سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 65295
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » متن‌کامل بیانیه مشترک وین درباره سوریه
Print This Post

کشورهای حاضر در نشست وین در بیانیه‌ای بر ضرورت تلاش تمامی طرف‌‌های درگیری سوریه برای رسیدن به آتش‌بس در سوریه تأکید کردند.

سلام دلفان- کشورهای حاضر در نشست وین، بیانیه‌ای درباره آینده سوریه منتشر کردند که متن کامل آن در زیر آمده است:

1- حفظ اتحاد، استقلال، تمامیت ارضی و شخصیت سکولار سوریه، از اهمیت بنیادین برخوردار است؛

2- نهادهای دولتی، دست‌نخورده باقی خواهند ماند؛

3- حق تمامی مردم سوریه، صرفنظر از طبقه‌بندی‌های قومی یا مذهبی آنها بایستی حفظ شود؛

4- تسریع تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ ضروری است؛

5- دسترسی به کمک‌های بشردوستانه در سرتاسر خاک سوریه تضمین خواهد شد و مشارکت‌کنندگان [در نشست وین] حمایت از بی‌خانمان‌های داخل سوریه، پناهندگان و کشورهای میزبان آنها را افزایش خواهند داد؛

6- بایستی «داعش» و سایر گروه‌های تروریستی، شامل گروه‌های قرار گرفته در فهرست شورای امنیت سازمان ملل، و علاوه بر آن، گروه‌های مورد توافق مشارکت‌کنندگان را شکست داد؛

7- مشارکت‌کنندگان، وفق بیانیه مشترک ژنو 2012 و قطعنامه شماره 2118 شورای امنیت، سازمان ملل را به تشکیل نشستی با حضور نمایندگان دولت سوریه و معارضان این کشور جهت رسیدن به فرایندی سیاسی که به تشکیل حکومتی معتبر، فراگیر و غیرقومی، و به تبع آن، قانون اساسی جدید و انتخابات منتهی می‌شود، دعوت کردند. این انتخابات، بایستی، با هدف برگزاری انتخابات رضایت‌بخش و با برترین استانداردهای بین‌المللی از حیث شفافیت و مسئولیت‌پذیری، تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود.

8- این فرایند سیاسی تحت رهبری و مالکیت سوریه خواهد بود و مردم سوریه درباره آینده این کشور تصمیم خواهند گرفت.

9- مشارکت‌کنندگان، همراه با سازمان ملل متحد چگونگی برقراری آتش‌بس سراسری و اجرای آن، از تاریخی معین و در راستای این فرایند سیاسی جدید را بررسی خواهد کرد.

شرکت‌کنندگان روزهای آینده را صرف تلاش برای کاستن از حوزه‌های اختلاف باقی‌مانده و ایجاد حوزه‌های جدید توافق خواهند پرداخت. وزیران، ظرف دو هفته آینده برای ادامه این مباحثات تشکیل جلسه خواهند داد.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار