سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 65832
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۹ نظر
خانه » اخبار برتر » درمانگاه تخصصی یا رنجگاه عمومی/ تنها بیمارستان دلفان همچنان بدون مرکز سونوگرافی
Print This Post
قصه پر غصه بیماران دلفانی

ویزیت یک پزشک متخصص در بیمارستان نورآباد دارای پروسه خاصی است که ساعت ها وقت بیمار را تلف می کند و هر بیمار باید زمان یک روز کاری را در نظر بگیرد و چندین مرتبه به بیمارستان مراجعه کند..

به گزارش سلام دلفان، عدم ارائه خدمات تخصصی در این بیمارستان و نبود پزشک متخصص در رشته های مختلف به خصوص سونوگرافی تاکنون بارها از سوی رسانه ها به مسئولان امر گوشزد شده است، تا اینکه بالاخره طی ماه های اخیر استاندار لرستان برای بازدید از نزدیک و بررسی مشکلات این بیمارستان چندین بار راهی نورآباد شد و در جلسه ای همه دستگاه ها به ویژه دانشگاه علوم پزشکی استان ملزم شدند تا در مدت زمان شش ماه تمامی مشکلات موجود حل شود و با استقرار دو نماینده دولت به صورت روزانه و هفتگی برای پیگیری و گزارش به استانداری این عزم جدی تر باشد و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعلام کردند در روزهای اخیر(خرداد ماه 94) تامین نیروی متخصص سونوگرافی بیمارستان صورت می گیرد و مشکلات بیمارستان بزودی حل می گردد.بازدید استاندار از دلفان

حال با گذشت 5 ماه از آن زمان تاکنون روزهای اخیر نیامده است و کمتر از یک ماه از ضرب الاجل ا تا 6 ماهه استاندار لرستان برای بهبود وضعیت بیمارستان زمان باقی مانده است و حکایت مشکلات بیمارستان ابن سینای دلفان همچنان باقی است.

اینجا درمانگاه تخصصی شهرستان دلفان است، طبقه فوقانی بیمارستان ابن سینا،که قبلاً محل بستری بیماران یا همان بخش معروف به بخش بستری بود، که اکنون به درمانگاه تخصصی یا مطب پزشکان متخصص تبدیل شده است، راهرویی باریک به عرض کمتر از دو متر با انبوهی از جمعیتی متراکم و مختلط از مرد و زن که برای درمان دردهای جسمانی خود به این مکان مراجعه نموده اند،مردمی که از یک طرف فقر و تنگدستی و از طرف دیگر نبود پزشکان متخصص در داخل شهر آنها را به مکانی کشانده است که علاوه بر تحمل دردهای جسمی، باید دردهای روحی و روانی را نیز متحمل شوند.

پناه آوردن بیماران به این راهرو باریک که آن را درمانگاه تخصصی نام گذاری نموده اند؛ آنقدر از مسیری پرمشغله، وقت گیر و دشوار می گذرد، که طلبیدن آرزوی مرگ برای بعضی از بیماران، از طلب بهبودی و شفا تحت چنین شرایطی، تبدیل به امری عادی و راهی آسان تر شده است. این در حالی است که راهبرد هوشمندانه رهبر معظم انقلاب این بوده است که باید کاری کنیم بیمار جز بیماری رنج دیگری نداشته باشد.IMG_20151102_180201

در اینجا بر خلاف این راهبرد، تتها چیزی که علاوه بر رنج جسمی نصیب بیماران می شود، رنج روحی و خراشیدن اعصاب آنها با سوهان بی تدبیری مسولان مربوط می باشد. استعلاج در این درمانگاه که بیشتر شبیه زندان های فیلم های هالیوودی می باشد، از مرحله ی شروع  تا مرحله ی پایانی آن که راهیابی به مطب پزشک مورد نظر می باشد دارای پروسه خاصی است که ساعت ها وقت بیمار را تلف می کند و در واقع هر بیمار باید یک روز کاری را برای ویزیت یک پزشک متخصص در نظر بگیرد و چندین مرتبه به بیمارستان مراجعه کند.

مرحله ی اول این پروسه اخذ نوبت و تعیین پزشک می باشد، که ظاهراً به صورت ماشینی و مکانیزه انجام می شود، اما گاه فریادهای اعتراض آمیز بعضی  از مراجعین، حکایت از عدم رعایت عدالت در نوبت دهی توسط عوامل مربوط می کند،این مرحله از زمان گذاشتن دفترچه های درمانی در نوبت تا زمان ثبت آن در رایانه، حدود دو ساعت به طول می انجامد، در مرحله ی بعد پیمودن مسیری طولانی و قرار گرفتن مجدد در صف صندوق بیمارستان جهت پرداخت بهای ویزیت می باشد که باز هم مدت زمان زیادی را از وقت بیمار تلف می کند، و مرحله ی سوم این پروسه، انتظار در پشت درب مطب پزشک مربوطه به منظور ویزیت می باشد، که از مراحل قبل طولانی تر و نفس گیر تر می باشد. در این مرحله که مرحله ی نهایی عملیات می باشد، اگر بخت یار باشد و منشی مربوطه عدالت را در نوبت درج شده بر روی تعرفه ها رعایت کند و ترتیب عددی آنها را با ترتیب آشنا و بیگانه تعویض نکند‌؛ باید ساعتی دیگر را در این مرحله به انتظار گذراند، تا اینکه قفل درب مطب پزشک مربوطه با تدبیر فراصت گشوده شود و ویزیت بیمار انجام گردد.

این در حالی است که طبق اظهارات استاندار محترم، مقرر گردید که پس از ضرب العجلی شش ماهه این درمانگاه به مرکز شهر منتقل شود و در آن بازدید فرمودند که«این بیمارستان مرا به یاد بیمارستان های زمان جنگ انداخت.» اما گویا قرار نیست درمانگاه تخصصی به داخل شهر منتقل گردد و  مردم صبور دلفان قرار است همچنان مسیر طولانی بیمارستان را طی کنند.

یکی دیگر از مصایب مردم در مراجعه به این بیمارستان که بارها از طریق همین رسانه و رسانه های دیگر منعکس شده است (اینجا)، نبود نیروی متخصص در بخش سونوگرافی می باشد، این در حالی است که سالهاست دستگاه سونوگرافی این بیمارستان در گوشه ای از بیمارستان خاک می خورد و بیماران مجبورند برای انجام یک سونوگرافی ساده یا به تنها مطب سونوگرافی شخصی شهرستان که فقط در مدت زمان خاصی از روز پذیرش دارد مراجعه کنند و یا به شهرستان های همجوار مراجعه کنند که این کار هم مخاطره آمیز است و هم هزینه های ایاب و ذهاب را به هزینه ی درمان بیماران اضافه می کند.

حضور یک متخصص سونوگرافی بصورت شبانه روز در بیمارستان، با توجه به اینکه بسیاری از مادران باردار و بیماران تصادفی که دارای خونریزی داخلی هستند سریعاً به سونوگرافی نیاز دارند یکی از مهمترین ضروریات تنها بیمارستان شهرستان 140 هزار نفری دلفان است.

بنابراین مسوولین امر باید نسبت به رفع این مشکل اقدام عاجل به عمل آورند، تا خودشان نیز مجبور به حمل بیماران اورژانسی بصورت چند نفره در یک آمبولانس به شهرهای همجوار نشوند و خدایی ناکرده شاهد مرگ مادر بارداری دیگر نباشیم.vorodi

از دیگر مشکلات این بیمارستان انجام تعمیرات فیزیکی ساختمان بیمارستان می باشد ، که این کار جدای از ضروری یا غیر ضروری بودن آن در این فصول سرد سال ، به طور اجتناب ناپذیری موجب بروز عوارض دیگری مانند آلودگی محیطی، آلودگی صوتی و افزایش ضریب درد بیماران شده است. از دیگر مشکلات این بیمارستان که موجب نارضایتی تعداد دیگری از مردم شده است، معیوب بودن دستگاههای دیالیز و عدم تناسب بین این دستگاه ها و تعداد بیماران دیالیزی می باشد و ریشه ی این مشکلات در نداشتن مدیری پاسخگو در راس این بیمارستان می باشد، که ضمن سردر گمی مراجعین، موجب به حاشیه رفتن همه ی مزایای طرح نظام جامع سلامت در دلفان شده است.

 1. نویسنده دیدگاه: زهرا
  آبان ۱۶, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۲:۴۰

  با سلام همانطور که در مطلب بالا بازگو شده مشکلات بیمارستان ابن سینا روز به روز بیشتر میشه و به نظر من بدلیل مدیریت ضعیف می باشد که میخواهن همچنان تنها به مدیریت ادامه بدن بیمارستان بدون رییس و مدیری که حتی یک روز سا بقه کاری در این بیمارستان نداشته نتیجه ای بهتر از این نخواهد داشت,بعبارتی قطع رجال شده که رییس شبکه همه کارای مدیریتی رو یه تنه انجام بدن واقعا مسولین باید رسیدگی کنن و به داد مردم دلفان برسن اوضاع بیمارستان خیلی بدتر ازاینهاست ,

 2. نویسنده دیدگاه: خنده ی تلخ
  آبان ۱۶, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۳:۵۴

  🔊🔊🔊🔊🔊🔊🔊🔊توجه!!!! توجه!!!! توجه!!!🔊🔊🔊🔊🔊🔊🔊🔊🔊
  همش الکیه باور نکنید !!!😯😯نورآباد بهترین بیمارستان کهکشان راه شیری وحومه رو داره میگید نه از مریخی های بستری در این بیمارستان بپرسید…این بیمارستان تنها بیمارستان در کل دنیاست که همزمان به جن و پری و انس و حیوانات مختلف و حتی انواع میکروب و باکتری بیماری زا خدمت ارائه میکند میگید نه از سوسک و مورچه ها و موش و آقا گربه که ساکن بیمارستانن بپرسید بله آقا ما بهترین و عجیبترین بیمارستان دنیارو داریم الان 6ماه بیمارستان خودش خودش رو اداره ومدیریت میکنه بدون هیچگونه مدیری ،اینو بهش میگن مدیریت از نوع خود مدیریتی….برای اولین بار در دنیا شاهد گچکاری ونقاشی در حین عمل هستیم که در دنیا در دلفان موفق به انجامش شدیم….ما به نوعی از مدیریت نوین رسیدیم که اعتقادی به ارتقا کیفیت نداریم وبا تنزل کیفیت خودمون رو به همه ثابت میکنیم…چه معنی داره همه دنیا به فکر نجات جان مادر باردار هستن ما مادر باردار رو با بچش یکجا و همزمان میکشیم و تنها مرگ مادر باردار استان رو از آن خودمون میکنیم 😢😢…..وای به حال کسانی که به خاطر انتفاع شخصی جان و سلامتی مردم را به بازی میگیرند.عذر خواهی میکنم اگر به درازا کشید
  یا حق

 3. نویسنده دیدگاه: هدایت حقی
  آبان ۱۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۳:۴۳

  با سلام خدمت دوستان گرامی_ لازم میدونم در خصوص نظرات یسری از دوستان در رابطه با بیمارستان سینا دلفان، عرض کنم که چیزی که مشهود هست ، کارهای زیر بنایی بیمارستان جهت فضای مناسب بخشها داره صورت میگیره و مشکلاتی که از قبل وجود داشته داره اصلاح میشه، در رابطه با جذب نیروی متخصص هم همین امروز تلاش دکتر مرادپور باعث اختصاص یه متخصص زنان، یه متخصص رادیولوژی و یک اعصابو روان شده که جای خوشحالی و تشکر داره از ایشون. پس لطفا اگه دوست داریم باعث پیشرفت شهرستان نورآباد بشیم سعی کنیم باعث تضعیف روحیه افراد زحمتکش نباشیم و با فرا فکنی های بی مورد فضای خدمت رسانی رو در شهرستان و کشور مخدوش نکنیم. با امید به داشتن دلفانی آباد.

  • نویسنده دیدگاه: خنده ی تلخ
   آبان ۱۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۲:۲۰

   باسلام وخداقوت وتشکر
   ”بزرگی به گفتار نیست دوصدگفته چو نیم کردار نیست”
   از این اختصاص دادن ها و قول و شعار ها بسیار شنیدیم از استاندار شنیدیم ،از رییس شبکه ماهی دوسه بار شنیدیم اما خبری نشد …فک نمیکنم کسی از بودن متخصص و بیمارستان مجهز تو شهر خودش ناراحت باشه!!برای اثبات کمبود ها یه سر به مراکز سونوگرافی شهرستانهای همجوار بزنید تا آمار مراجعین دلفانی دستتون بیاد.
   امیدوارم این گفته های شما خدایی نکرده برای خودشیرینی یا تحکیم جایگاهتون نباشه چون عین خیانت خواهد بود.
   انتصاب مدیران باید براساس تجربه و توانایی باشه نه بدون تجربه حتی یک روز مدیریت در یک درمانگاه!! بعید میدونم کلیت خواسته ی ما همه ساکنین شهرستان دلفان باهم متفاوت باشد اما بخاطر جایگاه وسیاسی بازی ها بعضی مواقع حرفای حق رو جور دیگه بیان میکنیم.
   ضمنا هدایت جان نورآباد شهر است و شهرستان دلفان درست است .
   گلایه ها وانتقادهارو در قالب طنز بیان کردم تا شاید تلنگری باشد .

 4. نویسنده دیدگاه: هدایت حقی
  آبان ۲۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۲۷

  با سلام خدمت دوستان بخصوص جناب تلخند گرامی…
  جای بسی امیدواریه که شهروندانی داریم که پیگیر مشکلات موجود در شهرستان و مراکز مختلف و اصلاح اونها در اولویت کاریشونه . بنده هم به نوبه خودم خوشحال میشم که در شهری زندگی کنم که عاری از مشکلات باشه اما نقد و انتقاد باید سازنده و در عین حال بدون قصد و غرض باشه. بنده در پیام قبلی ذکر کردم که کارهایی در حال صورت گرفتن هست که نواقص قبلی رو برطرف می کنه ، پس باید به فال نیک گرفت که تلاشهای صورت گرفته مسمرثمر باشه. در پایان هم لازم میدونم بگم بنده اگر توضیحاتی در جواب پیام شما ارائه دادم فقط و فقط در جهت روشن نمودن اذهان عمومی بوده که مطلب شما رو خوندن و نیت خاصی نداشتم که اگه شما همچین ذهنیتی پیدا کردید پس خود شما هم به قصد و نیتی غیر از چیزی که انتظارش میره ، این مطالب رو نوشتید. موفق باشید…

  • نویسنده دیدگاه: خنده ی تلخ
   آبان ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۰:۴۷

   سلام و وقت بخیر
   اگر قصد و غرضی در روشنگری شما وجود نداره گارد نگیرید بزرگوار من هم به اندازه شما تو این شهر حق دارم فرقی هم بین بنده و شما وجود نداره در میزان سهممون از خدمات عمومی دولت.شما تو بخش درمان بنده حقیر هم تو بخش آموزش خدمت میکنیم

 5. نویسنده دیدگاه: M.J
  آبان ۲۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۲۶

  دوست عزیزم .خنده ی تلخ ….متاسفانه شما زبونتون هم تلخه اگه شما میخاید پیشنهاد بدید !!!! باید پیشنهاد سازنده و مفید باشه ،ضمنا نباید به کسی توهین بشه ….مریخی های بستری …….ودر آخر دوست عزیز تمام این کارهای که انجام میشه جهت سازندگی و بهبود اوضاع بیمارستان ورفاه حال مردم عزیز ومحترم نوراباد است .شما اگه مطلع باشید نمیشه کلا اتاق عمل بیمارستان تعطیل بشه و شروع به کار کنند .چون نمیشه مردم برا عمل های اورژانسی نیاز به اتاق عمل دارند …..مطمئن باشید شرایط استریل رعایت میشه ..

  • نویسنده دیدگاه: خنده ی تلخ
   آبان ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۱:۱۴

   سلام بر شما شیرین زبان عزیز
   سرور گرامی و دوست عزیز خیلی ممنون بابت نقدتون به پانویس بنده به نظر شما اگر بیمارستان دلفان و خدمات ارائه شده در اون در عالیترین سطح باشه و عمومیت مردم نظر مثبت داشته باشند میتونم نقد کنم ؟!درمورد اتاق عمل بله نمیشه تعطیل بشه حق دارید ولی همین چندوقت پیش ccuرو تعطیل کردید چرا ؟! راههای مختلفی هست از جمله تجهیز یک اتاق عمل دیگه یا حتی احداث ؟!نظافت بیمارستان و خطر انتشار عفونتهای بیمارستانی که دیگه مشهوده؟!وقتی به عینه در چندباری که بخاطر مراجعه به بیمارستان میبینم وضعیت رو چرا نباید انتقاد کنم ؟!بنده ومدیر شبکه دلفان از لحاظ دیدگاه سیاسی اشتراک داریم اما نسبت به سپردن مدیریت اون هم در بخش سلامت ودرمان به فردی که تجربه کافی رو نداره اشتباهه محض.بهتر نبود جناب مدیر شبکه قبل از مدیریت اداره چند صباحی حداقل مدیر مرکز بهداشت میشدن تا تجربه ای کسب کنند یا از این همه پزشک که تجربه داشتند استفاده میشد؟! صد افسوس که الان در عزل ونصب اخیر فرمانداری هم شاهد همین مسئله عدم توجه به داشتن تجربه کافی هستیم همکار بنده یک فرهنگی باید بیاد و بخشدار بشه بهتر نیست از تجربه فرهنگی ایشون در خود اداره مربوطه استفاده بشه،؟!بزرگواران به چه زبانی باید گلایه و نقد کرد که خدای ناکرده عزیزی دچار رنجش خاطر نشود اگر خدای ناکرده موجب تکدر خاطر شده ام ببخشید و عذر بنده رو بپذیرید
   .الهی آن ده که آن به

 6. نویسنده دیدگاه: هزار دستان
  آذر ۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۸:۴۷

  با سلام خدمت همه همشهریان مظلومم، همه این مشکلات از مدیریت نادرست سرچشمه میگیرد که به وزیر بهداشت برميگردد چرا نباید شهری مثل نورآباد پزشک متخصص حق نداشته باشد مطب داشته باشد و در محیطی که بیشتر شبیه طویله است کار طبابت صورت بگیرد بدون امکانات پزشکی که پشت درب مثلاً مطبش چند صد نفر چشم انتظار هستند نمیتواند ویزیت مناسبی داشته باشد وصدها مورد دیگر. مدیریت شبکه بشدت بی کفایت و آلت دست هم حزبیهاش قرار دارد. نورآباد با این شرایط درمانگاه تخصصی که بیشتر به دامپزشکی شباهت دارد نمیخواهد برای اینکه مردم دلفان هم انسان هستند و نباید بیشتر از تحقیر بشوند. هیهات منا الذله درپایان اینکه سرتا پای دولت اعتدال نا بسامانی هست و وعده دروغ این هم از دولت راستگويان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار