سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 65681
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ایران و روسیه مقابل هم ایستادند/ روسیه خواستار رفتن اسد شد!
Print This Post

رسانه‌های غربی با استناد به بخشی از سخنان سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفتند و نوشتند که میان ایران و روسیه اختلاف افتاده است اما با دقت در سخنان خانم “ماریا زاخاروا” چنین اختلافی دیده نمی‌شود.
 

به گزارش سلام دلفان، رسانه‌های غربی با استناد به بخش‌هایی از سخنان سخنگوی وزارت خارجه روسیه، گفتند و نوشتند که میان ایران و روسیه بر سر مسأله سوریه اختلاف افتاده است.

در حالی موضع این مقام روسی با استقبال رسانه‌های غربی مواجه شد که ایران هم پیش از این بارها همین موضع را اعلام کرده بود.

 

این خبر و موضع ایران و روسیه درباره رئیس جمهور سوریه را بررسی می‌نماییم.

 

 

موضع ایران و روسیه درباره بشار اسد

در آخرین اظهارنظر در این زمینه رهبر معظم انقلاب در دیدار “وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور” فرمودند: «حرف ما در این زمینه، مستحکم‌ترین حرف‌ها است؛ ما معتقدیم معنی ندارد کشورهای دیگر دور هم جمع شوند و راجع به یک نظام حکومتی و رئیس آن حکومت تصمیم بگیرند؛ این بدعتی خطرناک است که هیچ حکومتی در جهان اجرای آن را درباره‌ی خود نمی‌پذیرد.»

 

ایشان تأکید کردند: «راه‌حل مسئله‌ی سوریه، انتخابات است و برای این کار باید با قطع کمک‌های نظامی و مالی به معارضین، ابتدا جنگ و ناآرامی پایان پذیرد تا مردم سوریه در محیطی امن و آرام، هر کس را می‌خواهند انتخاب کنند.»

 

گرچه رسانه‌های غربی تنها بخشی از سخنان سخنگوی وزارت خارجه روسیه را تیتر کردند و نوشتند: «روسیه: اصراری بر حفظ اسد در سوریه نداریم» اما خانم “ماریا زاخاروا” در ادامه همین سخنان تأکید کرده بود که “ما نمی‌گوییم که اسد باید برود یا بماند. مردم سوریه باید انتخاب کنند که چه کسی رهبر کشور باشد.”

ماریا زاخاروا

پوشش این خبر در رسانه‌های فارسی زبان غرب/ تمرکز بر اختلاف ایران و روسیه

بی بی سی نوشت: وزارت امور خارجه روسیه گفته است که باقی ماندن بشار اسد در قدرت در سوریه امری حیاتی نیست و مردم این کشور باید در این مورد تصمیم بگیرند.

“ماریا زاخاروا” سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز سه شنبه ۳ نوامبر (۱۲ آبان) در گفت و گو با یک شبکه رادیویی روسی، پاسخ به این سئوال که آیا حفظ بشار اسد در قدرت برای روسیه اصلی مهم است یا نه، گفت: «ابدا، ما هرگز چنین چیزی نگفته ایم.» او گفت: «ما نمی گوییم که او باید بماند یا برود.»

خانم زاخاروا به خبرگزاری تاس گفته است که عدم پافشاری بر حفظ آقای اسد در قدرت به معنای تغییر سیاست روسیه نیست.

به نوشته بخش فارسی رسانه انگلیسی بی بی سی، روسیه و ایران مهمترین حامیان آقای اسد محسوب می شوند و آینده سیاسی او مهمترین موضوع اختلاف در میان کشورهایی است که برای پایان دادن به بحران سوریه تلاش می کنند.

بی بی سی می‌گوید داخل ایران هم بر سر ماندن یا رفتن اسد اختلاف وجود دارد. این رسانه انگلیسی به سخنان سرلشکر جعفری استناد کرد و نوشت: «برخی مسئولین می گویند که چرا روی آقای اسد حساس هستید؟ اسد باشد یا دیگری، چه فرقی دارد؟ اما ما با ابراز تأسف باید به آنها بگوییم که شماها درک درستی از سوریه ندارید و نمی دانید که آقای اسد در سوریه طرفداران زیادی دارد و مردم سوریه ایشان را قبول دارند.»

فرمانده سپاه پاسداران ایران گفته بود که “مقاومت” در سوریه به آقای اسد بستگی دارد: «ما از آقای بشار اسد که مقابل اسرائیل مقاومت کرده، حمایت کرده و می کنیم و تنها در صورتی راضی می شویم که ایشان از صحنه کنار برود که مردم سوریه در انتخابات چنین نظری داشته باشند.»

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده، ماریا زاخارف، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه ۱۲ آبان در پاسخ به سوالی درباره اهمیت بقای بشار اسد در قدرت برای مسکو گفته است: «ما هرگز نگفته‌ایم که بقای بشار اسد برای ما اساسی و جزو اصول است بلکه آنچه ما گفته‌ایم این است که تغییر رژیم در سوریه می‌تواند به فاجعه‌ای محلی یا منطقه‌ای تبدیل شود و تنها مردم سوریه می‌توانند درباره سرنوشت بشار اسد تصمیم بگیرند».

سایت آمریکایی رادیو فردا با اعلام این موضع جدید، نوشته است: پیش از این، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، حکومت بشار اسد را قانونی خوانده و گفته بود که هدف حملات هوایی روسیه در سوریه تثبیت دولت مشروع بشار اسد است.

آقای پوتین همچنین گفته است بشار اسد تنها کسی است که “به طور واقعی با تروریست‌ها می‌جنگند”.

موضع آمریکا هم درباره رئیس جمهور سوریه آن است که بشار اسد شاید بتواند در مقطعی در تشکیل دولت انتقالی مشارکت داشته باشد اما نمی‌تواند در قدرت باقی بماند.

اما ایران معتقد است که سرنوشت اسد را باید مردم سوریه در انتخابات تعیین کنند.

به نوشته رادیو فردا، ایران نگران تغییر مواضع روسیه نسبت به بقای بشار اسد است. به طوری که محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران روز دوشنبه ۱۱ آبان در تهران گفت روسیه به خاطر منافع خودش در سوریه دست به عملیات نظامی زده و ممکن است «مثل ایران دنبال ماندن اسد نباشد» و افزود که ایران هر کاری را که بتواند برای دادن کمک «مستشاری به مردم و دولت سوریه» خواهد کرد.

 

دویچه وله آلمان نوشته است: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشستی مطبوعاتی گفت که کرملین تأکیدی بر ماندن یا رفتن شخص بشار اسد ندارد، ولی تغییر رهبری حکومت باید فقط با انتخاب مردم سوریه صورت گیرد.

زاخاروا در نشست مطبوعاتی یاد شده همچنین گفت: «ما نمی‌گوییم که اسد باید برود یا بماند. مردم سوریه باید انتخاب کنند که چه کسی رهبر کشور باشد.»

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که این سخنان تازه را می‌توان نشانه‌ای از “انشعاب میان مسکو و تهران” در موضع مشترک در حمایت کامل از بشار اسد دانست.

سردار جعفری فرمانده سپاه ایران روز دوشنبه گفته است: «رفیق شمالی‌مان که الان به سوریه آمده و کمک می‌کند، دنبال منافع خودش است و ممکن است مثل ما دنبال ماندن اسد نباشد. ولی به‌هرحال الان آمده و یا به خاطر رودربایستی یا مقاومت دارد کمکی می‌کند.»

  

پایان کلام

همه این فضاسازی‌ها درباره اختلاف ایران و روسیه درباره سوریه در حالی در رسانه‌های غربی بزرگنمایی می‌شود که با دقت در سخنان مقامات ایران و روسیه، چنین اختلافی تاکنون دیده نمی‌شود.

رهبر معظم انقلاب: راه‌حل مسئله‌ی سوریه، انتخابات است… مردم سوریه در محیطی امن و آرام، هر کس را می‌خواهند انتخاب کنند

سردار جعفری: تنها در صورتی راضی می شویم که ایشان از صحنه کنار برود که مردم سوریه در انتخابات چنین نظری داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: ما نمی‌گوییم که اسد باید برود یا بماند. مردم سوریه باید انتخاب کنند که چه کسی رهبر کشور باشد.

ولادیمیر پوتین: هدف حملات هوایی روسیه در سوریه، تثبیت دولت مشروع بشار اسد است. روسیه قصد دارد با عملیات نظامی در سوریه “شرایط مصالح سیاسی” را در این کشور فر اهم کند.

منبع: جام نیوز

تلگرام سلام دلفان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار