سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 67093
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » خاطره جالب مقام معظم رهبری از آیت‌اللهی که گمنام زیست
Print This Post

رهبر انقلاب در آستانه سالروز بسیج با 2500 نفر از فرماندهان بسیج دیدار داشتند از آیت‌الله تهامی خاطره‌ای جالبی نقل کردند که در گمنامی در بیرجند عمر شریفشان را سپری کرد.

به گزارش سلام دلفان،‌حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار امروز 2500 نفر از فرماندهان گردان‌های بسیج در ضمن تبیین موضوع نفوذ از آیت‌الله تهامی نام بردند.

مقام معظم رهبری فرمودند:‌ مرحوم آقا سیدحسن تهامی که از علمای بزرگ کشور ما بود در بیرجند رفته بود و آنجا ساکن شده بود ملای خیلی بزرگی بود اگر به قم یا نجف می‌رفت حتماً مرجع تقلید می‌شد. مرد بسیار دانایی بود ایشان خودش برای من نقل کرد آن وقت که با انلگیسی‌ها می‌جنگیند، عراقی‌ها سال 1918 میلادی قریب 100 سال پیش خوب مدتی می‌جنگید یکی از مراجع وقت یک نوکری داشت خیلی مرد خوبی بود؛ با طلبه‌ها  گرم می‌گرفت صحبت می‌کرد با همه آشنا و رفیق بود اسمش می‌گفت من یادم نیست. گفت بعد که انگلیسی‌ها غلبه پیدا کردند و وارد نجف شدند و عراق را تصرف کردند و آخرین جا نجف بود وارد نجف شدند خبر رسید به طلبه‌ها  که نوکر فلان آقا یک افسر انگلیسی است گفت من باور نکردم گفت مگه می‌شود یک همچین چیزی!

گفت داشتم می‌رفتم بازار که بازر معروفی است در نجف، عده‌ای افسر و نظامی انگلسی هفت ـ‌ هشت نفر سوار اسب بودند و رفت و آمد می‌کردند یک افسری هم جلوشون بود گفت من کنار ایستادم که اینها رد بشن وقتی رسیدن به من، دیدم  همان افسری که جلو بود از اون بالا گفت: آقای سیدحسن حالتون چطوره؟ نگاه کردم دیدم بله همان آقایی که نوکر فلان مرجع بود و ما سال‌ها این رو می‌دیدیم است!

بنابراین گزارش، حضرت آیت الله سیّدحسن تهامی از فرزندان امامزاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام) و یکی از مراجع بزرگ عالم تشیع و از مفاخر برجسته حوزه علمیه نجف و از شاگردان نخبه آیت‌الله نایینی و مرحوم میرزا بود.

 وی در سال 1314 ه . ق (1276 ه. ش) در بیرجند متولد شد. به دلیل هوش و استعداد خارق العاده در شش سالگی قرآن را صحیح و فصیح فرا گرفت.

آیت‌الله تهامی پس از سپری کردن تحصیلات علوم دینی در بیرجند، مشهد و نجف به عالیترین مراتب اجتهاد نائل آمد و تصدیق خویش اجتهاد را از حضرات نائینی و اصفهانی و سایر آیات و حجج آن‌زمان دریافت نمود.آنگاه به تقاضای مردم جهت ترویج دین مبین و خدمت به خلق وارد موطن خود بیرجند شد.ایشان با تاسیس مدرسه علمیه معصومیه، تقویت حوزه علمیه را وجهه همت خویش قرار داد و برای اولین بار طلابی فاضل و سخنور و دانشمندانی برجسته تحویل اجتماع داد.

حضرت آیت الله العظمی آقای سید حسین خادمی، حضرت آیت الله العظمی علامه آقای سید محمد حسین طباطبایی، حضرت آیت الله العظمی آقای سید محمد هادی میلانی، حضرت آیت‌الله العظمی آقای سید حسن تهامی، حضرت آیت الله العظمی آقای سید حسن بحرالعلوم رشتی

برخی از خدمات آیت االله تهامی عبارتند از:

1- تاسیس کتابخانه ای که حدود 700 جلد کتاب داشت و وقف بر محصلین کرد.

2- پایه گذاری سه مسجد که عبارتند از مسجد خیرآباد نو ،مسجد رضوی ، مسجد خضر علی.

این فقیه در شب چهاردهم صفر (1385ه.ق / 1344ه.ش) به سرای باقی شتافت و بنا بر وصیتش وی را در مسجد صاحب الزمانی خیرآباد نو به خاک سپردند. تالیفات و آثار وی را در عقاید، اخلاق، تفسیر، فلسفه، فقه، اصول و رجال تصنیفات گرانبهایی از آن مرحوم موجود است . دوره تقریرات فقه و اصول استاد نایئنی ،کتابی در رد نصرانیت و اشعاری از این فقیه سعید برجای مانده است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار