سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 66644
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
خانه » اخبار برتر » نورآباد شهر بنرهاي رنگارنگ/ بنربازی‌های بی‌فایده؛ چرا و به چه علت؟!
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

اقتصاد مقاومتی ابعاد و لایه‌های گوناگونی دارد و بی‌گمان، دقت در برداشت و هزینه‌کرد از بیت‌المال، در زمره بدیهی‌ترین اصول اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود؛ امری که متاسفانه مورد کم‌لطفی بسیاری از نهادها و مسئولان قرار دارد.

 

سلام دلفان – شاید برخی خرده بگیرند که در این وانفسای سوءاستفاده‌های کلان، چه جای این‌گونه خرده‌گیری‌هاست؛ غافل از این که به مصداق «الناس علی دین ملوکهم» متصدیان برجسته در جمهوری اسلامی باید خود پیشتاز رعایت «احتیاط» در مصرف بیت‌المال باشند تا بتوانند زیردستان اداری و سپس توده‌های جامعه را هم به این مهم فراخوانند.DSC00714
فلسفه كلي نصب بنر تبليغات است كه در مكانهاي خاص با استيل و آميزش هنر و فرهنگ بومي آن منطقه باعث رونق اقتصادي و تبليغ محصولي خاص بايد بشود.اما گويا در شهر ما صرفا اين هنر در تبريك انتصابات و مقامهاي ورزشي و كسب عناوين گاها محلي بكار برده مي شود و حتي به اصول اوليه بنر كه عبارت از سايز و تصوير و نوشته و…نيز اهميتي نمي دهند كه اين خود باعث به هم خوردن فضاي شهر و ايجاد مزاحمت براي عابرين پياده رو ها مي شود كه ناچار بايد مسير مستقيم خود را عوض كنند يا از خيابان بگذزند .از سويي برخي ادارات دولتي نيز در تمام طول سال نقاطي از شهر را براي اين امر به خود اختصاص داده و حتي زحمت جمع آوري داربست هاي آن را نيز به خود نمي دهند.

در اين مجال نمي خواهيم ارزش مقام يا عنوان و پست كسي را زير سوال ببريم ويا تبريك و تشويق اين عزيزان را نكوهش كنيم.اما همه ما اذعان داريم كه هركاري از حد خود بگذرد ديگر شيريني اوليه خود را ندارد كه تلخ هم مي شود.

اما نکاتی درمورد فضای ایجاد شده توسط برخی افراد که با نصب چنین بنرهایی به‌وجود می‌آورند:
اولین نکته مربوط می شود به استفاده از عبارت «جمعی از» در پایین بسیاری از بنرها که مشخص نمی‌کند دقیقاً چه شخصیت و یا شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دقیقاً این متن و بنر را تنظیم کرده‌اند و بیشتر این شائبه را به‌وجود می آورد که تمام این‌ها می‌تواند توسط یک شخص حقیقی یا حقوقی و حتی خود شخص مذبور انجام شود، چگونه از طرف یک قشر از سوی چند نفر تصمیم گرفته می شود و هیچ قانونی هم در شهر وجود ندارد که نصب این بنرها را هدایت و مدیریت کند؟نکته دوم این که تعداد فراوان چنین بنرهایی، جریانی فراتر از یک تبریک ساده را به ذهن متبادر ساخته و بعضاً این تاکید بر لزوم اعلام عمومی در سطح شهر آن هم با این تعداد بالا و وجود برخی جریان‌های سیاسی خاص، شائبه‌ها مبنی بر برخی برنامه‌ریزی‌ها و وجود اهداف سیاسی در این زمینه را افزایش می‌دهد.

نصب بنر اهل قبور پدیده‌ای است که هر از چندگاهی شاهد آن هستیم؛ پدیده‌ای ناهمگون با فرهنگ‌سازی میدانی که رانندگان متوقف شده در میادین را دچار غم و نگرانی می‌کند .
امیدواریم با توجه در پیش بودن انتخابات از نصب بنرهایی که شائبه تبلیغاتی دارند، خودداری شود و مسئولان ساماندهی تبلیغات و بنرهای عمومی سطح شهر، چاره‌ای برای برنامه‌ریزی و هدفمندسازی چنین اقداماتی در سطح شهر‌ بیاندیشند.
 «بیت المال مسلمین را بزرگ بشمارید..
 فراموش نکنیم که امام معصوم به کارگزاران خود می‌فرمود: «قلم‌های خود را نازک کنید و سطرها را نزدیک به هم گیرید و زیادتی کلمات را حذف کنید و مقاصد و منظورها را در نظر بگیرید! بر حذر می‌دارم شما را از پُرحرفی و پُرنویسی؛ زیرا، اموال مسلمانان نمی‌تواند این گونه خسارت‌ها را تحمل کند.»(بحارالانوار، ج ۷۶، ص ۴۹)
توصیه‌ای که امام امت نیز با تاسی به آن، به دولتمردان فرمودند: «کسانى که در حکومت هستند و در دستگاه‌هاى دولتى هستند، سیره آن بزرگوار را در نظر بگیرند و ببینند که باید چه بکنند. البته قدرت این‌که آن‌طور کسى عمل بکند، ماها نداریم، کسى ندارد. به طورى که نقل کردند در یکى از چیزهایى که به بعض از عمال خودشان نوشتند، نوشته‌‏اند که: «سر قلم‌ها را نازک بگیرید، سطرها را نزدیک هم بنویسید، از چیزهایى که فایده ندارد، احتراز کنید». این یک دستورى هست براى همه؛ یعنى، دستورى هست براى کسانى که در بیت‌المال دست دارند. این طور حضرت امیر- سلام‌اللَّه‌علیه- در وقت حکومتش دستور مى‌‏دهد براى صرفه‌‌جویى. او مضایقه مى‌‏کند که در یک صفحه که مى‌‏شود ده سطر نوشت، پنج سطر نوشته بشود؛ یک قلم که مى‏‌تواند آن مرکّبى که در آن وقت بوده است صرف کند، سرش ریزه باشد تا کم صرف بشود، حرف‌هاى غیراصولى نوشته نشود که صرفه واقع بشود. باز از ایشان نقل شده است که حساب بیت‌المال را مى‏‌کشیدند، چراغى روشن بود، شمعى روشن بود و کسى آمد با ایشان حرف دیگرى مى‏‌خواست بزند، شمع را خاموش کردند، فرمودند که این مال بیت‌المال است، تو مى‌خواهى حرف دیگر بزنى.» کارگزاران حکومت اسلامی! لطفاً «بیت المال مسلمین را بزرگ بشمارید… بیت‌المال مسلمین صرف آن چیزى بشود که براى مسلمین است… به اندازه ضرورت مشاور بگیرند، به اندازه ضرورت خدمتگزار بگیرند، نه به اندازه دلخواه؛ و این معنا را باید همه ما بدانیم که دلخواه‌هاى ما آخر ندارد.» (صحیفه امام، ج‏۱۹، ص ۳۷۵- ۳۷۳)
فراموش نکنیم کسانی در این بیت‌المال سهم دارند که گاه از تأمین «ابتدایی‌ترین» نیازهای خود نیز ناتوان هستند و بی‌گمان هرگونه هزینه‌کرد غیرضروری هرچند اندک از بیت‌المال،‌ به نوعی تضییع حقوق این عده به شمار می‌آيد.
به جای توجیه هزینه‌‌کردهای بی‌فایده از بیت‌المال، این پاسخ رهبری به توجیه‌تراشی‌های یک وزیر تجملاتی را نصب‌العین خود قرار دهید: «یكی از وزرا انواع و اقسام سنگ‌های گران‌قیمت كشور را در نمای وزارتخانه‌اش به كار برده بود. من او را خواستم و به او گفتم: شما چرا این كار را كردی؟ او گفت: مسافران خارجی وقتی به وزارتخانه می‌آیند و سنگ‌ها جلو چشمشان قرار می‌گیرد، باعث جذب مشتری می‌شود! گفتم: شما را به خدا آیا این منطق قابل قبول است؟! این همه خرج كنیم برای این‌كه مشتری پیدا كنیم؟! شما می‌توانید در سالن اصلی وزارتخانه انواع و اقسام سنگ‌هایتان را به شكل خیلی بدیع و زیبا به نمایش بگذارید، هر مهمانی كه آمد، به عنوان ادای احترام، او را به آن‌جا ببرید تا سنگ‌ها را تماشا كند، هم تماشا و هم جذب مشتری است. این كارها بهانه‌ای است برای تجمل‌سازی و اصلاً مناسب نیست» تکیه‌زدن بر کرسی‌های ریاست و مدیریت، حاصل فداکاری‌های شهیدان است،

شهدایی که با تقدیم جان خود، راه را برای عبور رزمندگان از میدان مین می‌گشودند و شگفت‌ آن‌که قبل از قطعه‌قطعه‌‌شدن، متعلقاتشان از بیت‌المال را جدا می‌کردند تا بدین‌گونه پاس‌دار آن باشند: «گفتم چرا از محل مین‌گذاری‌شده برگشتی؟ گفت: آخه پوتینم نو (تازه) بود خواستم اون رو در بیارم و با جوراب برم تا بیت‌المال حیف و میل نشه. اون پوتین بمونه یکی دیگه ازش استفاده کنه» و با پای برهنه به روی مین‌ها رفت و به شهادت رسید.
تلگرام سلام دلفان

 1. نویسنده دیدگاه: ن
  آبان ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۵:۲۶

  جدیدا هرکس میمیرد برایش بنر بزرگی با عکس ان مرده نصب میکنند خدا از باعث و بانی این کار ناشایست نگذرد مرده را چه به بنر زدن

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   آبان ۳۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۲:۲۴

   چه ربطی داره چی میگی واس خودت
   اولا مرده نه مرحوم
   دوما واس كدوم مرحومی بنر زدن
   سوما اگه منظورت مرحوم حاج آقا كاظمیه ك ایشون دانشمند فرزانه ی این زمان در كل كشور و افتخاری برای این شهر بودن كه همه باید خبر دار میشدن
   فعلا تو بهتره بری طرز نوشتنت رو درست كنی
   فقط میخواستی یه چیزی گفته باشی

 2. نویسنده دیدگاه: علی
  آبان ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۷:۱۱

  ضمن عرض سلام
  بزرگوار به یه مشکل بپرداز بجای این حرفها
  حیف از شما

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  آبان ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۰:۰۴

  واقعا جالب بود
  اما دم حجاج امسال شهرمون گرم که حتی یه دونه بنر هم نصب نکردن.

 4. نویسنده دیدگاه: ح . ش
  آبان ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۱:۰۷

  درود برجناب اقاي كاظمي رييس محترم اموزش وپرورش دلفان كه موقعي به مديريت انتخاب شد اجازه نداد يك بنر تبريك براي ايشان نصب شود. ديگران هم بياموزند .

  • نویسنده دیدگاه: اخراجی
   آبان ۳۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۱:۱۷

   هرچند……. … ولی به خاطراین یک کار مثبتش 1+

 5. نویسنده دیدگاه: امین
  آبان ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۳:۱۶

  باسلام و تشکر از نقد منصفانه شما. لازم است این نکته را به عرض مسولین محترم برسانم که متاسفانه فضای تبلیغاتی معابر اصلی شهر را به چند نفر واگذار کرده اند در دوره اول شورای اسلامی شهر. ومتاسفانه فرمانداری و شهرداری هم امکان دخل و تصرف ندارند؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
  اگه امکان داره مسولین محترم این انحصار در تبلیغات شهری را با وضع آیین نامه یا دستورالعمل جدیدی تبدیل به یک فصای رقابتی بکنند. حتی بنظر میاد این افراد آنقدر گستاخ شده اند که عوارض شهرداری را هم پرداخت نکنند؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
  یعنی فصای بصری شهر را که در حیطه اختیارات قانونی شهرداری هست به تصرف درآورده اند. لازم به ذکر است که معمولا در واگذاری ها به بخش خصوصی زمان را هم لحاظ میکنند که معمولا 4 تا 5 سال هست ولی این افراد بالغ بر 17 ساله که این انحصار در تبلیغات رو به دست گرفتند.

  • نویسنده دیدگاه: علی
   آبان ۳۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۳۱

   با عرض سلام
   جناب آقای مسئول محترم سلام دلفان
   لطفا دیدگاههایی را که به دیگران توهین میکنند رو حداقل تایید نفرمایید.
   تابلوهایی تبلیغاتی سطح شهر طی دو قرارداد به دو شرکت خصوصی واگذار شده که بصورت ده ساله بوده اند.
   و بنده مسئول یکی از این دو شرکت می باشم که تا پایان اردیبهشت94 عوارضی بدهکار شهرداری نمیباشم.
   با تشکر از آقای امین ج

 6. نویسنده دیدگاه: کارمند
  آبان ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۸:۱۲

  با سلام…باید به مدیر انقلابی و رزمنده آموزش و پرورش آقای احمد کاظمی درود فرستاد که زمان معارفه ایشان اعلام کردند نیازی به بنر ندارند و به کسی اجازه ندادند که بنر نصب کنند..مدیر لایق و خدمتگزار صادق یعنی ایشان

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   آبان ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۰:۲۱

   ای ناقلا راستشو بگو چه پستی از…گرفتی وگرنه همه میدانند…. چه ها که در این دوره یک ساله که نکرد البته شنیده ها حاکی است عمر دولت … هم رو به اتمام است

   • نویسنده دیدگاه: کارمند
    آبان ۳۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۹:۴۵

    دوست عزیز باورکن هیچگونه پستی نگرفتم…اصلا کار من به آموزش و پرورش مربوط نیست.ولی انصاف هم خوب چیزی هستش.چرا شما نمیخوایید کار خیر و پسندیده ی آقای کاظمی رو ببینید.هرچند نیازی به دیده شدن این کار نیست.بنده هم اگه این کامنت رو گذاشتم مربوط به مطلب سایت سلام دلفان بود و قصد ما این بود که بقیه مسئولین هم یاد بگیرند.بازهم بنده به عنوان یک شهروند دلفانی از طرف مردم فهیم و قدرشناس دلفان از این عمل پسندیده مدیر محترم آموزش و پرورش آقای احمدکاظمی که برای اولین بار شاهد همچین اقدام قابل تحسینی در بین مسئولین بودیم رو تشکر میکنم و انشاالله سلامت و موفق باشند

    • نویسنده دیدگاه: ............
     آذر ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۸:۴۱

     جناب کارمند فکر کنم اولین تار توسط مدیریت جهاد شهرستان شاهد این امر بودیم نه آقای رئیس شما

 7. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  آبان ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۱:۰۲

  دوستان عزیزی که به عمل آقای …افتخار می کنید! لطفا به عملکرد بعدی ایشان هم توجه کنید!!! البته در زمینه نصب بنر جناب … فعلی رکورد زدن تا جایی که سر هر کوچه ای یک بنر نصب کرده بودن! جدیدا هم در نصب بنری از … جدید نوشته بودند انتصاب شما موجی از شادی و امید در مردم بوجود آورده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
  واقعا در هیچ شهری مثل نورآباد چنین جوی وجود دارد و برخی بشدت نیاز به جلب توجه دارند

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار