سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 62789
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » بالاخره پس از ایران، یک کشور دیگر هم جرأت کرد به آل‌سعود انتقاد کند
Print This Post

در روزهای ابتدایی این فاجعه، تنها دولت و مردم ایران بودند که علیه بی کفایتی و بی مسؤولیتی آل سعود سخن گفتند. اما در مقابل پادشاه بحرین، امیر کویت، رئیس جمهور ترکیه و… مدیریت عرستان در برگزاری موفق مراسم حج امسال را به پادشاه تبریک گفتند!

به گزارش سلام دلفان – پس از گذشت حدود یک هفته از فاجعه مصیبت بار منا، بالاخره دولت انونزی هم از پادشاهی آل سعود انتقاد کرد.

در روزهای ابتدایی این فاجعه، تنها دولت و مردم ایران بودند که علیه بی کفایتی و بی مسؤولیتی آل سعود سخن گفتند. اما در مقابل پادشاه بحرین، امیر کویت، رئیس جمهور ترکیه و… مدیریت عرستان در برگزاری موفق مراسم حج امسال را به پادشاه تبریک گفتند!

پس از روشن شدن ابعاد جدیدی از این فاجعه و افزایش شمار قربانیان به بیش از جهار هزار نفر، دولت اندونزی روز سه شنبه از واکنش عربستان سعودی به حادثه‌ای که در جریان حج رخ داده و طی آن صد‌ها نفر جان خود را از دست دادند انتقاد کرد.

اندونزی می‌گوید دیپلمات‌های این کشور، چندین روز پس از وقوع آن توانستند به اطلاعات مربوط به قربانیان و مجروحان دست یابند.

 

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دولت اندونزی، پر جمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان، مثل دولت‌های هند و پاکستان می‌گوید مسئولان عربستان فقط عکس قربانیان و مجروحان را در اختیار دیپلمات‌های خارجی قرار دادند.

 

 

دولت اندونزی به خاطر تاخیر در دسترسی دیپلمات‌های این کشور به جسد قربانیان و نیز مجروحان حادثه انتقاد کرده و می‌گوید، اطلاعات لازم تا غروب روز دوشنبه به آنها داده نشده بود.

 

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول یک مقام وزارت خارجه اندونزی نقل کرده است که دیپلمات‌های آن کشور بالاخره توانسته‌اند شواهدی مثل انگشت‌نگاری قربانیان را بررسی کنند.

 

 

به گفته مقام‌های وزارت خارجه اندونزی تاکنون مشخص شده که ۴۶ نفر از زائران این کشور کشته، ۱۰ نفر زخمی و ۹۰ نفر دیگر مفقود هستند.

 

 

حکیم سیف‌الدین، وزیر امور دینی اندونزی، در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد گفت دیپلمات‌های این کشور برای پیدا کردن مجروحان حق سرکشی به بیمارستان‌ها را ندارند.

 

 

در بخشی از این بیانیه گفته می‌شود: «حکومت عربستان در برخورد با این موارد مقررات، سنت‌ها و فرهنگ ویژه خود را دارد و این جلوی اقدامات ما برای تشخیص هویت قربانیان را گرفته است.»

 

 

 

 

به نوشته سایت آمریکایی رادیو فردا، مقام‌های سعودی می‌گویند در حادثه مرگبار روز پنجشنبه که در منا روی داد، دو موج بزرگ از زائران در یک راه بسیار باریک به یکدیگر پیوسته و این باعث شد که بسیاری زیر دست و پای جمعیت بیافتند. این پرتلفات‌ترین حادثه‌ای است که طی ۲۵ سال گذشته در جریان مراسم حج روی می‌دهد.

 

 

ایران در پی این حادثه بار‌ها از عربستان به خاطر ناتوانی در مراسم حج انتقاد کرده است.

 

 

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در چهارم مهرماه، و در جریان دیدار‌ با بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از او خواسته بود «وظایف قانونی و انسانی» دولت عربستان را در خصوص «حادثه منا» به آن کشور متذکر شود.

 

 

آقای روحانی به هنگام ورود به فرودگاه تهران نیز خواستار انجام تحقیقات کامل در مورد نحوه وقوع این حادثه شد.

 

 

پس از اندونزی، پاکستان و هند و نیجریه نیز این جسارت را یافتند که از مقامات عربستانی انتقاد کنند.

 

 

به نوشته دویچه وله این کشورها در کنار ایران از عربستان انتقاد کردند که “امکان دسترسی کامل به اجساد کشتگان فاجعه منا و انجام اقدامات لازم برای احراز هویت کشتگان را فراهم نمی‌کند.”

 

 

همزمان دیوان عالی پاکستان اعلام کرد که درخواست یک شهروند این کشور را دریافت کرده که خواهان بررسی قضایی حادثه مکه است. تاکنون قراری برای تشکیل پرونده اعلام نشده است.

 

 

وزارت امور دینی پاکستان اعلام کرد که حداقل ۴۴ نفر از زائران آن کشور نیز کشته و ۳۵ نفر دیگر مجروح شده‌اند.

 

 

به گفته مقام‌های مصر نیز ۷۴ نفر از زائران این کشور کشته و ۹۸ نفر دیگر مفقود هستند.

منبع:جام نیوز

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار