سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 6644
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » سد معشوره، بزرگترین سد چند منظوره تاریخ لرستان
Print This Post

با بهره برداری از طرح عمرانی سد بزرگ و تاریخی چند منظوره معشوره در استان لرستان که یکی از طرح های مصوب سفر سوم دولت به لرستان و از طرح های مهر ماندگار می باشد، زمینه اشتغال بکار 12 هزار نفر فراهم می شود.

به گزارش سلام دلفان به نقل ازایرنا سد معشوره بزرگترین سد منطقه غرب کشور و بزرگترین سد چند منظوره تاریخ لرستان است که بر روی رودخانه کشکان احداث می شود و با بهره برداری از این سد 36 هزار هکتار از اراضی دیم دشت های کوهدشت، رومشکان و طرهان به کشت آبی تبدیل می شوند.

سد معشوره سدی از نوع بتونی دو قوسی است که بر روی رودخانه کشکان احداث می شود، ارتفاع این سد از پی 114 متر و حجم مخزن بیش از یک میلیارد متر مکعب است.

حجم تنظیم آب این سد 106 میلیارد متر مکعب است و تامین انرژی برق آبی این سد به میزان 28 مگا وات است و تاکنون طرح انحراف آب ، تونل انحراف آب ، جاده دسترسی و تجهیز کارگاه آن انجام شده است .

این سد از مصوبات سفر سوم دولت به لرستان است که در کمترین مدت پس از انجام سفر با مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا احداث شده که با 32 کیلومتر تونل و کانال، آب از سد مخزنی معشوره به دشت های کوهدشت و رومشکان منتقل می شود.

تولید انرژی برق آبی، مهار سیلاب، تأمین آب مورد نیاز بخش صنعت و آشامیدنی را از دیگر مزایای احداث سد معشوره در لرستان عنوان کرد .

با بهره برداری از این سد سالانه بیش از198گیگاوات برق نیز تولید خواهد شد، اعتبار اولیه احداث سد معشوره لرستان 10هزار میلیارد ریال است.

تولید انرژی برق آبی ، مهار سیلاب ، تأمین آب مورد نیاز بخش صنعت؛ آشامیدنی از دیگر مزایای احداث سد معشوره درلرستان است و کل اعتبارات مورد نیاز برای این سد نیز 10هزار میلیارد پیش بینی شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان لرستان گفت :سد معشوره قابلیت ذخیره یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب آب دارد .

ˈ علی امید سیفی ˈ افزود : هدف از اجرای این طرح ذخیزه سازی 271 میلیون متر مکعب آب از رودخانه کشکان است.

وی اظهار داشت: از این میزان آب ذخیره شده 250میلیون مترمکعب برای مصرف اراضی کشاورزی است که در راستا حدود 35 هزار هکتار اراضی دیم به روش ابیاری تحت فشار به آبی تبدیل می شود.

وی تصریح کرد : همچنین 17 میلیون متر مکعب برای مصارف شرب و شش میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی به کار می رود .

وی گفت : با بهره برداری از این سد بزرگ و تاریخی چند منظوره معشوره و با ساخت 32 کیلومتری تونل و کانال ،آب از سد مخزنی معشوره به دشتهای کوهدشت و رومشکان منتقل می شود تا اراضی کشاورزی این مناطق زیر پوشش شبکه های آبیاری قرار گیرد .

وی افزود : با بهره برداری از این سد 35 هزار هکتار از اراضی دیم دشت کوهدشت ،رومشکان و طرهان به کشت آبی تبدیل می شوند و 12 هزار فرصت شغلی جدید نیز در لرستان ایجاد خواهد شد .

وی تصریح کرد : کل اعتبارات مورد نیاز برای این سد نیز 10هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار