سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 69482
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » یادداشت » اصولگرایی با گفتمان فراگیر
Print This Post
در آستانه ی برگزاری انتخابات  دهمین  دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی  و پنجمین دوره  مجلس خبرگان رهبری ، یک بار دیگر فضای سیاسی کشور به نوعی تحت تأپیر موضع گیری ...

در آستانه ی برگزاری انتخابات  دهمین  دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی  و پنجمین دوره  مجلس خبرگان رهبری ، یک بار دیگر فضای سیاسی کشور به نوعی تحت تأپیر موضع گیری ها و جناح بندی ها و اعلام مواضع دو طیف مشهور سیاسی کشور قرار گرفته است . اما در این میان انشقاق طیف جدیدی از اصولگرایان به نام اصولگرایان معتدل ، باعث ایجاد شعار جدیدی گردیده است که درواقع می توان این شعار را به اصولگرایان موافق سیاست های دولت در برابر اصولگرایان  منتقد  آن نسبت داد . هرچند هنوز برای ارزیابی این واژه به عنوان یک سیاست نمی توان به طور دقیق قضاوت کرد و  آن را یک گفتمان نامید ؛ اما می توان گفت شعار « اصولگرای معتدل » در واقع نوعی اعلام  همراهی و موافقت با سیاست های دولت کنونی و  یک تاکتیک انتخاباتی برای جلب پشتیبانی دولت و جذب بخشی از آرای اصلاح طلبان یا همان اعتدالیون اصلاحات می باشد . خواستگاه این شعار، مجلس شورای اسلامی می باشد که با موضع گیری منتقدانه یا مشفقانه  بعضی از نمایندگان دارای سابقه اصولگرایی  دربرابر  رفتار نه چندان دلخواه آنان از طرف شخصیت حقیقی رئیس دولت قبل ، و تایید ضمنی  سیاست های دولت کنونی ،ظهور و بروز یافته است که  در رسانه ها از آنان به نام اصولگرایان معتدل یاد می شود .  اگر بخواهیم نگاه واقع بینانه ای به  رفتار این گروه از نمایندگان داشته باشیم؛ می توان آن را یک نوع پوست اندازی و دگرگیسی سیاسی نامید که نتیجه ی سیاست بازی و منش یک بام و دو هوای آنان می باشد. گزینش شعار اصولگرای معتدل از طرف برخی از کاندیداهای کنونی مجلس شورای اسلامی  نیز  بر اساس رفتار سیاسی این گروه قابل ارزیابی می باشد . اگر بخواهیم شرح کاملی از  جریان اصولگرایی  داشته باشیم می توان گفت که این جریان مجموعه ی از گروههای سیاسی مشهور به راست سنتی با آراء متفاوت بود که در زمان حاکمیت افراطیون، در عرصه ی سیاسی و اجتماعی کشور و در برابر رفتارهای ساختار شکن آنها شکل گرفت . در آن زمان مبانی دقیق اصولگرایی تبیین و بر اساس چهار اصل شکل گرفت :

1 –  اصل اعتقاد به جامعیت دین اسلام .

2 – اصل امام خمینی (ره) و اندیشه های ناب آن حضرت به عنوان یک شاخص .

3 – اصل اعتقاد به همه ی اصول قانون اساسی .

4 – اصل ولایت و رهبری .

مقام معظم رهبری نگاهی متفاوت و زاویه دید جامع تر و گسترده تری نسبت به تفکر اصولگرایی داشته و در دیدار با کارگزاران نظام جمهوری اسلامی به تبیین و تشریح این نوع تفکر پرداخته و آن را از انحصار نحله های سیاسی رایج کشور خارج ساخته و می فرماید : « اصولگرایی به حرف نیست ، اصولگرایی در مقابل نحله های سیاسی رایج کشور هم نیست ، این غلط است که کشور یا فعالان سیاسی را به اصولگرا و اصلاح طلب تقسیم کنیم . اصولگرایی متعلق به همه ی کسانی است که به مبانی انقلاب معتقد و پای بندند و آنها را دوست دارند ؛ حال اسمشان هرچه [می خواهد] باشد ».  

آنگاه با اشاره به اینکه قصد تدوین اصول مذکور را ندارد ، به تعدادی از شاخص ترین آنها اشاره می کند و می فرماید : [ اصولگرایی یعنی ]:

1 – ایمان و هویت اسلامی و انقلابی و پایبندی به آن .

2 – عدالت.

3 – حفظ استقلال سیاسی .

4 – تقویت خود باوری و اعتماد به نفس ملی .

5 – جهاد علمی .

6 – تثبیت و تأمین آزاد ی و آزاد اندیشی.

7 – اصلاح و تصحیح روش ها ( یعنی اینکه اصلاحات جزو مبانی اصولگرایی است ، اصلاحات اصولگرایانه و اصولگرایی مصلحانه درهم تنیده هستند) . البته این به معنی تأیید نوعی از اصلاحات  که به دنبال تیشه زدن برریشه ی نظام جمهوری اسلامی ،  قانون اساسی و رهبری می باشند نیست .

8 – شکوفایی اقتصادی .

بنا براین از دیدگاه مقام معظم رهبری اصولگرایی نه محصور به یک جریان خاص است و نه محدود به یک واژه ؛ بلکه اصولگرایی معنایی اتم و اکمل از ادعاهای لسانی می باشد که لازمه آن هم علم است و هم عمل .  

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار