سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 66800
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » پرونده قتل جوان خرم‌آبادی باگذشت خانواده شاکی به سازش منجر شد
Print This Post

پرونده قتل عمد جوان خرم‌آبادی با برگزاری آیین سنتی «خون بس» منجر به بخشش و سازش خانواده شاکی شد.

صلح

به گزارش سلام دلفان، آیین صلح و سازش شامگاه جمعه با حضور معاون دادگستری لرستان، معاون فرهنگی دادگستری استان، شهردار و اعضای شورای شهر خرم‌آباد، روحانیون، اعضای شورای حل اختلاف، ریش‌سفیدان و بزرگان طوایف مختلف در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرستان خرم‌آباد برگزار شد.

با تلاش اعضای شورای حل اختلاف، ریش‌سفیدان و بزرگان طوایف پرونده قتل عمد جوانی که حکم وی به قصاص منتهی شده بود با رضایت خانواده مقتول منجر به سازش و گذشت حکم قصاص شد.

سید رحیم کاظمی معاون قضایی دادگستری استان لرستان در این آیین، ضمن تقدیر از خانواده شاکی به خاطر گذشت از قصاص، اظهار داشت: این خانواده در عین ایجاد یک حق مسلم، قانونی و قرآنی، گذشت را به اعمال حق قانونی یعنی قصاص ترجیح دادند.

وی ضمن قدردانی از همه‌کسانی که زمینه انجام این امر مقدس را فراهم آوردند، افزود: از خداوند متعال طلب می‌کنیم تا بتوانیم در امور خیری که اصلاح و امنیت جامعه و مؤمنان را در پی دارد موفق باشیم و بتوانیم جلو اختلاف را بگیریم چراکه ما مسلمان هستیم و قرآن نیز به خاطر داشتن ایمان همه ما را برادر خطاب کرده است.

معاون قضایی دادگستری لرستان عنوان کرد: منشأ اختلاف وجود دارد اما انشاالله که بتوانیم جلو اختلاف را بگیریم چراکه ما مسلمان هستیم و قرآن نیز به خاطر داشتن ایمان همه ما را برادر خطاب کرده است.

وی بیان کرد: زمانی که اختلاف بین دودسته از مؤمنان ایجاد می‌شود دیگران باید بی‌تفاوت نباشند و بین برادران ایمانی خود صلح برقرار کنند که امروز شاهد این امر مقدس هستیم.

کاظمی به امنیت و آرامش جامعه اشاره کرد و گفت: دستگاه قضایی مجری و تکلیف عدالت در جامعه را بر عهده دارد اما باید مقدم عدالت، امنیت در جامعه فراهم باشد که خوشبختانه کشور از این نعمت بزرگ برخوردار است.

وی بابیان اینکه امروزه آن‌طرف مرزهای کشور همراه با ناآرامی است و عمده این ناآرامی‌ها به شیطنت‌های آمریکا، شیطان بزرگ برمی‌گردد، افزود: امنیت داخل کشور ما، لطف خداوند به ملتی است که گام‌هایشان را برای خداوند برداشتند و ان شاالله که در سایه این امنیت شاهد انجام امور خیر باشیم.

آیین خون ‌بس یا خون صلح یکی از آداب‌ و رسوم‌های دیرینه مردم استان لرستان است که پس از وقوع یک قتل برای خاتمه دادن به درگیری برگزار می‌شود و در این آیین صاحبان عزا از قصاص قاتل گذشت می‌کنند.

در آیین دیرینه جمعی از خیرخواهان قاتل با در دست داشتن یک جلد کلام‌الله مجید، یک قبضه چاقو  و کفن با حالت تضرع به‌ طرف اولیا دم می‌روند بدیم معنا که قاتل را یا به احترام و عظمت قرآن ببخشند و یا اینکه او را قصاص کنند که در این آیین خانواده مقتول با بوسیدن قرآن ببخشش خود را اعلام می‌کنند.

آیین خون بس که نشان احترام قوم لر به سنت‌های اسلامی است برای جلوگیری از اختلاف، خونریزی و فرهنگ گذشت در استان لرستان اجرا می‌شود.

منبع: تسنیم

 

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار