سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 6898
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » یادداشت » شبکه افلاک و مبارزه با رسالت خویش
Print This Post
به نام خدا شبکه افلاک و مبارزه با رسالت خویش 1. از آنجا که انسان یک موجود اجتماعى است، جامعه بزرگى که در آن زندگى مى کند از یک نظر همچون خانه ...

به نام خدا
شبکه افلاک و مبارزه با رسالت خویش
1. از آنجا که انسان یک موجود اجتماعى است، جامعه بزرگى که در آن زندگى مى کند از یک نظر همچون خانه او است و حریم آن همچون حریم خانه او محسوب مى شود، پاکى جامعه به پاکى او و آلودگى آن به آلودگیش کمک مى کند.
روى همین اصل در اسلام با هر عملى که جو را مسموم یا آلوده کند، شدیداً مبارزه شده است.
اگر مى بینیم که در اسلام، با غیبت و تهمت شدیدا مبارزه شده، یکى از فلسفه هایش این است که در نتیجه تهمت زدن به اشخاص، جامعه آلوده مى شود و در نتیجه کل جامعه به فساد اخلاقى کشیده مى شود و اگر دستور عیب پوشى داده شده، یک دلیلش همین است که گناه، جنبه عمومى و همگانى پیدا نکند. چرا که گناه آشکارا، اهمیتش بیش از گناه مستور و پنهان است.
یکى از صفات خطرناک و اعمال زشت ، اشاعه فحشا است که بعضى از افراد گرفتار آن هستند.
قرآن مجید در این زمینه مى فرماید:
« إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَن تَشِیعَ الْفَاحِشَهُ فِى الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ فِى الدُّنْیَا وَالْآخِرَهِ وَاللَّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ  ؛ کسانى که دوست دارند زشتى ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آن ها در دینا و آخرت است و خداوند مى داند و شما نمى دانید.»
در این رابطه به روایتى که از امام على بن موسى الرضا(علیه السلام) نقل شده است توجه فرمایید:
«المذیع بالسیئه مخدول و المستتیر بالسيئه مغفور له : آن کس که گناه را نشر دهد مخذول و مطرود است و آن کس که گناه را پنهان مى دارد مشمول آمرزش الهى است.»
اگرچه ممکن است گناه اشاعه فحشا را منحصر در اشاعه چند گناه دانست اما از این نکته نباید غافل شد که هر گناهی که انجام می شود، بازگو کردن آن برای جامعه می تواند مصداق اشاعه فحشا باشد. این را می توان از اطلاقی که در آیه و روایت است به خوبی دریافت کرد.
2. صدا و سیما یا به قول امام خمینی همان دانشگاه، ظرفیتی بسیار عظیم در ساختن فرهنگ یک ملت را دارد. نهادی که با عموم مردم سر و کار داشته و با استفاده از هنر و تکنولوژی بر روند زندگی مردم تاثیر فراوان دارد. در این مورد به تاثیراتی که این نهاد بر مردم ایران داشته می توان به تشویق مردم جهت شرکت در انتخابات و راهپیمایی اشاره کرد و یا این که نهادینه کردن فرهنگ صرفه جویی در مصرف انرژی و یا برنامه های مناسبتی در ایام مذهبی که جو آن مناسبت را در جامعه وارد ساخته است. هر چند می توان به وارد کردن فرهنگ مصرف گرایی و تجملات در جامعه، آماده کردن ذهن مردم جهت پذیرش خودروهای لوکس و خارجی، اختصاص دادن چادر و حجاب به پیرزن ها، منحصر کردن نماز و عبادت برای پیرها، و یا جرم دانستن ازدوج مجدد و… نیز اشاره کرد که این خود نیز از توان صدا و سیما جهت فرهنگ سازی و یا فرهنگ سوزی خبر می دهد.
در این میان اما صدا  و سیما هنوز نتوانسته از ظرفیت بالای خود به خوبی استفاده کند و به قول رئیس سازمانش صدا و سیما کامیونی است که به اندازه یک ژیان از آن بهره برداری می شود و یا به قول بزرگی که می گفت صدا و سیما مانند عصای حضرت موسی (ع) است که می تواند معجزه کند اما اینان بسان یک چوب دستی از آن بهره می برند.
صدا و سیما با بیست شبکه مختلف تلویزیونی اگر چه باصطلاح، برخی از آن ها تخصصی است اما وقتی که نگاه می کنیم می بینیم که از میان همه فعالیت ها و ظرفیت های موجود تنها یک هدف نمایان تر است و آن جلوگیری از مشاهده کانال های ماهواره ای است. هدفی که برای آنها وسیله را توجیه کرده و اجازه ورود هر نوع برنامه را به این دانشگاه داده است.
3. حال که رسالت تلویزیون همین شده است ای کاش همه شبکه ها بر این رسالت نیز پایبند باشند. شبکه استانی لرستان یا همان شبکه افلاک انگار رسالتی دیگر دارد و آن هم دیده شدن است و لو به قیمت مبارزه با رسالت خویش!!
مدتی است که شب ها از شبکه افلاک جنگ های شبانه ای تحت عناوین مختلفی همچون « شونشینی، شب سفید، همدلی و…» پخش می شود که می توان آن را به یمن حضور بازیگران معروف ظنز لرستان پر بیننده ترین برنامه شبکه افلاک دانست. در این که این برنامه ها نه تنها در لرستان که در سایر نقاط ایران و حتی جهان بیننده دارد و از دیدن آن لذت می برند شکی نیست. اما دوستان شبکه افلاک باید بدانند کسانی که خارج از لرستان این شبکه را مشاهد می کنند به وسیله ماهواره است. همانی که هدف صدا و سیما مقابله با آن است.
کسانی که شما با افتخار اعلام می کنید که از فلان شهر و فلان استان به برنامه شما پیامک زده اند آن ها با ماهواره ای برنامه شما را مشاهده می کنند که از نظر قانون جمهوری اسلامی داشتن آن خلاف و از نظر علما و مراجع حرام است، حتی برای دیدن شبکه های استانی!
به راستی با افتخار اعلام کردن اسامی کسانی که بر خلاف قانون جمهوری اسلامی و شرع مقدس عمل کرده اند، تنها به خاطر دیدن برنامه یک شبکه، اشاعه فحشا نیست؟
ممکن است گفته شود اینان کسانی را که ماهواره می ببینند را جذب کرده و بیننده خود کرده اند پس موفق اند. اما در جواب باید گفت جذب اینان رسالت شماست اما نام بردن و اشاعه آن کار درستی نیست. این بسان آن است که من گناه کاری را هدایت کرده و او را از عمل خیر بازداشته ام آیا مجاز است که همه جا جار بزنم فلانی فلان گناه را انجام داده و من از این کار او را بازداشته ام؟

اکنون که در این صداوسیما هدف فقط مهم است ای کاش رسالت خود را دانسته و در راستای همان هدف حرکت کنیم.

  1. نویسنده دیدگاه: شهروند
    خرداد ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۴۲

    شبکه های استانی از طریق گیرنده های دیجیتال هم قابل مشاهده است و استفاده از این گیرنده ها منع قانونی یا شرعی نداره. کسانی هم که در خارج از کشور با استفاده از ماهواره این برنامه ها رو می بینن منع قانونی برای استفاده از ماهواره ندارن

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار