سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 67657
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » کدام‌یک از مشغله‌های روحانی باعث عدم حضور در مجمع تشخیص می‌شود+نمودار
Print This Post

تنها شورایی که حسن روحانی طی آبان ماه حضور داشته است، شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بقیه شوراهایی که ریاست آن با رییس‌جمهور است یا برگزار نشده و یا به ریاست معاون اول روحانی برگزارشده است و این نشان می‌دهد موضوعات دیگری مورد توجه رئیس هیئت دولت است.

سلام دلفان – غیبت‌های متوالی روحانی در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام از آنجایی خبرساز شد که برخی از رسانه‌ها توجه افکار عمومی را به این موضوع جلب کردند. رسانه‌ها با ارائه تصاویری که به‌طور ملموس صندلی خالی و غیبت‌های متوالی روحانی را نشان می‌داد مطرح کردند که رئیس‌جمهور که «یکی از اعضای حقوقی این مجمع است که بایستی در جلسات حضورداشته باشد، همچون رئیس‌جمهور پیشین، محمود احمدی‌نژاد، غیبت‌های زیادی در این زمینه‌دارند و به بهانه‌های مختلف در جلسات این مجمع مهم شرکت نمی‌کنند.»

این خبر واکنش محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت یازدهم را در پی داشت. سخنگو درباره علت غیبت طولانی‌مدت رئیس‌جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «علت عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشغله کاری است.»[1] حال‌آنکه با توجه به جدول زیر، رئیس‌جمهور در دو روزی که جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزارشده است، جز ارسال پیام و گفتگو، اقدام مؤثر دیگری برای مردم نداشتند.

آنچه پیش‌رو است، فعالیت‌های رییس‌جمهور را در آبان ماه 1394 و بر اساس سایت ریاست جمهوری است که در قالب نمودار و جدول برای مخاطبین تبیین خواهیم کرد؛ دراین‌باره دو نکته وجود دارد:

1. تمامی این آمار بر اساس رسمی سایت ریاست جمهوری به آدرسhttp://www.president.ir گرفته شده است.

2. این آمار، مربوط به برنامه‌های رسمی رییس‌جمهور است و احتمال زیادی وجود دارد که رییس‌جمهور جلسات و برنامه‌های دیگری نیز داشته باشند که در سایت منعکس نشده باشد، اما باید توجه داشت که مهم‌ترین برنامه‌های روزانه رییس‌جمهور در این سایت منعکس می‌شود.

 

تحلیل عملکرد روحانی در آبان ماه با استفاده از سایت ریاست جمهوری+ جدول و نمودار

نمودار فراوانی مشغله‌های رئیس جمهور در آبان سال 1394

تحلیل عملکرد روحانی در آبان ماه با استفاده از سایت ریاست جمهوری+ جدول و نمودار

تحلیل نتایج

1. در مجموع درباره حضور رییس‌جمهور باید گفت که ایشان 12 بار در شوراها، هیئت دولت و مراسمات حضور و سخنرانی داشته‌اند، 15 پیام و حکم در موضوعات داخلی و خارجی از سوی ایشان صادر شده است که 5 پیام و حکم مربوط به مسائل داخلی و 10 پیام مربوط به مسائل خارجی است. در این مدت، رییس‌جمهور 5 دیدار خارجی و 3 تماس تلفنی داشته و با 3 رسانه خارجی مصاحبه کرده‌اند. ایشان همچنین 5 بازدید و عیادت از مراکز خیریه و جانبازان و خانواده شهدا داشته‌اند.

2. در 13 روز از 30 روز ماه آبان، رییس‌جمهور یا هیچ برنامه‌ای نداشته و یا اقدامات ایشان در حد پیام کتبی و تماس تلفنی بوده است و 8 روز نیز رییس‌جمهور هیچ برنامه‌ای نداشته‌اند.

3. از مجموع 43 اقدامی که از سوی سایت رییس‌جمهوری منعکس شده است، 15 مورد مربوط به پیام‌ها و حکم‌های رییس‌جمهور در امور داخلی و خارجی و 3 مورد مربوط به تماس‌های تلفنی رییس‌جمهور با مقامات دیگر کشورهاست که نیازی به حضور رسمی رییس‌جمهور در جلسه و اقدام خاصی ندارد.

4. تنها شورایی که رییس‌جمهور طی آبان ماه حضور داشته است، شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بقیه شوراهایی که ریاست آن با رییس‌جمهور است یا برگزار نشده و یا به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزارشده است.


منبع: مشرق


ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار