سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 63957
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » طرح «سوگواره یاس نبوی» در استان لرستان برگزار می‌شود
Print This Post

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان گفت: طرح «سوگواره یاس نبوی» در استان لرستان برگزار می‌شود.

فاطمه الزهرا

به گزارش سلام دلفان، حجت‌الاسلام مرتضی خاک‌باز ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه بانوان «بصیرت عاشورایی» که در  سالن جلسات سازمان اوقاف و امور خیریه لرستان برگزار شد، ضمن تسلیت ماه محرم و حادثه منا، اظهار داشت: اوقاف و امور خیریه بر این باور است که با کمک اصحاب رسانه و مطبوعات و صاحبان قلم می‌تواند مثل گذشته کارها را بهتر از پیش جلو ببرد.

وی افزود: هرسال از طرف سازمان مرکزی در محوریت بقاع متبرکه و مسجد، کارهای اجتماعی و در کارهای حقوقی و ثبتی یک برش برنامه‌ای برای استان لرستان تعریف می‌شود گرچه عنوان برنامه‌ها تکراری است اما محتوای آن نسبت به سال‌های گذشته متفاوت است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان با اشاره به اینکه اولویت‌های سازمان  اوقاف و امور خیریه لرستان، محوریت کارهای فرهنگی و اجتماعی است، عنوان کرد: اولین برنامه اوقاف و امور خیریه طرح آرامش بهاری است که از 28 اسفند تا 17 فروردین برگزارمی‌شود که درسال 94 طرح «آرامش بهاری» لرستان جز سه استان برتر کشور بود.

وی با اشاره به اینکه دومین طرح سازمان اوقاف و امور خیریه طرح تربیت حافظان قرآن کریم است، بیان کرد: این طرح  چهار سال  است که برگزاری می‌شود و هرسال رقم و تعداد افراد قرآن آموز ما متغیر هستند.

خاک‌باز تصریح کرد: تعهد سازمان اوقاف لرستان به مقام معظم رهبری، در سال 94 که سال چهارم طرح حافظان قران است یک‌میلیون قاری و حافظ بوده است.

وی با اشاره به اینکه لرستان در طول این چهار سال بین 23 هزار تا 25 هزار نفر قرآن آموز را تربیت‌کرده است، خاطرنشان کرد: در سال 94 بالای هشت هزار نفر قرآن آموز در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، که درسال 94 توانست رتبه برتر کشوری را در این زمینه به خود اختصاص دهد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: طرح «سوگواره یاس نبوی» طرح دیگری است که سازمان اوقاف و امور خیریه لرستان آن‌ را انجام می‌دهد و در دهه اول و دوم ایام شهادت حضرت زهرا (س) با دعوت از مبلغان غیربومی و بومی انجام شد.

وی در رابطه با طرح «ضیافت الهی» که در ایام ماه مبارک رمضان  انجام می‌شود، عنوان کرد: در ماه رمضان از بیش از 200 مبلغ غیربومی و حداقل 50 مبلغ بومی دعوت کردیم که در این طرح ما را یاری کردند.

خاک‌باز با اشاره به این‌که از طرح‌های بزرگی که در آستانه آن هستیم طرح «سوگواره بصیرت عاشورایی» است، اظهار داشت: در این طرح برنامه‌هایی داریم که برای اولین بار در کشور توسط سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزارمی‌شود.

وی بابیان اینکه از شب اول ماه محرم تا روز دوازدهم ماه محرم پنج تجمع برگزار می‌شود، گفت:  روز دوم ماه محرم همزمان با ورود کاروان امام حسین(ع) به سرزمین کربلا در نوبت صبح در امامزاده زید بن علی(ع) تجمع شیرخوارگان حسینی و در نوبت بعدازظهر تجمع «لبیک یا حسین(ع)» را برگزار می‌کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان افزود: در سال گذشته اولین دستگاهی که ورود کاروان امام حسین(ع) را به عزا نشست سازمان اوقاف و امور خیریه بود که در کنار امامزاده‌ها در تمام شهرستان‌ها برگزار شد و به دنبال این هستیم که این طرح برای ابد نهادینه شود.

وی گفت: تجمع «اهلا من‌العسل» به مناسبت شهادت قاسم بن حسن(ع) سومین تجمع این سازمان در ایام ماه محرم است و تجمع سوگواران حسینی در تاسوعا و عاشورای حسینی در امامزاده‌ها و بقاع متبرکه استان برگزارمی‌شود که در این طرح از 200 مبلغ بومی و غیربومی دعوت به‌عمل‌آمده است.

خاک‌باز عنوان کرد:  تجمع «رهروان حضرت زینب(س)» در دوازدهم محرم برگزارمی‌شود و علاوه بر اجرای این برنامه‌ها هر شب در امامزاده‌ها و مساجد تحت پوشش  اوقاف برنامه برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اوقاف و امور خیریه علاوه اجرای برنامه‌های مناسبتی مانند موالید و شهادت‌ها برنامه‌های ابداعی دیگری نیز برگزار می‌کند، تصریح کرد: می‌توان برنامه‌هایی مانند «اسرائیل کودک کش»، و برنامه «یمن تنها نمی‌ماند» از برنامه‌های ابداعی این سازمان است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان گفت: یکی از برنامه‌های مهم ما بحث‌های عمرانی، سرمایه‌گذاری و بهره‌وری در بحث موقوفات و بقاع متبرکه است.

وی افزود: امروز به جرأت می‌توانیم بگوییم آن 20 پروژه‌ای را که به‌عنوان تعمیر، مرمت و بازسازی بقاع متبرکه و موقوفات در دست داشتیم با اتمام و افتتاح پروژه امامزاده محمد بن حسن(ع) به پایان و به بهره‌برداری رسید.

خاک‌باز با اشاره به اینکه از چهار پروژه سرمایه‌گذاری، سه پروژه سرمایه‌گذاری ما به اتمام رسیده است، تصریح کرد: پاساژ بروجرد که اولین پاساژ تجاری ـ مذهبی در استان است، به بهره‌برداری رسیده مغازه‌های آن اجاره رفته و یک طبقه آن حسینیه است که برای برگزاری مراسمات ساخته‌شده است.

وی گفت: مراحل ساخت هتل امامزاده محمد درب گنبد به پایان رسیده و آماده افتتاح است و نیز احداث مجتمع تجاری، مسکونی واداری در میدان لوءلوء بروجرد را دست انجام دادیم که تاکنون 80 درصد پیشرفت داشته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان با اشاره به این‌که کارهای عمرانی جدیدی در دست انجام داریم، عنوان کرد: اکثر موقوفات ما فاقد درآمد هستند و سازمان اوقاف و امور خیریه بر این باور بود که با ورود بخش خصوصی  بر اعیانی این موقوفات می‌تواند از آن استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح موقوفه تا ابد موقوفه باقی می‌ماند، که با استفاده از این طرح تاکنون طرح‌های زیادی انجام‌شده است که یکی از آن‌ها ساختن چند دستگاه آپارتمان در منطقه گلدشت بانوان موقوفه جهان‌آباد است که 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

خاک‌باز افزود: از پروژه‌های جدید مجتمع خدماتی، تجاری و زیارتی پیر عباد شهرستان ازنا را داریم که بزرگ‌ترین مجتمعی است که کار خود را شروع کرده و می‌تواند یک‌قطب گردشگری و فرهنگی در این منطقه باشد.

وی تصریح کرد: از پروژه‌های جدید احداث رستوران سنتی را در دست‌کار داریم که در مرحله اجرای فونداسیون است و نیز فاز دوم دستور کار حصارکشی امامزاده ابوالوفا و دستور کار فاز دوم امامزاده محمد بن حسن(ع) راداریم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان لرستان با اشاره به این‌که در جلسه مشترکی که با حضور حجت‌الاسلام محمدی رئیس اوقاف و امور خیریه کشور و استاندار لرستان برگزار شد، عنوان کرد: در این جلسه در رابطه با آزادسازی حریم امامزاده زیدبن‌علی(ع) خرم‌آباد و ساخت رواق‌های اطراف امامزاده محمد بن حسن(ع) بحث و صحبت شد.

وی گفت: با حضور استاندار لرستان در منطقه، استاندار قرارگاه خاتم و بنیاد مسکن را ملزم به آسفالت کردن 45 کیلومتر جاده خاکی دسترسی به بقعه امامزاده محمد بن حسن(ع) کرد.

خاک‌باز با اشاره به این‌که یکی از کارهای مهمی که اوقاف و امور خیریه استان لرستان و معاونت بهره‌برداری انجام داده اجرای GIS است، عنوان کرد: کار دیگری که انجام داده است تهیه نقشه UTM از زمین‌های موقوفه و ثبت آن‌ها در سازمان ثبت‌اسناد است که در این صورت کسی نمی‌تواند ادعایی روی املاک موقوفه داشته باشد.

تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار