سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 65426
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » سیلاب بزرگ‌ترین انارستان ایران راویران کرد/خسارت به ۵۰۰ هکتار باغ
Print This Post

 سیلاب چند روز گذشته در کوهدشت خسارات فراوانی به بخش‌های مختلف این شهرستان وارد کرد تا بزرگ‌ترین انارستان متمرکز ایران نیز از این بلای طبیعی بی‌نصیب نماند.

سلام دلفان – تولید مرغوب‌ترین انار ارگانیک ایران در استان لرستان، حکایت یاقوت‌هایی است که در دشت سوخته کوهدشت «سرخ» می‌شوند، یاقوت‌هایی که این بار سیل بنیان آن‌ها را از ریشه کند تا مرغوب‌ترین انار ایران حسرت‌به‌دل بازار بماند.

بهمن فریدونی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهدشت در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وقوع سیلاب چند روز گذشته در این شهرستان و ایجاد خسارت به بخش کشاورزی کوهدشت اظهار داشت: متأسفانه در پی وقوع این سیلاب بخش زیادی از حوزه کشاورزی شهرستان کوهدشت دچار خسارت شد.

سیلاب بزرگ‌ترین انارستان ایران را هم بی‌نصیب نگذاشت!

وی با اشاره به ایجاد خسارت به بخش کشاورزی، باغداری، دام‌پروری این شهرستان عنوان کرد: در این راستا بزرگ‌ترین انارستان متمرکز ایران در منطقه «تنگ سیاب» از وقوع این سیلاب بی‌نصیب نماند و خسارات زیادی به منطقه وارد کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهدشت با اشاره به میزان خسارت‌های واردشده به بزرگ‌ترین انارستان متمرکز ایران در پی وقوع سیلاب تصریح کرد: درمجموع بیش از ۳۳۰ هکتار از باغات تنگه سیاب کوه دشت به‌عنوان بزرگ‌ترین انارستان متمرکز ایران از بین رفته است.

فریدونی بابیان اینکه هم‌اکنون راه‌های دسترسی به این منطقه به دلیل وقوع سیلاب تخریب‌شده، عنوان کرد: این امر موجب شده هنوز نتوانیم برآورد دقیقی از میزان خسارت‌ها به منطقه تنگ سیاب کوهدشت داشته باشیم و به‌طور حتم میزان خسارات در این زمینه بیشتر از ۳۳۰ هکتار خواهد بود.

نابودی ۵۰۰ هکتار باغ انار در کوهدشت

وی همچنین به ایجاد خسارت به سایر باغات انار شهرستان کوهدشت خبر داد و گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته تاکنون بیش از ۵۰۰ هکتار از باغات انار شهرستان کوهدشت براثر سیلاب از بین رفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهدشت بابیان اینکه بخشی از باغات انار این شهرستان در منطقه رودبار قرار دارند، گفت: با توجه به بسته بودن راه ارتباطی این منطقه با مرکز شهرستان هنوز نتوانسته‌ایم به این منطقه برای برآورد خسارت‌های واردشده به باغات انار برویم.

فریدونی همچنین از بسته بودن راه ارتباطی مناطق شمالی کوهدشت با مرکز این شهرستان خبر داد و عنوان کرد: بخشی از باغات انار این شهرستان در شمال کوهدشت واقع‌شده و راه‌های ارتباطی این منطقه نیز برای برآورد دقیق خسارات بسته است.

وی تصریح کرد: به‌محض فروکش آب سیلاب و همچنین ایجاد راه ارتباطی نسبت به برآورد دقیق میزان خسارات به باغات شهرستان کوهدشت و همچنین بزرگ‌ترین انارستان متمرکز ایران اقدام خواهیم کرد.

ویرانی تنگه سبز انار

بنابراین گزارش انارستان «زیر تنگ سیاو» در ۵۰ کیلومتری شهرستان کوهدشت با وسعت هزار و ۲۰۰ هکتار یکی از بزرگ‌ترین انارستان‌های ایران و به‌نوعی بزرگ‌ترین انارستان متمرکز کشور است که در تنگه‌ای سبز قرارگرفته است.

از این انارستان که چون دریایی سبز و سرخ اطراف رودخانه سیاو را پوشانده است، سالانه حدود ۳۷هزار تن انار ارگانیک به‌عنوان محصولی صادراتی تولید می‌شود که با وقوع سیلاب امسال دست این انارستان خالی شده است.

انار تولیدی در این شهرستان با برند لرستان به سراسر کشور و بسیاری از کشورهای خارجی صادر می‌شود، اناری که لقب یاقوت سرخ ایران را یدک می‌کشد ولی امسال با بحران‌های متعددی دست‌به‌گریبان بود.

خسارات سیل به بزرگ‌ترین انارستان ایران در حالی است که طی سال‌های گذشته این انارستان از کم‌آبی رنج می‌برد تا تنها منبع تأمین آب این انارستان، جوی آب کوچکی باشد که از پنج کیلومتر بالاتر و پس از سیراب کردن باغات منطقه «پا آسن» می‌آمد تا به‌نوبت از کنار پای درخت به درخت انار این منطقه بگذرد.

همچنین امسال جشنواره انار در حالی برگزار شد که مشکلات، جشن برداشت انار را به ماتمی برای باغدارش تبدیل کرده بود تا کرم گلوگاه نیز عرصه را بر این انارستان بزرگ تنگ کند.

«انارهای کرم‌خورده سیل‌زده» خون تلاش شبانه‌روزی باغدارانی بوده که حالا در مشت دلهره‌شان ماسیده است. آفتی که تیغ بیماری برگلوی انارها کشیده تا امسال باغداران نتوانند حاصل دسترنج خود را در جیب دل‌خوشی بگذارند و حالا سیل کار انارستان را تمام کرده است؛ اینجا بزرگ‌ترین انارستان ایران در خون نشسته است./ منبع: مهر

735_880 (1)

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار