سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 64064
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » عارف روشن ضمیری که از فقر اختیاری به عرش رسید؛ 40 سال گذران زندگی فقط با نان و دوغ/ احداث 5 مسجد بزرگ محصول عمر پر برکت مرحوم شیخ لطفعلی روشن پور
Print This Post
گزارشی از نابغه گمنام عبودیت در لرستان؛

عارف الهی مرحوم روشن پور کسی بود که منشا بسیاری از کارهای خیر در خرم آباد شد و برای رسیدن به قرب الهی فقر، اخلاص، اخلاق، خدمت به خلق خدا، دائم الوضو و دائم الذکر بودن را انتخاب کرد.

به گزارش سلام دلفان به نقل از  لرستان خبر، برای رسیدن به خدواند و سلوک الی الله با شیوه های متفاوتی روبرو هستیم که: “الطرق الی الله بعدد انفاس الخلایق” ، و هر کس می تواند با توجه به فطرت و استعداد ذاتی و البته تلاش فکری و عملی، پله های مسیر بندگی خداوند را بگذراند و به درجاتی از معرفت اخلاقی و عرفانی نائل شود.

  بعض از بزرگان عرفان دارای مربی ظاهری هستند و با اخلاق و اذکار زیر نظر عالم و استاد، به تدریج منازل را یکی پس از دیگری طی می کنند و به مقاماتی می رسند آنان خود را به زیور سجایای اخلاقی و مراتب معنوی آراسته می کنند، مشی سلوک آن ها با آموزه های دینی منطبق است، که می توان به مرحوم مقدس اردبیلی، مرحوم سید بحرالعلوم، مرحوم آیت الله سید علی قاضی، مرحوم آخوند ملا حسینقلی همدانی، مرحوم شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی، مرحوم آیت الله بهاالدینی مرحوم امام خمینی و مرحوم آیت الله بهجت اشاره کرد، البته بعضی از دجالان زمان که در شهر خرم آباد و استان لرستان و کشور ایران نیز وجود داشته و دارند که مروج مشی سلوک خانقاهی و درویش گری هستند، آن ها با تقلب از علما، بدعت ها و انحراف های خطرناکی را به وجود می آورند که در این گزارش موضوعیتی ندارند.

 گروهی دیگر از  سالکان کوی دوست، مربی ظاهری ندارند و حتی جای زندگی مشخصی نیز ندارند و در اثر مددهای باطنی و عنایت های غیبی تربیت پیدا می کنند و دارای نفوس پاک و رحمانی می شوند و تعداد این گروه از اعجوبه های زمان در روی کره زمین در هر مقطع زمانی شاید از تعداد انگشتان دست تجاوز نکند و هر کدام از آنان در منطقه ای از کره زمین زیر ولی زمان انجام وظیفه می نمایند و پس از در گذشت هر یک بنا بر تشخیص امام معصوم(علیه سلام) کسی دیگر جای وی را می گیرد که شیخ محمد کوفی و شیخ جعفر مجتهدی از این دسته به حساب می آیند.

 مرحوم شیخ لطفعلی روشن پور از اولیاء الهی کمتر شناخته شده شهر خرم آباد و از عارفان گروه اول است که از خانواده ای مذهبی و مشهور در روستای نیله منطقه کاکا رضا ( دهستانی بین شهرستان های خرم آباد و الشتر) متولد شده و تحت تربیت و سرپرستی پدر و مادری مومن، دوران کودکی و نوجوانی را در زادگاه خود سپری کرده است.

DSC_0206-2-1

او را می توان به حق از جمله مردان الهی و علمای ربانی دانست که در شانشان آمده “المجهولون فی الارض و المعرفون فی السماء”  کسانی که در زمین گمنامند و در آسمان معروف.

 در حدیثی آمده است که هر کس چهل روز قلب خود را برای خدا خالص کند خداوند چشمه های حکمت را از قلبش بر زبانش جاری می کند اما به واقع نه 40 روز بلکه شیخ لطفعلی بیش از 40 سال خود را برای خدا خالص کرده بود.

 شیخ لطفعلی فرزند آخرت بود

  آری خداوند را در هر صنف و قشری، اولیائی است که حجت حق هستند و در میان مردم که اولیائی تحت قبائی، او کسی بود که دنیا در نظرش کوچک جلوه کرده بود و بنا بر قول امام علی (ع) امری بزرگ او را به خود مشغول ساخته بود؛ او توجهی به دنیا و مافیها نداشت، هرچه می گفت از دوست می گفت او فرزند آخرت بود، و هیچ برای خود نمی خواست.

 این پیر زاهد در زندگی دنیا به پاره ای نان و لیوانی دوغ بسنده کرده بود، توکلش زبان زد بود، اخلاص و ایمانش باعث شده بود که با دستانی خالی بانی و زمینه ساز ساخت چند مسجد بزرگ در سطح شهر شود، محضر او بوی خدا می داد از منیت و خودبینی و حسادت و پست و مقام رسته بود و به حق پیوسته بود.

 مردی که مزارش دارالشفاست

 شیخ لطفعلی روشن پور رضای حضرت دوست آمال آرزوهای وی بود، از اهل محل کسی به یاد ندارد که توانسته باشد در سلام کردن از وی سبقت گرفته باشد، همه اهل و کوچه و بازار و خیابان، اخلاق پیامبر گونه اش رابه یاد دارند، از کوچک و بزرگ همه شیفته سادگی و بی آلایشی این مرد خدا بودند، مردی که با وجود روحانی بودن به خاطر خشوعش به خود اجازه نداد که لباس مقدس پیامبر را بر تن کند، در خواب به یکی از بستگان گفته بود که مزارش دارالشفاست، در مراسم ختمش  خیل عظیمی از مردم و شماری از روحانیان و بزرگان دینی شهر از جمله امام جمعه سابق خرم آباد آیت الله  شیخ عباسعلی صادقی، سید شکرالله طاهری خرم آبادی، سیدروح الدین منصوری، سید رضا جزایری،حجت الاسلام  رمضان تیموری و بسیاری دیگر از شیفتگان و ارادتمندانش حضور داشتند.

2012-03-09 15.13.16

 اما برای شناخت بهتر حیات و ابعاد ناشناخته زندگی مرحوم روشن پور از بدو تولد تا وفات با دو نفر از اقوام و دوستان ایشان به گفت و گو نشسته ایم.

  مهندس روشن پور برادر زاده مرحوم روشن پور مسئول بخش سی ان جی شرکت گاز لرستان در گفت و گو با خبرنگار لرستان خبر در مورد میزان آشنایی با این عارف الهی اظهار داشت: اینجانب علاوه بر نسبت خویشاوندی، مدت نزدیک به 40 سال همسایه دیوار به دیوار ایشان بوده ام و از زمانی که خود را می شناسم تا زمان وفات ایشان، با مرحوم حشر و نشر داشته ام.

 عارفی که معنویت را از مادر به ارث برده است

 وی در مورد والدین مرحوم افزود: خانم آقا سلطان مادر ایشان قبل از ازدواج با پدر مرحوم روشن پور، در بروجرد چند سال به صورت مداوم ومستمر در منبر آیت الله العظمی بروجردی تلمذ می کرده و به واسطه معارف دینی و پرهیزگاری  که داشته به نوعی نقشی چون جایگاه خانم مجتهده امین در اصفهان را در روستای نیله و روستاهای اطراف داشته است و علاوه بر اهل ذکر و دعا بودن، مسائل احکام و دینی را به زنان محلی آن هم در دهه 30 شمسی آموزش می داده است سال هایی که به زحمت آخوندی برای گفتن احکام به روستا می آمده است و خود مرحوم روشن پور بارها می فرمود هر چه دارم از ناحیه تربیت الهی مادرم است.

 مهندس روشن پور در مورد پدر ایشان گفت: محراب ابوی مرحوم روشن پور بسیار ملزم به رعایت حق الناس بوده و صداقت و درستی رفتارش در حدی بوده که حاج سلطان مرادی نماینده رضاخان در منطقه ریمله و دهستان های کاکا رضا گفته بود که اگر محراب و برادرش ظهراب بگویند آب رودخانه کاکا رضا سربالا می رود من باور می کنم.

 نوری که از خانه مرحوم روشن پور به آسمان ساطع شد

 ایشان در مورد تولد این ولی خدا عنوان کرد: شب قبل از تولد آقا، یکی از بزرگان خواب دیده بود که تاریکی مطلقی رودخانه کاکا رضا و منطقه ریمله و چغلوندی( بیران شهر) را در بر گرفته است که ناگهان نوری از خانه محراب روشن شده و تمام منطقه را در بر می گیرد، ایشان روز بعد  برای تعبیر خواب خود به خانه پدر مرحوم روشن پور مراجعه می کند و متوجه می شود که فرزندی همان شبی که خواب دیده است برای این خانواده متولد شده است و به محراب این نوید را می دهد که آینده درخشانی در انتظار این نوزاد است.

 مرحوم روشن پور در کودکی علاقه به بازی نداشت

 برادر زاده مرحوم روشن پور در مورد دوران کودکی، نوجوانی و جوانی این عارف خبیر اظهار کرد: پدرم نزدیک ترین فرد به مرحوم روشن پور از زمان جوانی تا زمان وفات بوده است و ایشان نقل می کرد که  کودکی مرحوم روشن پور با بقیه بچه ها تفاوت داشته است و آثار بزرگی در همان کودکی ایشان آشکار بوده به طوری که در سن پنج سالگی علاقه ای به بازی های بچه گانه نداشته و در عوض بعدها اسب سوار ماهری می شود و در بعد کار، نیز به کشاورز بی مانندی در منطقه تبدیل می شود در حدی که به اندازه چند نفر تلاش و کوشش می کرده و در دروی محصول کسی به پای او نمی رسیده است.

3

 وی در مورد مهاجرت مرحوم روشن پور به شهر خرم آباد افزود: ایشان نزدیک به 50 سال قبل به شهر مراجعت می کند و در محله دروازه الشتر قدیم (ترمینال مسافری) یک مغازه دایر می کند که البته به علت مقید بودن و دریافت سود بسیار کم از قبال اجناس فروخته شده، در مدت چند سال بر شکسته می شود.

  شیخ لطفعلی در محضر آیت الله مدنی

 وی در مورد تحصیلات مرحوم روشن پور ادامه داد: ایشان قبل از انقلاب تحصیل کرده حوزه علمیه خرم آباد است و در مدت تبعید شهید محراب آیت الله مدنی در خرم آباد، چندین سال در محضر ایشان کسب فیض نموده است و می توان از هم مباحثه ای های ایشان در حوزه به سید شکرالله طاهری خرم آبادی امام جماعت مسجد بازار، جنب حوزه علمیه خرم آباد اشاره کرد.

 40 سال مداومت بر مستحبات مورد تاکید

 مهندس روشن پور در مورد عبادات سالک الی الله مرحوم روشن پور اظهار داشت: مدت 40 سال است که ایشان دائم الوضو و دائم الذکر و نزدیک به 50 سال 7 الی 8 ماه از سال را روزه می گرفته و نزدیک به همین مدت، 2ساعت قبل از اذان صبح بیدار و به تهجد و خواندن نماز شب می پرداخته است.

 وی در مورد تقلید و مرجع تقلید مرحوم روشن پور افزود: ایشان قبل از انقلاب مقلد آیت الله العظمی بروجردی و بعد از انقلاب مقلد امام خمینی (ع)  بوده اند و علاقه و اردات عجیبی به حضرت امام داشتند به گونه ای که تنها سفری که به قم داشته، برای استقبال از حضرت روح الله و مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

 مهندس روشن پور در مورد کرامات ظاهر شده از این سالک خبیر اظهار داشت: ایشان کتوم بودند و درباره الطاف خاصه ای که حق تعالی به ایشان مرحمت فرموده بودند بسیار کتوم تر بود اما برای من و دیگران مسجل شده بود که الطاف خاصه الهی نصیبشان شده است که بهتر است در مورد آن چیزی نگویم.

 توکل فوق العاده مهمترین کرامت شیخ لطفعلی

 برادر زاده مرحوم روشن پور در مورد مهمترین ویژگی این مرد خدا اظهار داشت: کرامات ظاهر شده از این انسان روشن ضمیر زیاد است که بهتر است ارداتمندان و یاران ایشان بازگو کننده آن باشند، اما به نظر من بزرگترین کرامت ایشان توکل فوق العاده آقا در همه امور بوده است، به طور نمونه من کارمند شرکت نفت هستم و بارها تا 20 میلیون تومان در حساب بانکیم موجود بوده، اما نگران امور مادی زندگیم بوده و هستم ولی ایشان با وجود اینکه زیر خط فقر روزگار می گذراند آنچنان با اراده صحبت می کرد که انگار چند میلیارد تومان در حساب بانکیش موجود است.

 وی افزود: فقر ایشان اختیاری بود و زندگی را از طریق دریافت شهریه طلبگی می گذراند و با وجود اینکه بارها موقعیت زندگی مرفحانه را داشت اما بدونه توجه به امور مادی که برای او بسیار حقیر می نمود، مدت 40 سال غذایش فقط نان و دوغ بود و حتی در مهمانی ها نیز به این طعام بسنده می کرد و یکبار ندیدم میوه ای، فنجانی چای و یا حتی لیوانی آب گرم تناول کند.

مردی تهیدست که متولی ساخت 5 مسجد شد

 وی در مورد خدمات این عارف روشن ضمیر در خرم آباد اظهار داشت: ایشان با دست خالی و با توکل به خدا متولی احداث پنج مسجد در شهر خرم آباد شد که ساخت هر کدام از آن ها یک حکایت است، به طور نمونه سایتی که هم اکنون مسجد امام هادی در آن قرار دارد چندین نهاد دولتی ادعای مالکیت آن را داشتند و برای آن برنامه ریزی کرده بودند و از طرفی خیلی ها نیز مخالف وجود مسجد در این زمین بودند اما به محض اینکه مرحوم روشن پور متولی ساخت این مسجد شدند گره های کار یکی پس از دیگری باز شد و یکی از بزرگترین مساجد خرم آباد بنا شد.

333

 مهندس روشن پور در مورد مشارکت آقا در احداث دیگر مساجد خرم آباد عنوان کرد: ایشان متولی احداث مسجد شهید ابطحی با همکاری مرحوم بزرگوار سید عباس منصوری از صفر تا صد بودند و همچنین مسجد صاحب زمان خیایان شفا و نیز تهیه زمین و گرفتن سند مسجد ولیعصر منطقه هزار دستگاه، که کار ساخت آن به زودی شروع می شود.

پیشنهاد رشوه میلیونی به زاهد تهیدست

 برادر زاده مرحوم روشن پور در همین مورد اظهار داشت: یکی دیگر از زمین هایی که این مرد خدا سند آن را گرفته اند سایت 2 هزار متری با بهترین موقعیت در جنب بانک ملی کیو است که سال های سال است که معارضان و کسانی که برای این زمین دندان تیز کرده اند مانع احداث مسجد در آن می شدند و حتی دو تن از میلیاردهای شهر به دلیل آشنا نبودن با شخصیت الهی این مرد، میلیون ها تومان تراول چک به عنوان رشوه برای انصراف از گرفتن سند زمین به ایشان پیشنهاد می دهند که متوجه می شوند مناعت طبع این انسان فوق العاده است و این عمل نوعی بی احترامی  و پیشنهاد مال حرام است.

 وی در مورد دیگر سجایای اخلاقی مرحوم افزود: تواضع فوق العاده یکی از خصوصات ایشان بوده و کم تر پیش می آمد که کسی در سلام از ایشان پیشی بگیرد و از دیگر موارد خضوع ایشان این بود که همیشه در مقابل مهمان و اطرافیان مقید بودند که دو زانو بنشینند حتی اگر طرف  کودک یا کهنسال باشد و به طور کلی بیشتر وقت ایشان صرف تفکر می شد و به طور کلی کتوم بودند.

  کسی در سلام بر ایشان پیشی نگرفت

 وی در مورد دیگر محسنات اخلاقی مرحوم روشن پور ادامه داد: ایشان داری اخلاق نیکی بود و در معاشرت با افراد، همیشه نقاط مثبت آنان را در نظر می گرفت و در در سلام کردن بر دیگران پیشی می گرفت در مورد رعایت حق الناس آن چنان مقید بود که حتی در عبور کردن از کوچه و یا خیابان سعی می کرد که از گوشه پیاده رو حرکت کند که مبادا مزاحم حرکت افراد یا وسایل نقلیه شود.

 مهندس روشن پور در مورد عشق و ارادت این پیر ژرف اندیش به اهل بیت عصمت و طهارت (ع)و اولیاء الهی اظهار داشت: به تمام اهل بیت و پیشوایان تشیع عشق و اردات مثال زدنی داشت و محبت ایشان به امام حسین (ع) و امام زمان (ع) علنی تر بود و از بین علما نیز به حاج سید علی آقای قاضی و آیت الله بهجت علاقه زیادی داشت.

 وی در مورد ، دوستان، شاگردان و ارادتمندان مرحوم روشن پور افزود: از پیرزن و کودک خردسال به ایشان ارادت داشته و بسیاری از مردم از همه طیف ها از محضر ایشان کسب فیض کرده اند اما از ارادتمندان ایشان که بیشتر شناخته شده هستند می توان به استاد سید رضا جزایری، سیدروح الدین منصوری و شیخ رمضان تیموری اشاره کرد و از دوستان ایشان نیز می توان به آیت الله شیخ عباسعلی صادقی و سید شکرالله طاهری خرم آبادی امام جماعت مسجد بازار اشاره کرد.

20131122_164121

 وی در مورد فرزندان مرحوم روشن پور ادامه داد: ایشان دارای 5 پسرو 3 دختر هستند که بعضی از آن ها طلبه هستند و بعضی نیز در پست های حساس خدمت می کنند مانند سرهنگ علی حیدر روشن پور که معاون عملیاتی سپاه لرستان و مشاور ارشد سردار مرتضی کشکولی است.

 سید شکرالله طاهری خرم آبادی امام جماعت مسجد بازار در گفت و گو با لرستان خبر و در مورد مرحوم روشن پور اظهار داشت: آشنایی اینجانب و مرحوم روشن پور به قبل از انقلاب بر می گردد و در مورد کتاب لعمه شهید اول و ثانی در حوزه علمیه خرم آباد مباحثه می کردیم که البته به دلیل اینکه ایشان بسیار گوشه گیر بود بعد از انقلاب خیلی کم شیخ لطفعلی را می دیم تا اینکه خبر وفاتش را شنیدم.

 خار کردن نفس اماره ویژگی مرحوم روشن پور از نگاه دوست

 وی در مورد ویژگی های مرحوم روشن پور افزود: مهم ترین خصلت ایشان این بود که نفس عماره را خار کرده بود و تارک دنیا بود و حتی بعضی مواقع که وجوهات را می آورد چیزی برای خود بر نمی داشت، به خاطر دارم که در پیش از انقلاب اهل نماز شب بود و در یک کلام انسان متقی بود.

 وی در مورد دیگر سجایای اخلاقی شیخ لطفعلی ادامه داد: ایشان با وجود اینکه بسیار گوشه گیر بود اما دارای اخلاق حسنه در معاشرت های اجتماعی بود.

 سرانجام یک سال و اندی قبل در میان هیاهو و شلوغی شهر در ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره (ص) شیخ لطفعلی به آرامی دل از دنیا کند و در قبرستان امام هادی (ع) روستای رباط نمکی چهره در نقاب خاک کشید و در قوس صعود به سرعت از ناسوت به اعلی علیین پر گشود.روحش شاد و یادش همیشه گرامی باد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار