سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 63769
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » شهادت سردار همدانی در سوریه/ شهید همدانی که بود؟/ تصاویر استقبال از پیکر شهید همدانی/ پیام تسلیت مقامات و سازمان ها/ بازتاب شهادت سردار در رسانه های غربی
Print This Post
چشمان سرخ فرماندهان در استقبال از امیر ایرانی دمشق

سردار همدانی در حین انجام ماموریت‌های مستشاری در حومه شهر حلب به دست تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید.

به گزارش سلام دلفان،  سردار همدانی در حلب سوریه به شهادت رسید.در پی شهادت سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی در سوریه ، روابط عمومی کل سپاه اطلاعیه ای صادر کرد.سردار همدانی

 

 شهید سردار سرتیپ حسین همدانی از اعضا و بنیانگذاران سپاه همدان و کردستان است و از سال 1359 در جنگ ایران و عراق شرکت داشت.

سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی، در عنفوان جوانی با تفکرات حضرت امام (ره) آشنا شده و از محضر درس مکارم اخلاق و احکام شهید محراب آیت‌الله مدنی که در همدان تبعید بودند، بهره‌ای بسزا برده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی …پایه‌گذاری و تأسیس سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی، استان همدان را آغاز و خود نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی شورای عالی فرماندهی سپاه استان همدان، فعالیتش را آغاز کرد و با کمک همرزمان و پاسداران آن خطه، به پاکسازی عناصر طاغوت و عوامل فساد و نفاق برآمده و از آنجایی که چندین بار به دست ساواک دستگیر شده و مورد تعقیب بود، عوامل طاغوت را به خوبی می‌شناخت.

سردار همدانی به همراه شهید صیاد شیرازی و شهید محمود خضرائی

با آغاز جنگ تحمیلی، لحظه‌‌ای درنگ نکرده و راه کردستان را در پیش گرفت و از آنجا که پیش از جنگ نیز به کمک مردم محروم کردستان شتافته و با دیگر دوستان و همرزمان در آنجا نیز گروهک‌های ضدانقلاب را می‌شناخت، دیری نپایید که به صف دشمن‌ستیزان پیوست و فرماندهی عملیات‌های مطلع‌الفجر را با پیروزی کامل تجربه کرد. فرماندهی جبهه میانی سرپل ذهاب هم از دیگر گام‌‌هایی بود که در راستای مبارزه با دشمن بعثی برداشته و پس از مدتی کوتاه به همراه حاج احمد متوسلیان و شهید همت و شهید شهبازی در تشکیل و سازماندهی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) نقش بسزایی داشت. عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس آن هم با مسئولیت فرماندهی محورهای عملیاتی، تجربه‌ای نو در قالب هدایت تیپ و لشکر بوده که از فاتحان خرمشهر، سهمی را از آن خود کرد و سپس از تشکیل یگان‌های رزم سپاه به عنوان بانی و نخستین فرمانده لکشر 32 انصارالحسین (ع) استان همدان، وارد میدان نبرد علیه دشمن بعثی شد.


سردار همدانی در کنار شهید محمود شهبازی و دیگر رزمندگان

دیری نپایید که هدایت و فرماندهی لشکر 16 قدس گیلان را به او واگذار کردند و عملیات‌‌های مهم و حیاتی همچون کربلای 4 و کربلای 5 را با شیرمردان گیلکی به سرانجام رساند. معاونت اطلاعات و عملیات قرارگاه عملیاتی قدس که چندین لشکر و تیپ مستقل را تحت امر داشت، از فرماندهای زبده همچون دیگر فرماندهان سپاه اسلام آماده ساخت و تا آخرین عملیات موفق سپاه اسلام با منافقین کوردل که با نام مرصاد به نتیجه رساند، لحظه‌ای آرام نگرفت و پس از دفاع مقدس به دانشگاه فرماندهی و ستاد رفته و تحصیل تئوریک و آکادمیک هدایت یگان‌ها را هم به تجربیات ارزنده‌اش افزود و با انتصاب به عنوان فرمانده قرارگاه نجف اشرف و لشکر 4 بعثت در غرب کشور، کارنامه‌ای موفق از خود به جای گذاشت.


همدانی به همراه شهیدان همت، خرازی و احمد کاظمی در کنار رهبر انقلاب

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی و جانشینی نیروی مقاومت بسیج در دو دوره و فرماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله و به همراه آن، جانشینی قرارگاه ثارالله، از دیگر مسئولیت‌های ایشان بود و معاون مرکز راهبردی سپاه و مشاور عالی فرمانده کل سپاه و جانشینی سازمان بسیج مستضعفان از او فرمانده‌ای کهنه‌کار با کوله‌باری تجربه و شناخت ساخته که سبب شده است تا حساس‌ترین و مهمترین سپاه کشور که دارای ویژگی‌های خاص است، بر عهده ایشان گذاشته شود.

مسئولیت‌های سردار سرتیپ حسین همدانی در هشت سال دفاع مقدس:
1 ـ فرمانده لشکر 32 انصارالحسین استان همدان
2 ـ فرمانده لشکر 16 قدس استان گیلان
3 ـ معاونت عملیات قرارگاه قدس
مسئولیت‌های پس از دفاع مقدس:
1 ـ فرمانده قرارگاه نجف اشرف و فرمانده لشکر 4 بعثت
2 ـ رئیس ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران
3 ـ جانشینی فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه (دو دوره)
4 ـ مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
5 ـ جانشین سازمان بسیج مستضعفان

6-فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران

گفتنی است، سردار سرتیپ همدانی، مفتخر به دریافت دو نشان فتح از دست مقام معظم رهبری و فرمانده کل قواست که به خاطر هدایت و فرماندهی موفق لشکرهای تحت امر در دوران دفاع مقدس بوده است.

سردار به نقل از رسانه های خارجی

باشگاه خبرنگاران به نقل از نشریه Foregn Policy درباره سردار همدانی نوشت؛ او در اوایل 1979 برای مبارزه با شورشیان “کردستان” و سپس در جنگ ایران و عراق (دوران 8 سال دفاع مقدس) ایفای نقش کرد.

روزنامه Wall Street Journal درباره سردار همدانی نوشت: ژنرال همدانی یکی از فرماندهان نخبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و او به عنوان افسر سپاه پاسداران اعلام خدمت داشته است. همدانی یک متخصص در نحوه رزم عملیات نیروهای منظم با شبه نظامیان است.

سایت Iran Briefing با اشاره به سوابق سردار همدانی در دوران جنگ تحمیلی و مبارزه با ضدانقلاب، یادآور شد: ژنرال همدانی 32 سال خدمت کرده و در جبهه‌های غرب به ایفای نقش پرداخته است.

سایت Wnd درباره سردار حسین همدانی عنوان داشت: ژنرال حسین همدانی یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. این سایت به نقل از سردار همدانی نوشت : “در طول این نزاع (جنگ تروریست‌های تکفیری با ملت مظلوم سوریه) تجربیات آموزشی به ملت سوریه بدون هیچ انتظاری منتقل شد”.

سرانجام  جمعه(17 مهرماه) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی بیانیه ای خبر از شهادت این سردار رشید اسلام در سوریه داد.

در بخشی از این اطلاعیه با تبریک و تسلیت شهادت این سردار شجاع و گرانقدر به محضر حضرت ولیعصر (عج) و نائب برحقش امام خامنه ای عزیز ( مدظله العالی ) و ملت شریف ایران، آمده است:

سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مستشاران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مدافعان حرم در طول سال‌های گذشته که نقش تعیین کننده‌ای در حفظ و حراست حرم حضرت زینب (س) و کمک و تقویت جبهه مقاومت اسلامی در جنگ تروریستی سوریه داشت، عصر دیروز در حین انجام ماموریت‌های مستشاری در حومه شهر حلب به دست تروریست‌های داعشی به شهادت رسید.

سردار حسین همدانی در سوریه به شهادت رسید

 

حاشیه‌نگاری فارس از مراسم استقبال از پیکر شهید حسین همدانی
چشمان سرخ فرماندهان در استقبال از امیر ایرانی دمشق

پنجشنبه اواخر شب بود که شایعه شهادتش پیچید ولی باور نکردم خصوصا اینکه می‌دانستم ماموریت «ابو وهب» در سوریه تمام شده و چند ماهی هست که به تهران برگشته و از آن بیشتر اینکه دو سه روز قبل در تهران دیده بودندش.

اما صبح حجم شایعات بیشتر شد و با اینکه روز جمعه بود، پیگیری‌ها را شروع کردیم و در کمترین زمان، خبری که نمی‌شد باور کرد، تایید شد.

«سردار حسین همدانی» در حومه شهر حلب و در جریان ماموریت مهمی که بخاطر آن دوباره به شام رفته بود، به دست تروریست‌های تکفیری به شهادت رسیده است.

 

 

او که ماه ها «مستشار ارشد ایران در سوریه»بود، حالا مزدش را چند ماه پس از پایان ماموریت می‌گرفت.

با لفظ «مستشار» مشکل دارم. وقتی «آقا عزیز» می‌گوید «اگر همدانی نبود، دمشق سقوط می‌کرد» و اینکه «مردم سوریه به او مدیونند»، یعنی حاج حسین کمِ کم «فرمانده میدان» بود. یعنی امیر دمشق بود و پرچمدار دفاع از حرم.

فرمانده سپاه قبل از ظهر، خودش را به خانه سردار می‌رساند و اولین کسی‌ است که حضورا به خانواده او تسلیت می‌گوید. خبرنگار بلافاصله به منزل سردار اعزام شده و تا شب سیل مراجعه فرماندهان پوشش داده می‌شود.

یکی از خبرسازترین مرگ‌ها رخ داده و سران قوا هم پیام تسلیت می‌دهند.

ساعتی از شب نگذشته است که هزاران کیلومتر آنطرف‌تر، پیکر سردار را از حومه حلب به دمشق آورده و «فرمانده» برای آخرین وداع به حرم بانوی اهل بیت برده می‌شود.

 

 

طوافی غریبانه شکل می‌گیرد با کمترین تعداد نفرات؛ حرم در وسط میدان جنگ است و حالا فرماندهاین میدان هم بر زمین افتاده است.

همزمان که پیکر سردار برای انتقال به تهران آماده می‌شود، ما هم به سمت محل استقبال به راه می‌افتیم؛ کمی آنطرف‌تر از فرودگاه مهرآباد، قرار است پیکر «ابو وهب» در پایگاه قدر سپاه به زمین بنشیند.

اندکی زود می‌رسیم و هنوز جز یکی دو نفر از فرماندهان، کسی نیامده است. رسانه‌ها هم محدود دعوت شده‌اند.

به سالن حسینیه پایگاه که می‌رویم و چینش صندلی‌ها را که می‌بینیم، متوجه می‌شویم مراسم مهمی برگزار خواهد شد.

کم کم فرماندهان از راه می‌رسند، «آقارشید» جزو اولین هاست و پشت سر او فرماندهان سپاه یکی یکی وارد می شوند. سرداران نقدی، حاجی‌زاده، فدوی، ربانی، قاآنی، فضلی، پاکپور، نجات، صفاری، آبرومند، اصلانی و …؛ «آقا عزیز» هم می‌آید.

 

 

فرماندهان یک به یک به داخل سالن می‌روند و ورود برای خبرنگاران سخت‌تر می‌شود. برخی از آنها هم درخواست خبرنگاران برای گفتگو را رد نمی‌کنند.

با هر ترفندی هست، خودم را به داخل سالن می رسانم تا این لحظات ناب را از دست ندهم.

ساعتی بعد، خانواده شهید می‌آید و همه به احترام آنها می‌ایستند.

پسران فرمانده شهید در مرکز توجه قرار دارند و زنها در اطراف نشسته اند و آرام آرام گریه می‌کنند.

فضا سنگین است و کسی بلند صحبت نمی‌کند. تمثال سردار هم درست در مرکز سالن همه را زیر نظر دارد.

ساعت به 10:30 نزدیک شده که همه بالاتفاق سالن را ترک می‌کنند تا به استقبال پیکر فرمانده که دقایقی قبل به کشور بازگشته، بروند.

«آقا عزیز» تشریفات را کنار می‌گذارد و خودش به میدان نظم می‌دهد.

 

 

گروه موزیک که شروع به نواختن می‌کند، تابوت حامل پیکر سردار از دل تاریکی -روی دست سربازان- نمایان می‌شود.

 

 

چند قدم جلوتر که می‌آید، «فرماندهان» جای «سربازان» را می‌گیرند و آن را به سمت جایگاه اصلی مراسم حرکت می‌دهند.

گروه موزیک غمگین می‌نوازد اما صدای بلندش مانع از به گوش رسیدن صدای گریه فرماندهان نمی‌شود.

قران می‌خوانند و سرود ملی ایران را می نوازند و حالا مداح در وصف «امیر دمشق» شروع به خواندن می‌کند و گریزی هم به صحرای کربلا می‌زند.

 

 

گریه به اوج می‌رسد. جلوی تابوت را خالی می‌کنند تا زنها، خانواده حاج حسین را برای وداع همراهی کنند.

 

 

بعد از آن، نوبت به فرماندهان می‌رسد که حالا چشم تمامی آنها سرخ است و برخی به وضوح گریه می‌کنند. حالت غریبیست که یک مرد می‌گرید.

دومین پیرمرد سپاه همرزمانش را تنها گذاشته است.

راستی یادم رفت. سالها پیش وقتی برای گفتگو با سردار جعفر اسدی -فرمانده وقت نیروی زمینی سپاه- به دفترش رفتم، وقتی حرف از سردار شهید نورعلی شوشتری شد، برگشت و گفت: «ما 3 نفر پیرمردهای سپاه بودیم.» خودش را می‌گفت و نورعلی و حاج حسین را.

البته پیر یعنی وقتی فرماندهان سپاه در جنگ، 22 تا 25 سال داشتند، اینها حدودا 30 ساله بودند.

 

 

وداع فرماندهان بیشتر طول می‌کشد و برخیشان را که می‌بینم، به زور از تابوت جدا می‌شوند.

پیکر ابو وهب 3 بار در میدان صبحگاه، روی دست فرماندهان می‌چرخد و سینه زنان او را تا پای آمبولانس بدرقه می‌کنند.

 

 

حاج حسین را به معراج شهیدان می‌برند تا روز یکشنبه، که قرار است او بازیگر اصلی بزرگترین اجتماع شهر باشد.

تا یکشنبه 19 مهرماه، میدان سپاه، خیابان پادگان ولیعصر(عج)، حسینیه حضرت زهرا(س)؛ خداحافظامیر ایرانی دمشق!

 

 

پیام تسلیت مقامات و سازمان ها به مناسبت شهادت سردار همدانی

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، سرلشکر بسیجی سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستادکل نیروهای مسلح، سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه از جمله مسئولانی بودند که در پیام های جداگانه، شهادت سردار همدانی را تسلیت گفتند.

** پیام تسلیت فرمانده نیروی زمینی ارتش
امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز با صدور پیام تسلیتی به مناسبت شهادت سردار همدانی، تصریح کرد: بدون تردید بهترین پاداش برای مجاهدان و رزمندگان همانا شهادت و پیوستن به یاران سفر کرده است هر چند به جهت از دست دادن چنین فرمانده رشیدی متاثر و اندوهگین هستیم اما این شهادت ها عزم ما را برای ادامه راه آنان و انتقام سخت و قاطع از عاملین و حامیان آن ها صد چندان می کند.

** پیام تسلیت رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش
در پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد علی آل هاشم رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش نیز آمده است: سردار سرتیپ پاسدار شهید حسین همدانی فرمانده ای دلیر، شجاع و غیور بود که در دوران دفاع مقدس دوشادوش هم قطاران و همسنگران خود در ارتش جمهوری اسلامی ایران حماسه هایی کم نظیر در برابر دشمن بعثی خلق کرد و اینک نیز در جهادی دیگر و در کسوت مستشاری محور مقاومت اسلامی در حراست از حرم اهل بیت عصمت و طهارت (ع) درسوریه و در راه پاسداری از آرمانهای والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حین انجام ماموریت توسط ایادی استکبار به فیض عظمای شهادت نائل آمد.

** پیام علی اکبر صالحی
علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در پیامی جداگانه گفت که بدون تردید خون پاک این شهید والامقام فصل جدیدی در مبارزه امت اسلامی با جریانهای تروریستی و تکفیری خواهد گشود و روح تازه ای در کالبد مجاهدان فی سبیل الله خواهد دمید
با کمال تاسف و تاثر اطلاع یافتم که سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی دعوت حق را لبیک گفته و پس از عمری مجاهدت در راه دفاع از کیان سرزمین مقدس اسلامی به جمع یاران شهید خود پیوسته است. بدون تردید خون پاک این شهید والامقام فصل جدیدی در مبارزه امت اسلامی با جریانهای تروریستی و تکفیری خواهد گشود و روح تازه ای در کالبد مجاهدان فی سبیل الله خواهد دمید.
اینجانب ضمن عرض تسلیت به محضر حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداه) ، مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و تمامی همرزمان و دوستان آن شهید عزیز به ویژه خانواده گرامی ایشان از درگاه احدیت مسألت می نمایم تا به حرمت خون پاک آن سردار والامقام، جهان اسلام را از کمند جریانهای تروریستی و تکفیری رهایی بخشد.

** پیام فرمانده نیروی زمینی سپاه
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی شهادت سردار حسین همدانی را تسلیت گفت.
در بخشی از پیام سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور آمده است: خون پاک سردار همدانی راه را در جهت ریشه کن کردن تروریست های تکفیری روشن می کند.

** پیام فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پیام تسلیتی سردار همدانی را چهره درخشان عرصه دفاع مقدس و حمایت از محور مقاومت و دفاع از حریم اهل بیت (ع) توصیف کرد.
سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده در این پیام افزود: شهادت سردار سرافراز سپاه اسلام، طلایه دار عرصه های مقاومت و ستیز با دشمنان اسلام ناب محمدی (ص) حاج حسین همدانی که همواره عشق و شور جهاد فی سبیل الله در سر داشت را به محضر امام عصر (عج) و نایب برحق امام خامنه ای مدظله العالی، خانواده معظم آن سردار عالیقدر و آحاد مردم شریف و شهیدپرور ایران اسلامی و نیز جبهه مقاومت اسلامی سوریه تبریک و تسلیت عرض می نمایم.
به برکت آرمان های بلند انقلاب اسلامی و پیروان پیامبر اعظم (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) باب مجاهدت و شهادت در راه خدا برای مردان بزرگ همچنان گشوده است.
** پیام فرمانده ناجا به مناسبت شهادت سردار همدانی
در پیام تسلیت سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی آمده است:
سردار همدانی اسطوره مقاومت و به معنای واقعی کلمه مجاهد فی سبیل الله بود. شهادت این سردار سپاه اسلام را به ساحت مقدس امام زمان(عج)، مقام معظم رهبری، ملت شهیدپرور ایران و خانواده آن مرحوم تبریک و تسلیت عرض کرده و امیدوارم خداوند مرگ همه ما را شهادت در راه خودش قرار دهد.

** پیام تسلیت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس
بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نیز در اطلاعیه ای با تبریک و تسلیت شهادت سردار سرلشکر پاسدار حسین همدانی، این شهید ارجمند را از فرماندهان شجاع و با بصیرت جبهه انقلاب و مقاومت اسلامی دانست.
در این بیانیه تصریح شده است: خدمات کم نظیر شهید همدانی راهنمای نسل های امروز و فردای کشور در راه مبارزه با باطل است.

**پیام تسلیت حزب اراده ملت ایران به مناسبت شهادت سردار همدانی
روابط عمومی حزب اراده ملت ایران در پیامی به مناسبت شهادت سردار پاسدار حسین همدانی، ضمن عرض تسلیت شهادت افتخارآمیز این سردار عالی مقام به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم (عج)، مقام معظم رهبری، فرماندهان و رزمندگان سپاه، خانواده بزرگوار و ایثارگر آن شهید عظیم الشان و ملّت شریف ایران بر تداوم راه پرافتخار این شهیدان با توان و قدرتی مضاعف از سوی هم رزمان شجاعشان تا تحقق اهداف متعالی آنان تأکید کرد.

 

 

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار