سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 64975
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » آیین چمر یکی از آیین های کهن شهرستان دلفان
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

یکی از آیین های کهن دیار دلفان آیین چمر است این آئین از جمله آیین های سنتی ، تصویری و نمایشی است که با گذشت زمان و مدرنیزه شدن هنوز در برخی نقاط روستایی دلفان رایج است .

 به گزارش سلام دلفان، آیین های سور و سوگ در این دیار ریشه در تاریخ کهن و باورهای آیین مردم این دیار دارد که از هزاران سال پیش در میان ساکنان دلفان رایج بوده است .

در فرهنگ های لغت معانی متفاوتی را برای چمر عنوان می کنند بطوریکه در فرهنگ دهخدا به معنای آشکار و ظاهر ، در فرهنگ عمید( محیط و دایره )و در فرهنگ مردوخ به معنای (دایره و حلقه )معنی شده است .
چشم براه ، چم و چماندن به معنایی خم و خم شدن اشاره به از غم دولا شدن از دیگر معنای است که در واژه چهر بکار برده شده است .
اما بهادر غلامی نویسنده فرهنگ باساک نظر دیگری دارد و این کلمه را یک کلمه لکی می داند که ارتباطی با فارسی ندارد .
غلامی می نویسد : چمر از دو واژه( چ + مر) تشکیل شده است که ( چ ) آن مخفف چشت و (مر) آن مخفف مرده که به معنای چاشت مرده می باشد و آن خیراتی است که برای مردم به دیگران داده می شود.
یک جامعه شناسی می گوید : چمر آیینی بومی و منطقه ای است که بیشتر در مناطق زاگرس میانی مشاهده می شود این آیین از دیدگاههای مختلف تاریخی ، فرهنگی و اسطوره شناسی قابل بررسی است .
همت نوری می افزاید : از دیدگاه جامعه شناسی چمر را باید در ذیل مباحث تعامل اجتماعی و همیاری مورد بحث و تحلیل قرار داد در این سوگواره خویشاوندان و افراد فامیل و اقوام و دیگر تبار دودمان ها با خانواده متوفی احساس همدردی نموده و این احساس را با کمک های مادی و اجتماعی از سطح همدردی به سطح همیاری می رسانند .
وی معتقد است : چمر از بعد اجتماعی دارای دو مسئله بسیار بارز و چشمگیر تر است الف: احساس همدردی عمیق و تسلای خاطر ب: احساس تعادن و همکاری اجتماعی
وی بیان داشت : در سطح احساس همدردی ، خویشاوندان دور و نزدیک خانواده متوفی را تا زمان بازگشت روحی وروانی به جامعه و زندگی یاری نموده و روابط خود را با آنان تا این زمان افزایش می دهند از نگاهی دیگر ایجاد بهداشت روحی و روانی در خانواده عزادار است .
اما در سطح همیاری خویشاوندان و دیگر افراد فامیل و حتی اقوام و طوایف دیگر با کمک های مادی خویش بخشی از نیازهای اقتصادی و اجتماعی آنان را تامین نموده و این مسئله دارای آثار و نتایج بسیار ثمر بخش اقتصادی ، اجتماعی و روانشناختی است .
نوری معتقد است : در نهایت چمر علاوه بر شکوه انگیزش تفکر مرگ و شور قیامت در افراد نوعی همیاری و تعامل اجتماعی است .
مور و مویه خوانی از صحنه های دیدنی آیین چمر است و زنان بصورت دسته جمعی و با صدای حزن انگیز به سرودن اشعار لکی در وصف متوفی می پردازند .
یک پژوهشگر می گوید : از قدیم مویه خوانی در مراسم های پرس و چمر جریان داشته است مویه از واژه فارسی میانه که به معنای نالیدن و گریستن است در مویه اشعار موزون همراه با آهنگ شبیه دستگاه ماهور خوانده می شود .
بهادر غلامی می افزاید : اشعار مویه خوانان ویژگی خاص خود را دارد و اشعار پیران با جوانان و کودکان متفاوت است .
وی بیان داشت : یک مویه داریم که به مویه پاکتلی معروف است این مویه هنگام آراستن کتل قرائت می شود .
یک پژوهشگر می گوید : مراسم پرس یکی از آیین های کهن مناطق لک زبان است و از آیین های ایران باستان به شمار می رود .
بهادر غلامی می افزاید : واژه پرس در زبان فارسی باستان پرس و در زبان اوستایی پرسه و در زبان فارسی میانه پرس در آمده است این آیین در بین زردشتیان به پرسه معروف است .
وی می افزاید : مراسم پرس همراه با خصوصیات ویژگی های مختص به خود است از قبیل مراسم سحری و مراسم چمر است که همراه با موسیقی خاص خود می باشد .
موسیقی سحری در سحرگاهان برای آماده شدن مردم از مرگ متوفی نواخته می شد و پس از تجمع مردم آهنگ چمری طنین انداز می شد و معمولا پس از مراسم تغسیل ، تدفین به مراسم چمری روی می آورند .
وی گفت : زنان و مردان در چمری ویژگی های خود را داشتند زنان بصورت دسته های گروهی بودند که در قدیم گیسوان خود را در مرگ متوفی می بریدند و گونه های خود را می خراشیدند و زخمی می کردند مردان نیز گل بر شانه ها و خاک بر سر می کردند .
به هر روی آیین چمر به جا مانده از ملیت و مذهب ماست که بایستی در جهت جلوگیری از فراموش شدن آن اقدام نماییم.

uvs150915-028

 

گزارش: فاطمه بابایی/ ایرنا

 1. نویسنده دیدگاه: فرهنگی
  آبان ۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۹:۲۱

  باسلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز که زحمت متن فوق را کشیده اند .ولی آیا کسانی که هنوز مایلند این رسم دیرنه پا بر جا بماند فکر هزینه های گزافی که روی دست بازماندگان می ماند کرده اند ؟و سوال دیگر آیا فکری به حال آن همه اسراف که در آن می شود کرده اند ؟

  • نویسنده دیدگاه: یک فرهنگی دیگر
   آبان ۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۱:۴۴

   دقیقا کدام هزینه ها؟؟؟چند دست ساز دهل وغذایی که به شرکت کنندگان در مراسمات داده میشود در همه جا هست منتها رسمش عوض شده

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار