سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 6573
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » سخنگوی شورای نگهبان: شرایط سنی برای احراز صلاحیت‌ها در نظر گرفته شد
Print This Post

سخنگوی شورای نگهبان در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به روند بررسی صلاحیت داوطبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: شرایط سنی برای احراز صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری در نظر گرفته شد و سن یکی از شرایط مدیریتی است.

به گزارش سلام دلفان ذبه نقل از باشگاه خبرنگاران؛ برنانه امشب گفتگوی ویژه خبری با موضوع بررسی صلاحیت ها برگزار شد.

بر اساس این گزارش؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان میهمان برنامه  گفتگوی ویژه خبری بود.

مهمترین محور سخنان کدخدایی به شرح زیر است:

** نحوه رسیدگی به صلاحیت های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با دیگر انتخابات متفاوت است و شورای نگهبان بر اساس قانون انتخابات وظیفه بررسی صلاحیت ها رو دارد.

** روش کار شورای نگهبان بر اساس اصل 115 قانون اساسی است و در ادوار گذشته جلسات متعدد بررسی ها انجام میشد و بعد از توجه به تمامی موضوعات درباره صلاحیت افراد رای گیری میشد که گاها برای یک داوطلب نامزدی انتخابات چندین جلسه اختصاص میافت.

** بر اساس ماده 57 قانون انتخابات شورای نگهبان میتواند مهلت بررسی صلاحیت ها را برای 5 روز تمدید کند که در این دوره بعلت تعدد کاندیداها و لزوم بررسی بیشتر از این فرصت استفاده شد.

** قانون معیار احراز صلاحیت افراد است اما اعضای شورای نگهبان بجز موارد مطرح شده در قانون مصادیق عملی افراد را نیز مدنظر قرار میدهند و به سوابق آن افراد نیز می پردازند.

** اصل 115 قانون اساسی معیارهای شورای نگهبان برای احراز صلاحیت داوطلبان است.

** رجل سیاسی و مذهبی از نظر ما افرادی هستند که سوابق اجرایی در کشور را دارا بودند که اغلب چهره های شاخص هستند.

** برنامه های کاندیداها برای اداره کشور نیز در شورای نگهبان مورد بررسی  قرار گرفت.

** شورای نگهبان در چارچوب مصالح عالی نظام حرکت می کند و اعضای شورای نگهبان معیارهای داوطلبان را بر اساس قانون و با توجه به مصالح عالی نظام مورد توجه قرار میدهند.

** در عرف عامه مصلحت اندیشی کار بر اساس سلایق است اما مصالح عالی نطام ورای مصلحت اندیشی است و ما معیارهای قانون را در چارچوب مصالح مطام بررسی می کنیم.

** شناخت اعضای شورای نگهبان بر روی کاندیداها در تطبیق معیارها تاثیر دارد و اگر شخصی در ریاست جمهوری احراز صلاحیت نشد به معنای عدم صلاحیت وی برای حضور در عرصه های  دیگر سیاسی نیست.

** سن در شرط مدیریت برای احراز صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری در نظر گرفته می شود و اگر از نطر شورای نگهبان فردی سن بالایی دارد علیرغم توانایی بالای مدیریت، شرایط جسمانی لازم برای تصدی پست ریاست جمهوری را نداشته باشد.

** در قانون چیزی برای درخواست تجدیدنظر درباره احراز صلاحیت ها دیده نشده و نظر شورای نگهبان، نظر قطعی است و ما کسی را رد صلاحیت نمی کنیم و تنها افراد واجد شرایط را معرفی می کنیم.

** در بحث انتخابات شورای نگهبان مرجعی خاص است و نظرش تنها در آن مورد خاص اهمیت دارد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار