سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 66109
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » درخواست عجیب آل‌سعود از سازمان ملل علیه ایران
Print This Post

عربستان با ارائه قطعنامه‌ای به کمیته حقوق بشر سازمان ملل، خواستار محکومیت آنچه “دخالت” ایران در سوریه خواند، شد.

به گزارش سلام دلفان به نقل از رویترز؛ عربستان پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به کمیته حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرده که در آن “دخالت” ایران و روسیه در بحران داخلی سوریه محکوم شده است. این پیش‌نویس با اعتراض نمایندگان ایران و سوریه روبه‌رو شده است.

عربستان با همکاری قطر پیش‌نویس این قطعنامه را تهیه کردند و آن را ۱۹ آبان به کمیته حقوق بشر سازمان ملل ارائه دادند. قطعنامه‌ای که از حمایت کشورهای عربی، آمریکا، انگلیس، فرانسه و عمده قدرت‌های غربی برخوردار است.
عربستان و کشورهای عربی مخالف “بشار اسد،” رئیس جمهور سوریه، بارها ایران را متهم به دخالت در اوضاع سوریه و حضور نظامی در خاک این کشور و حتی “اشغالگری” کرده‌اند.
مقامات ایرانی بارها تاکید کردند، نیروهایش در سوریه فقط نقش مستشاری دارند و از سوی دیگر ایران نیز دخالت نظامی دیگر کشورها را در سوریه محکوم کرده است.
در پیش‌نویس ارائه شده به کمیته حقوق بشر سازمان ملل به طور مستقیم از روسیه نامی برده نشده است؛ اما همه حملات علیه گروه‌های میانه‌روی مخالف در سوریه را شدیدا محکوم کرده و خواستار توقف فوری آنها شده است.
در پیش‌نویس قطعنامه، این حملات به سود گروه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی مانند جبهه‌النصره توصیف شده‌ است.
ارتش روسیه بیش از یک ماه است که حملاتی را در خاک سوریه و در حمایت از نیروهای دولتی آن کشور آغاز کرده است.
قعطنامه پیش‌نویس‌شده حضور همه گروه‌های تروریستی خارجی… و نیروهای خارجی که در حمایت از بشار اسد در نبردها شرکت دارند، به ویژه سپاه قدس (شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران)، سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی مانند حزب‌الله لبنان در سوریه را محکوم کرده است.
نماینده سوریه از پیش‌نویس ارائه شده انتقاد کرد و گفت: عربستان و قطر، حق درس دادن به دیگران در زمینه حقوق بشر را ندارند. هدف از این قطعنامه، سیاسی کردن اوضاع حقوق بشر در سوریه است.
نماینده ایران نیز انتقاد مشابهی را مطرح کرده است. رویترز می‌گوید ایران در عین حال نارضایتی خود را از گذاشتن نام سپاه پاسداران در جمله‌ای مشترک کنار گروه‌های ترویستی، ابراز کرده است.
جنگ داخلی سوریه وارد پنجمین سال شده است. وزیر خارجه آمریکا چندی پیش اعلام کرد در این جنگ داخلی از هر بیست شهروند سوری، یک نفر جان خود را از دست داده است. میلیون‌ها آواره ناشی از جنگ نیز موجی کم‌سابقه از پناهجویان را در تاریخ معاصر پدید آورده‌اند. شمار کشته شدگان ناآرامی‌ها در سوریه 250 هزار نفر اعلام شده است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار