سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 64748
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » پهپادهای ایرانی عماد را هدایت می‌کنند
Print This Post

یک رسانه آمریکایی در گزارشی نوشت: با توجه به احتمال مسدود شدن سامانه موقعیت‌یاب آمریکا از سوی پنتاگون، ایران بر امکانات داخلی خود برای هدایت موشک عماد تکیه دارد.

پهپادهای ایرانی عماد را هدایت می‌کنند

به گزارش سلام دلفان، وبگاه خبری، تحلیلی «المانیتور» در گزارشی به بررسی موشک «عماد» ساخت ایران پرداخته و نوشت: برخی رسانه‌های ایران برد موشک عماد را ۱۷۰۰ کیلومتر ( ۱۰۰۰ مایل) عنوان داشته‌اند. با توجه به تصاویر نمایش درآمده موتور این موشک با سوخت مایع کار می‌کند و با توجه به ارزان بودن سوخت مایع ایرانی‌ها احتمالا تصمیم گرفته‌اند از این سوخت به جای سوخت جامد استفاده کنند.

به نوشته «المانیتور» ، عماد موشکی یک مرحله‌ای با کلاهک جنگی برجسته‌تر از موشک «شهاب- ۳ » است. بسیاری از موشک‌های ایرانی قادر به حمل ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم مهمات هستند. با توجه به برد احتمالی عماد، کلاهک جنگی این موشک قادر به حمل ۷۵۰ کیلوگرم مواد منفجره است. با مشاهده دقیق تصاویر منتشر شده از موشک عماد می‌توان بال‌هایی را بر آن برای افزایش دقت این موشک مشاهده کرد. با کمک بال‌های آیرودینامیک، حال موشک‌های عماد می‌توانند بهتر هدایت شوند.

این رسانه آمریکایی نوشت:با توجه به این‌که ایران ماهواره‌های نظامی ندارد، به همین دلیل قادر به هدایت موشک‌های برد بلند خود نمی‌باشد، پس به عنوان پیش فرض باید از سامانه‌های موقعیت‌یاب آمریکا در موشک‌های خود استفاده ‌کند که در صورت بروز جنگ احتمالی بین این کشور با آمریکا یا با اسرائیل، پنتاگون می‌تواند سامانه موقعیت یاب جهانی خود را مسدود کند. بنابراین با در نظر گرفتن این مسئله که ایران ماهواره مستقلی ندارد و حتی از سامانه موقعیت یاب جهانی روسیه (گلوناس) نیز استفاده نمی‌کند، احتمالا موشک عماد متکی بر هدایت پایگاه‌های نظامی ایران یا پهپادهای پراکنده این کشور در لبنان و سوریه می‌باشد.

المانتیور در بخشی دیگر با اشاره به انبارهای سوخت مایع ایران و نقش آن‌ها در تصمیم گیری پیرامون ساخت نوع موشک نوشت: آزمایش موفقیت‌آمیز موشک‌های ۲ مرحله‌ای سجیل خیز بلندی برای ایران در زمینه فن‌آوری موشکی بود. اما ساخت مجدد موشک تک مرحله‌ای (عماد) با سوخت مایع شاید حکایت از ذخایر سوخت مایع فراوان در انبارهای ایران داشته باشد و این مسئله این کشور را قادر می‌سازد به سرعت از آن‌ها در هنگام نبرد استفاده کند. بنابراین ایران استفاده لازم را از سوخت مایع موشک نه چندان گران قیمت در عرصه نبرد احتمالی می‌برد.

این رسانه آمریکایی در خاتمه مدعی شباهت موشک عماد با موشک‌هایی چون «قادر»، «شهاب» و «سجیل» و موشک‌های «نودانگ» کره شمالی و «اسکاد» روسیه شد و آن‌ها را از حیث فن‌آوری فراتر از موشک‌های خارجی یاد شده ندانست.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار