداشت نيز به اين موضوع براي رفع نگراني مردم رسیدگی خواهد كرد.
تسليت دكتر عارف براي درگذشت هما روستا

شنیده شد که محمدرضا عارف، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در پيامي ضايعه درگذشت هما روستا هنرمند تئاتر و سينما را تسليت گفت. «خبرآنلاين» نوشت؛ متن اين پيام به اين شرح است: بانوي گرانقدر و هنرمند دردآشنا، مردمي و با اخلاق، سركار خانم هما روستا كه به كمك هنر ارزنده‌‌اش چهره نجيب و پرصلابت زن ايراني را به معرض نمايش مي‌گذاشت، رخ در نقاب خاك كشيد و علاقه‌مندان به هنر والايش را سوگوار كرد. از درگاه خداوند متعال براي آن فقيده سعيده، طلب آمرزش و رحمت مي‌كنم و به همه هنرمندان و اصحاب هنر و فضيلت و به بستگان داغدار ايشان تسليت عرض مي‌كنم و براي همگي آرزوي صبر و اجر و سلامتي دارم. روانش شاد و يادش گرامي باد.
اشتباه رسانه‌اي درباره فيلم شاهزاده عربستان

شنیده شد که سايت ابنا از اشتباه برخي رسانه‌ها در انتشار فيلمي با مضمون رمي جمرات به وسيله پسر شاه عربستان خبر داد. «انتخاب» نوشت؛ به نوشته اين سايت، شتابزدگي برخي از رسانه‌هاي ايراني منجر به نشر فيلم كذبي درباره فاجعه دردناك منا شد. برخي از رسانه‌هاي داخلي و برون‌مرزي، ويدئويي را با عنوان «عبور كاروان پسر پادشاه عربستان از منا پيش از حادثه مرگبار مرگ حجاج» منتشر كردند. اما اين فيلم، سه سال پيش با عنوان «عبور كاروان امير خالد فيصل امير منطقه مكه از منا» در سايت يوتيوب نشر پيدا كرده بود. گرچه حاكمان آل سعود مقصر اول حادثه مرگبار منا و كشته‌شدن هزاران حاجي در اين منطقه هستند، اما انتشار تصاوير و ويدئوهايي كه به‌راحتي امكان تكذيب آنها وجود دارد، سبب بي‌اعتباري رسانه‌هاي كشورمان و تبليغات سوء وهابيت مي‌شود.
تحصن طلبه قمي در اعتراض به لغونشدن تحريم‌ها

شنیده شد که حجت‌الاسلام عمار عمارلو طلبه حوزه علميه قم به همراه همسر و ۳فرزندش در اعتراض به لغو نشدن تحريم‌ها در توافق ايران و كشورهاي ۱+۵ مقابل مجلس شوراي اسلامي تحصن كرد. «فردانيوز» نوشت؛ وي درباره اين تحصن گفت: ساعت دو و نيم نصف شب با همسر و فرزندانم از قم حركت كرديم تا اين تحصن را با عده‌اي اندك مقابل مجلس انجام دهيم. اين طلبه در توضيح علت تحصن خانوادگي‌اش گفت: تنها خواسته ايران از انجام اين مذاكرات لغو يكجای تحريم‌ها بود كه اكنون در اين توافق حاصل نشده و رهبر انقلاب هم به اين موضوع اشاره كردند.

** شرق

هاشمی‌رفسنجانی: بعضی‌ها به خود اجازه می‌دهند قانون اساسی را جور دیگری بفهمند
روابط‌عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مراسم «دانش و ایثار» که با حضور استادان، دانشجویان، مدیران، معاونان و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در سالن اجتماعات شهید مطهری سازمان مرکزی برگزار شده بود، با ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان منا و همچنین آرزوی شفای کامل برای مجروحان و روشن‌شدن سرنوشت کسانی که اطلاعی از آنان نداریم، گفت: «وقتی حجاج ما برگردند، خاطره‌های واقعی را می‌گویند و مردم ما واقعیت را می‌فهمند». هاشمی در این دیدار گفت: «براساس ساختار، همه ارکان نظام مردمی است و کافی است قانون اساسی درست اجرا شود، که در آن صورت مشکل سیاسی نخواهیم داشت، البته الان بعضی‌ها به خود اجازه می‌دهند قانون اساسی را جور دیگری بفهمند».او با اشاره به دستورات متوالی امام در طول جنگ برای رعایت حال مردم عراق، گفت: «سرانجام عقلای جامعه در موقع مناسبی به این نتیجه رسیدند که باید جنگ به پایان برسد».رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: «در دو سال اخیر و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، دانشگاه آزاد اسلامی را از دست کسانی که نباید، دانشگاه دست آنها باشد، پس گرفتیم؛ این ثروت عظیم مال هیچ کسی نیست و هیأت امنا نیز حق مالکیت ندارد و فقط از حق تعیین سیاست برخوردار است».

لاریجانی: از میدان به‌درکردن رقیب به‌نفع انقلاب نیست
ایسنا: علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که در جلسه شورای اداری مشترک استان مرکزی و شهرستان ساوه سخن می‌گفت با اشاره به انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی گفت: هرچه یاران انقلاب را بیشتر کنیم و رقابت‌ها بیشتر باشد به‌نفع کشور است. او ایران را دارای یک صلابت و آراستگی سیاسی پایدار دانست و گفت: رقابت‌های انتخاباتی نباید تبدیل به مشاجرات شود. او با تأکید بر اینکه باید یک عقلانیت در رفتار سیاسی کشور حاکم باشد افزود: اختلاف‌نظر اشکال ندارد و هیچ‌کسی هم لازم نیست که پوست‌اندازی کند چراکه هرکس شناسنامه سیاسی خاص خود را دارد که دلیلی ندارد آن را مخدوش کند. او گفت: انتخابات برای چنگ‌انداختن بر صورت یکدیگر نیست و باید محیط برای فعالیت همه فراهم باشد تا مردم یک انتخاب مناسب داشته باشند و در این فضا نیازی نیست به‌دنبال به‌درکردن رقیب از صحنه باشیم. لاریجانی تاکید کرد: باید یک پارادایم مسلطی به تفکر سیاسی کشور وجود داشته باشد و از میدان به‌درکردن رقیب به‌نفع انقلاب نیست.

نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران: سپاه آماده مساعدت با خانواده‌های داغدار منا است

تسنیم: حجت‌الاسلام سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه، گفت: بی‌کفایتی و سوءمدیریت رژیم آل‌سعود در حادثه منا امروز قلب میلیون‌ها مسلمان و حتی غیرمسلمانان را در اقصا ‌نقاط عالم اندوهگین کرد. نماینده ولی‌فقیه در سپاه خطاب به فرماندهان، مسئولان و روحانیون سپاه در سراسر کشور توصیه کرد ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌‌باختگان و مصدومان این حادثه، همکاری و مساعدت‌های مقتضی با خانواده‌های داغدار در برگزاری آیین‌های شکوهمند ترحیم و گرامیداشت را داشته باشند.

جوادی‌آملی: این حرامی‎ها را از مکه دور کنید
انتخاب: آیت‌الله جوادی‌آملی گفت: سازمان‌هایی که داعیه حقوق بشر را داشته و دارند، فریاد برآورند و این حرامی‌ها را از حرم دور کنند. مسئولان حجاز که نان قداست «بَلَد أمین» را به بهای ناامنی می‌خورند، شایسته و لایق حرم‌داری و حریم حرم را نگه‌داشتن نیستند.

** قانون

جمع بند‌‌‌ی گزارش کمیسیون برجام

ايسنا   سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت که این کمیسیون گزارش خود‌‌‌ را د‌‌‌رباره توافق هسته‌ای جمع بند‌‌‌ی خواهد‌‌‌ کرد‌‌‌ و احتمالا این گزارش امروز د‌‌‌ر د‌‌‌ستور کار مجلس قرار می‌گیرد‌‌‌.
سید‌‌‌ حسین نقوی حسینی اظهار کرد‌‌‌: کمیسیون ویژه بررسی برجام د‌‌‌ر د‌‌‌و نوبت صبح و بعد‌‌‌ از ظهر د‌‌‌يروز جلسه د‌‌‌اشته و نسبت به جمع بند‌‌‌ی گزارش کمیته‌ها اقد‌‌‌ام خواهد‌‌‌ کرد‌‌‌. وی افزود‌‌‌: ‌ تلاش می‌کنیم تا آخر وقت امروز گزارش کمیسیون د‌‌‌رباره برجام را جمع بند‌‌‌ی و نهایی کنیم.

تمبر شهد‌‌‌ای غواص رونمایی می‌شود‌‌‌

باشگاه خبرنگاران تمبر شهد‌‌‌ای غواص همزمان با هفته د‌‌‌فاع مقد‌‌‌س و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی می‌شود‌‌‌.

مراسم رونمایی از تمبر بزرگد‌‌‌اشت ۱۷۵ شهید‌‌‌ غواص جنگ تحمیلی، د‌‌‌ر سالن شهید‌‌‌ قند‌‌‌ی وزارت ارتباطات امروز برگزار خواهد‌‌‌ شد‌‌‌.

رايزنی وزراي خارجه ایران و عراق د‌‌‌ر نیویورک

خبرگزاری صد‌‌‌اوسیما محمد‌‌‌جواد‌‌‌ ظریف و ابراهیم جعفری وزرای امور خارجه ایران و عراق د‌‌‌ر محل سازمان ملل متحد‌‌‌ د‌‌‌ر نیویورک با یکد‌‌‌یگر د‌‌‌ید‌‌‌ار و د‌‌‌رخصوص مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد‌‌‌ند‌‌‌.

ظریف د‌‌‌ر این د‌‌‌ید‌‌‌ار گزارشی از آخرین وضع پیگیری موضوع کشته، مجروح و مفقود‌‌‌ شد‌‌‌ن تعد‌‌‌اد‌‌‌ زیاد‌‌‌ی از هموطنان‌مان د‌‌‌ر منا د‌‌‌ر جریان مراسم حج سال جاری را به آقای جعفری ارائه کرد‌‌‌. ابراهیم جعفری نیز ضمن ابراز تسلیت به مناسبت این واقعه د‌‌‌رد‌‌‌ناک، بر لزوم اتخاذ همه تمهید‌‌‌ات برای جلوگیری از هر گونه حاد‌‌‌ثه مشابه د‌‌‌ر آیند‌‌‌ه تأکید‌‌‌ کرد‌‌‌. د‌‌‌ر اد‌‌‌امه، وزیر خارجه کشورمان د‌‌‌رباره موضوع سوریه و طرح پیشنهاد‌‌‌ی کشورمان برای حل بحران سوریه با وزیر خارجه عراق گفت‌وگو کرد‌‌‌.

گام‌هاي اصولگرايي براي وحد‌‌‌ت

تسنيم قائم‌مقام جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه برخی به‌د‌‌‌نبال تفرقه‌افکنی میان اصولگرایان هستند‌‌‌، گفت: اصولگرایان د‌‌‌ر رسید‌‌‌ن به وحد‌‌‌ت حد‌‌‌اکثری گام‌های مهمي‌برد‌‌‌اشته‌اند‌‌‌.

حجت الاسلام سید‌‌‌رضا تقوی با ابراز اینکه، تمام گروه‌های اصولگرا نسبت به خطر اختلاف آگاهی د‌‌‌ارند‌‌‌ و می‌د‌‌‌انند‌‌‌ که د‌‌‌ر صورت عد‌‌‌م وحد‌‌‌ت ممکن است چه اتفاقات تلخي رخ د‌‌‌هد‌‌‌، تصریح کرد‌‌‌: تجربه انتخابات ریاست‌جمهوری پیش روی اصولگرایان است و همه گروه‌های اصولگرا قبول د‌‌‌ارند‌‌‌ که نباید‌‌‌ وضعیت انتخابات ریاست‌جمهوری د‌‌‌ر انتخابات آتی تکرار شود‌‌‌ لذا د‌‌‌ر د‌‌‌ید‌‌‌ارهایی که با گروه‌های اصولگرا د‌‌‌اشتیم همه آن‌ها متعهد‌‌‌ شد‌‌‌ند‌‌‌ که زیر یک چتر واحد‌‌‌ برای رسید‌‌‌ن به لیست مشترک تلاش کنند‌‌‌. تقوی گفت: البته ما برای آنکه د‌‌‌چار انشقاق نشویم راه‌های مختلفی را بررسی کرد‌‌‌یم که مهم‌ترین آن، ارجاع اختلاف به فقهای بزرگوار بود‌‌‌ که همه اعضا و گروه‌های اصولگرا این راهکار را قبول کرد‌‌‌ند‌‌‌ و مقرر شد‌‌‌ اگر اختلافی میان گروه‌های اصولگرا د‌‌‌رباره مصاد‌‌‌یق بود‌‌‌، این اختلاف به حضرات آیات یزد‌‌‌ی، موحد‌‌‌ی و مصباح ارائه شود‌‌‌ تا تصمیمي‌که این بزرگواران اتخاذ می‌کنند‌‌‌ به‌عنوان فصل‌الخطاب برای همه اصولگرایان ارائه شود‌‌‌.

انتخاب هیات‌ رئیسه شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان

ايلنا رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی اصلاحات گفت: سران اصلاحات ضمن استقبال از شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بر حضور آقای عارف تاکید‌‌‌ و توصیه د‌‌‌اشتند‌‌‌ از احزاب تازه تاسیس مثل ند‌‌‌ا، اتحاد‌‌‌ ملت ایران، ایثارگران و همچنین حزب اعتد‌‌‌ال و توسعه د‌‌‌ر این شورا استفاد‌‌‌ه شود‌‌‌.

حجت الاسلام محسن رهامي‌با اشاره به تشکیل شورای‌ عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان عنوان کرد‌‌‌: شورای هماهنگی و اصلاح‌طلبان د‌‌‌ر صد‌‌‌د‌‌‌ هستند‌‌‌ تا شبیه کاری را که د‌‌‌ر انتخابات شورای شهر انجام د‌‌‌اد‌‌‌ند‌‌‌ برای انتخابات مجلس هم پیاد‌‌‌ه کنند‌‌‌.

وی افزود‌‌‌: هفته گذشته ضمن جلساتی که با د‌‌‌بیران احزاب اصلاح طلب، رئيس‌د‌‌‌ولت اصلاحات،سید‌‌‌حسن خمینی، آیت‌ا…‌هاشمي‌و آقای عارف د‌‌‌اشتیم موضوع تشکیل این شورا را نهایی کرد‌‌‌یم. روز گذشته نیز بار د‌‌‌یگر به د‌‌‌ید‌‌‌ار عارف رفتیم و از او خواسته شد‌‌‌ که شخصا د‌‌‌ر این شورا حضور د‌‌‌اشته باشد‌‌‌ و د‌‌‌ر همین راستا موافقت ضمنی آقای عارف برای حضور د‌‌‌ر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را نیز د‌‌‌ریافت کرد‌‌‌یم.

نگران حواد‌‌‌ث د‌‌‌یگری برای حجاج هستیم

شبكه خبر رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی، نسبت به وضعیت حجاج د‌‌‌ر روزهای باقی ماند‌‌‌ه از موسم حج، ابراز نگرانی کرد‌‌‌. علاء الد‌‌‌ین بروجرد‌‌‌ی گفت: با توجه به حواد‌‌‌ث تلخی که د‌‌‌ر مکه و منا رخ د‌‌‌اد‌‌‌ه، ما نگران هستیم د‌‌‌ر روزهای باقی ماند‌‌‌ه حواد‌‌‌ث د‌‌‌یگری برای حاجیان رخ د‌‌‌هد‌‌‌.

** ایران

داوری طلب بخشش  کرد، ناطق رضایت داد

عبدالرضا داوری، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد که سال گذشته در صفحه «فیس‌بوک» خود اقدام به انتشار اکاذیبی علیه ناطق نوری و برخی اعضای خانواده وی کرده بود، از وی تقاضای بخشش کرد.
به گزارش «خبرآنلاین»، پس از شکایت ناطق نوری، شعبه 15 دادگاه انقلاب به پرونده رسیدگی و  متهم را به 3 سال حبس محکوم کرد. پیرو ابلاغ حکم، عبدالرضا داوری در نامه‌ای خطاب به ناطق نوری با تأکید بر درخواست حلالیت، تقاضا کرد که وی از شکایت خود منصرف شود و اعلام رضایت کند.

به دنبال این درخواست متهم، ناطق نوری با ارسال نامه‌ای به رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب نوشت: «با عنایت به اینکه مشارالیه متنبه شده و درخواست حلالیت و بخشش نموده، اینجانب از حق شخصی خود و خانواده‌ام گذشته و از شکایت خود منصرف شدم و اعلان رضایت می‌نمایم و درخواست دارم مشمول عفو و رحمت اسلامی قرار گیرد.»

فوت یکی از محکومان پرونده اختلاس از بیمه ایران

یکی از محکومان پرونده اختلاس از بیمه ایران شب گذشته (یکشنبه) -5 مهرماه- به علت عارضه قلبی درگذشت. به گزارش «ایسنا»، «د.س» از محکومان پرونده موسوم به بیمه ایران که در زندان تحمل کیفر می‌کرد، به دلیل ناراحتی قلبی به یکی از بیمارستان‌های تهران منتقل شد و در نهایت فوت کرد.

سه سال حبس تعزیری به اتهام دریافت رشوه و ضبط وجوه پرداختی به مبلغ 670،000،000ریال بخشی از محکومیت‌های وی بوده است. در تماس  «ایسنا» با یکی از مسئولان قضایی، این خبر مورد تایید واقع شد.

تصویر گذرنامه سفیر سابق ایران در لبنان
در پی اعلام سخنگوی وزارت امور خارجه مبنی بر این که آقای غضنفر اصل رکن‌آبادی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لبنان، با گذرنامه عادی خود عازم سفر حج شده است، روزنامه الوفاق (روزنامه عربی زبان موسسه ایران) تصویر این گذرنامه را منتشر کرد. خانم افخم سخنگوی وزارت امور خارجه امروز خبر برخی رسانه‌های عربی را درباره سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لبنان، عجولانه توصیف کرد.

افخم خبر آن دسته از رسانه‌ها مبنی بر اینکه آقای غضنفر اصل رکن‌آبادی، دیپلمات ایرانی با نام دیگری و از راه غیررسمی وارد عربستان شده است، شتاب‌زده خواند و تصریح کرد: آقای رکن‌آبادی با گذرنامه عادی خود عازم سفر حج شده و اطلاعات دقیق گذرنامه مربوط به همه حجاج و از جمله وی، در اختیار مراجع رسمی دولت سعودی است و هیچ گونه شائبه‌ای درباره اطلاعات و جزئیات مربوط و نحوه ورود آقای رکن‌آبادی به کشور عربستان وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: گذرنامه عادی آقای غضنفر اصل رکن‌آبادی همکار ما در وزارت امور خارجه ممهور به مهر روادید حج است و طبق اطلاعات واصله در شرایط کنونی به دلیل لزوم ارائه مدارک هویتی همه مفقودان، سوابق وی نیز که در فهرست اسامی مفقودان واقعه منا است، در اختیار مقامات سعودی قرار گرفته و خبرسازی‌های موجود درخصوص این موضوع نادرست و ناشی از اغراض و اهداف دیگر است.

منبع: مشرق

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار