- سلام دلفان | اخبار شهرستان دلفان| نخستین سایت خبری تحلیلی در دلفان - http://salamdelfan.ir -

وضعیت نامساعد پایانه های مسافربری شهر نورآباد/ ضرورت ایجاد خط حمل و نقل عمومی در مسیر کرمانشاه

سلام دلفان – مسافرت در هر شهر و برای هر فرد امر اجتناب ناپذیری است که در هر روز و هر هفته ممکن است پیش بیاید . ابزار مسافرت وسیله ای به نام خودروهای شخصی یا عمومی و مکانی به نام ترمینال می باشد، ترمینال اولین نقطه ای است که هر مسافر برای انجام سفر ناگزیر است که به آن مراجعه کند. ترمینال هم برای مسافران آن شهر و هم مسافرانی که از شهرهای دیگر مراجعه می کنند در واقع یکی از نمادهای مبلمان شهری می باشد که تا حدی می تواند بیان کننده تیپ شخصیتی آن شهر باشد .
DSC00092_1 [1]

گاراژ مسافربری نورآباد که زمانی در سه راه ولیعصر بود با نقل مکان به محیطی بزرگتر ، به ترمینال تبدیل شد  و این مکان  درآن زمان که در جنوبی ترین نقطه ی شهر قرار داشت نسبت به مکان قبلی  وسیع تر و از نظر امکانات لازم ، بهتر به نظر می رسید و قرار بود بود ضمن ارائه ی  خدمت رسانی بهتر به مسافران ، مقداری از ترافیک و شلوغی داخل شهر را نیزکاهش دهد.

اما دیری نپایید با توسعه ی شهر و ساخت و ساز های اطراف آن، دوباره در میان انبوهی از ساختمان ها قرار گرفت که هم اکنون به دلیل پاسخگو نبودن در حد و اندازه ی یک ترمینال و نداشتن امکانات رفاهی مناسب، به همان گاراژ سابق تبدیل شده  است. در این میان، آزرده شدن همسایگان این گاراژ به دلیل ترافیک و شلوغی و هچنین سروصدای رانندگان و بوق های پی در پی آنان که از عوارض چنین محیط هایی است؛ تغییر مکان آن را به نقطه ای خارج از شهر اجتناب ناپذیر نموده است.

بحث گاراژ شمالی شهر یعنی گاراژ ویژه ی استان کرمانشاه حکایت دیگری دارد . این گاراژ هم ضمن قدیمی بودن و نداشتن امکانات لازم، مکان فعلی در نظر گرفته شده برای آن محیط مناسبی نمی باشد . میزان تردد مسافران از این گاراژ به سمت استان کرمانشاه و شهر کرمانشاه هر روز در حال افزایش می باشد . دلیل این افزایش را می توان در عواملی  مانند افزایش پیوندهای سنتی خانوادگی با این استان، ادامه تحصیل دانشجویان، مراجعه بسیاری از مردم برای درمان به مراکز درمانی شهر کرمانشاه، پل ارتباطی با سایر استانها و بازار پرجاذبه ی آن جستجو کرد که امری طبیعی می باشد .DSC00100_1 [2]

لذا با توجه به افزایش حجم مسافرت ها به این استان و سایر استان هایی که متصل به این استان هستند، علاوه بر تاکسی رانی  ایجاد خط حمل و نقل عمومی مانند مینی بوس رانی را نیز به یکی ضروری ترین نیازهای این شهر تبدیل نموده است. هم اکنون این گاراژ متأسفانه فاقد وسایل حمل و نقل عمومی می باشد و مسافران به ناچار، فقط انتخاب یک گزینه را پیش رو دارند که هزینه آن برای مسافران بسیار بالا می باشد ، سخن پایانی اینکه با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی شهر نورآباد که نقطه اتصال به استان های همدان و کرمانشاه می باشد و همچنین دارا بودن بیشترین تعداد روستا  در بین شهرهای استان ، احداث دو ترمینال در شمال و جنوب شهر و یا یک ترمینال که از نظر فاصله ی مکانی ارتباط منطقی با همه ی نقاط شهر داشته باشد؛ امری است که باید در اولویت های عمرانی  شهر قرار گیرد .  این اقدام  هم می تواند باعث رونق حمل و نقل درون شهری شود، هم مزاحمت های ناشی از قرار گرفتن آن در داخل شهر را کم کند، هم منبع درآمدی برای سازمان حمل و نقل شهرداری شود و هم امکانات رفاهی بهتری را نصیب مسافران کند  . این درحالی است که هر بار وعده ی احداث ترمینال مرکزی را از زبان مسئولان شنیده ایم اما در مقام عمل تاکنون شاهد اقدامی نبوده ایم .DSC00102_1735_880 (1) [3]