سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 66177
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » در روضه هاي خانگي زنانه چه مي گذرد/ مسابقه چشم و هم چشمی در مجالس عزا
Print This Post
گزارشی از آسیب شناسی روضه های خانگی؛

دین اسلام به سادگی و به دور از تجملات توصیه می کند و این رفتارها مجالس روضه را از پیام واقعی خود دور می کند و روح معنویت آن را از بین می برد.

به گزارش سلام دلفان، در ایام عزاداری اهل بیت (ع) بخصوص در ماه های محرم و صفر مراسم سوگواری به صورت برپایی روضه های خانگی رونق بیشتری می گیرد.

این گونه مجالس اگر خوب برگزار شود می تواند در ترویج فرهنگ دینی نقش مهمی ایفا کنند اما به نظر می رسد از ظرفیت های موجود در آن جلسات آن طور که شایسته شأن  آن و مقام اهل بیت(ع) است درست بهره برداری نمی شود بعضا برخی از این جلسات به دلیل نبود سخنران قوی،خرافاتی چون نذر سه هزار تسبیح، نذر گدایی کردن و نذر چهل نمک ورود پیدا می کند و این پدیده های خرافی و جعلی بدون استناد در ذهن خیلی از افراد که سواد و یا اطلاع چندانی ندارند جای می گیرد و باعث سست شدن باورهای دینی آنان می شود.

مسابقه چشم و هم چشمی در مجالس عزا/چوب حراج معنویت با فخرفروشی

روضه های خانگی همواره بر اصل سادگی استوار بوده و شرکت کنندگان در این مجالس به قرائت زیارت عاشورا و دعا می پرداختند و بانی جلسه هم در نهایت سادگی با چای یا شربت از میهمانان پذیرایی می کرد اما متاسفانه چشم و هم چشمی در برخی از این جلسات که  این روزها بیشتر مشاهده می شود بعضا عاملی برای برگزاری برخی مراسم های پر زرق و برق روضه و همچنین سفره های حضرت ابوالفضل(ع)،حضرت فاطمه و… می شود و بیش تر از آن که این روضه ها به محلی برای تقویت ایمان،عقیده و یاد گرفتن مسائل احکام دینی باشد به محلی برای فخرفروشی تبدیل شده است و از ماهیت اصلی خود که همان بیان رسالت پیام و فرهنگ عاشورا بوده فاصله گرفته است.

اصل مجالس روضه و نذری فی نفسه بد نیست بلکه عملی پسندیده است و جا دارد در جهت گسترش فرهنگ اسلامی توسعه پیدا کند اما بعضا افرادی در این مجالس با عرضه جدیدترین ظرف و ظروف منزل همچنین انداختن سفره های رنگین با مخلفات و تزیینات زیاد اقدام می کنند که چه بسا هزینه های بسیار زیادی را در برداشته باشد.

دین اسلام بیشتر به سادگی و به دور از تجملات توصیه می کند و این رفتارها مجالس روضه را از پیام واقعی خود دور می کند و روح معنویت آن را از بین می برد.

مسلئه مهم دیگر اصل رعایت پوشش حجاب است؛ برخی از خانم ها در این مراسمات با هرحجاب و آرایشی که در شأن اهل بیت (ع) نیست شرکت می کنند و مجلس عزاداری را به عرضه مد و لباس تبدیل می کنند.

حجت الاسلام سید مجتبی نورالحسینی از کارشناسان مذهبی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سرور وسالارشهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در باب مجالس روضه های خانگی که توسط بانوان برگزار می شود گفت: تاریخچه برپایی روضه های خانگی به صدراسلام برمی گردد زمانی که حضرت فاطمه الزهرا(س) بعداز شهادت حمزه سیدالشهدا(ع) در جنگ احد و رحلت پدر بزرگوارشان در قبرستان روضه خوانی می کردند.

 وی افزود: در زمان ائمه معصوم(ع) هم زنان در سوگ اهل بیت(ع) عزاداری می کردند بخصوص بعد از واقعه کربلا برای حضرت اباعبدالله(ع) حضرت زینب (س) و زنان بنی هاشم مجالس عزا برپا می کردند که این جلسات تا به امروز هم ادامه دارد.

روضه خانگی

نورالحسینی با بیان این که روضه های خانگی امروزی دچار آسیب هایی شده است، اظهار داشت: در برخی از این مجالس خانگی بعضی از مداحان و ذاکرین مطالعات چندانی ندارند و مطالب ضعیف و بدون سند معتبر را به مستمعین ارائه می دهند.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: ورود خرافات مختلف به جلسات به کرات دیده می شود و متاسفانه روز به روز هم بیش تر می شود.

وی چشم و هم چشمی را یکی دیگر از آسیب های مجالس خانگی عنوان کرد و گفت: عرصه گناهان زبانی مثل غیبت در این مجالس زیاده شده و حتا در برخی از موارد بعد از پایان روضه،مجلس به بازار فروش اجناسی مثل لباس و لوازم آرایشی تبدیل می شود که یک آفت  بزرگ است.

نورالحسینی گفت: در روضه های خانگی که اغلب مداحان هم خانم هستند نباید صدای سیستم صوتی به قدری بلند باشند که به گوش نامحرم برسد.

این روزها که در ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) قرار داریم و این مجالس روضه رونق بیش تری دارد نظارت بر این گونه مجالس می تواند در جلوگیری از آسیب و انحراف تاثیرگذار باشد.

چراکه در مجالس روضه خوانی و عزاداری برای ائمه معصوم (ع) باید احکام دین و مسائل اعتقادی تقویت شود نه این که با دور شدن از اصل و اساس آن به محلی برای اشاعه خرافه و انحراف تبدیل شود.

هشدار مرحوم محدث قمی به برگزار کنندان جلسات روضه زنانه

مرحوم محدث قمی در توصیه به برگزارکنندگان این مجالس می گوید: و شیطان را در این عبادت بزرگ راه ندهند و از معاصی کثیره که روح عبادت را مکدر می کند بپرهیزند بخصوص از ریا، کذب و غناء که در این عمل ساری و جاری شده و کمتر کسی از آن مصون است، دوری کنند.

 بی انصافی درباره مجالس روضه زنانه؛ ممنوع!

با این همه، هرگز نمی شود منکر فواید جلسات روضه خانگی شد. این جلسات اگر هدفمند و علمی دنبال شوند، می توانند یکی از بهترین مسیرها برای ترویج سبک زندگی اسلامی و انتقال مفاهیمی باشند که در هیچ رسانه ی دیگری نظیرش پیدا نمی شود. کارکردهای آشکار و پنهان این جور مجالس و مشکلاتی که از طریق همین دورهمی های ساده حل شده آن قدر پررنگ و قابل اعتناست که اهمیت ادامه پیدا کردن آن را دوچندان می کند.

تلگرام سلام دلفان

منبع: خبر افلاک

  1. نویسنده دیدگاه: حسن
    آبان ۲۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۵:۵۲

    باسلام وتاييد چندنكته ازاين نوشتار بنظرم سازمان تبليغات بايد برنامه ريزي كند براي روضه هاي خانگي مداح وسخنران تدارك ببيند وتا درمجالس به اين وسيله نظارت كند درصورتي كه ماروضه خانگي ١٠روزاول محرم رابطورثابت داريم هربار به سازمان تبيلغات نوراباد مراجعه ميكنيم اعلام ميكنن نداريم يا مبلغ دستمزدشون بالاست كه ما نميتونيم پس نتيجه بي رونقي مجلسه .ميطلبد كه سازمان محترم تبيلغات خودش مداح و سخنران روضه هاي خانگي داراي مجوز وكد تاسيس رابعهده بگيرد نه اززيربارمسووليت شانه خاللي كند التماس دعا

  2. نویسنده دیدگاه: نام شما...
    آبان ۲۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۸:۱۵

    چراسازمان تبيلغات حمايت نميكنه از روضه هاي خانگي با دادن مداح وسخنران بنظرم سازمان تبيلغات بايد از روضه هاي خانگي حمايت كنه نه فقط اسم وامار بده

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار