سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 62725
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » واکنش توهین‌آمیز وزیر خارجه عربستان به نطق رییس‌جمهور
Print This Post

وزیر خارجه عربستان در واکنشی ناشایست نسبت به سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفته ایرانیان و رئیس جمهورشان آخرین کسانی هستند که باید درباره سلامت حجاج و دموکراسی سخن بگویند.

سلام دلفان: وزیر خارجه عربستان در واکنشی ناشایست نسبت به سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفته ایرانیان و رئیس جمهورشان آخرین کسانی هستند که باید درباره سلامت حجاج و دموکراسی سخن بگویند.

«عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان که در نیویورک به سر می‌برد در واکنش به سخنرانی «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران و انتقادهای تند او از عملکرد عربستان در مراسم حج و لزوم مسئولیت پذیری این کشور درباره فاجعه منا؛ گفت: ایرانی‌ها و رئیس جمهورشان آخرین کسی هستند که می‌توانند درباره سلامت حجاج یا دموکراسی سخن بگویند.

با وجود اینکه عربستان به همراهی دیگر کشورهای عربی به خاک یمن تجاوز کرده و در حملات خود به شهروندان بی‌دفاع و زنان و کودکان حمله می‌کند وزیر خارجه این کشور در گفت‌وگو با شبکه خبری «العربیه»، مدعی شد اگر ایران نبود حوثی‌ها [جنبش انصار الله یمن] انقلاب نمی‌کردند و حمایت‌های تسلیحاتی و نظامی ایران از این گروه؛دلیل اصلی جنگ موجود در یمن است.

وی در واکنش به انتقادهای روحانی از عملکرد عربستان در برگزاری مراسم حج گفت پیش از این هم گفته‌ایم که درست نیست از یک اتفاق مانند ازدحام در سرزمین منا بهره برداری سیاسی شود به ویژه اینکه ایرانی‌ها به خوبی می‌دانند که سطح خدمات عربستان در برگزاری مراسم حج طی دهه‌های گذشته به چه شکل بوده است و ریاض تا کنون برای بهتر کردن و تسهیل مناسک حج برای زائران کم کاری نکرده است.

با وجود اینکه مراسم حج یک مراسم بین المللی است و عربستان تنها به دلیل اینکه خانه خدا در این کشور واقع شده متولی انجام این مراسم شده؛ الجبیر مدعی شد که آنچه رئیس جمهور ایران گفته با اصل عدم دخالت در امور دیگر کشورها در تضاد است و تحقیق‌هایی در این زمینه در حال انجام است که نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.

وی با لحنی ناشایست ادامه داد آخرین افرادی که می‌توانند درباره مراسم حج و خانه خدا سخن بگویند ایرانی‌ها هستند زیرا پیش از این چه با تظاهرات یا «هرج و مرج» در مکه  مشکلاتی ایجاد کرده‌اند و همچنین ایران آخرین کشوری است که می‌تواند درباره دموکراسی سخن بگوید زیرا با ارسال هزاران نفر به سوریه از بشار اسد حمایت کرده‌اند که موجب ایجاد فتنه و چند دستگی در میان مردم سوریه شده‌اند.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار