سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 70424
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » دیوار های کاه گلی، حریم نا امنی در حاشیه سد گاوشمار(معشوره)
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد؛

مردم ۱۲ روستای حاشیه سد گاوشمار، زیر سقف های کاه گلی به انتظار مشخص شدن وضعیت نشسته اند.

به گزارش سلام دلفان به نقل از شبستان؛ مردم بیش از 12 روستای حاشیه سد معشوره نیازمند حمایت جدی مسئولان است.

با توجه به بارش باران و برف فراوان در مناطق مختلف استان لرستان بویژه شهرستان دلفان، هم اکنون مردم این روستا ها در بارش باد و برف و وزش باد به دیوارهای کاه گلی تکیه می دهند که امنیت ندارد.

مردمی خود از درد محرومیت و فقر رنج می برند، این روزها از ریزش آب باران به منازل خود، نبود راه دسترسی مناسب و دیوارهای کاه گلی  که احساس امنیت را از زندگی آنها گرفته است، رنج می برند.

با آبگیری سد معشوره، این 12 روستای منطقه، حاشیه  این سد باید تخلیه شود و روستاها باید به مکان دیگری منتقل شود، که تاکنون اقدامی برای جانمایی روستاها و تخلیله روستاها انجام نشده است.

با آبگیری سد معشوره 12 تا 13 روستای حاشیه سد معشوره  زیر آب خواهد و این روستا ها باید تخلیه و به مکان های دیگر انتقال یابد.

کاه گلی بودن منازل این روستا ها مردم را با مشکلاتی زیادی در زمستان مواجه کرده است که انتظار می رود با زمان بندی  احداث سد، جهت رفع مشکلات مردم این روستا ها اقدامات مناسبی انجام شود.

با توجه به اینکه این  12 روستا در صورت آبگیری سد باید تغییر مکان شوند، هم اکنون بنیاد مسکن در این روستا هیچ گونه  فعالیتی انجام نمی دهد.

چشمه طلا، چم شایی، چم قبرستان، اسحاق آباد، چم گرگ، چم سرخ از جمله روستاهای حاشیه سد معشوره هستند که هم اکنون مردم این روستا های با مشکلاتی مواجه هستند.

نبود زیرساخت ها و کمبود امکانات باعث شده است غبار محرومیت در برخی از نقاط این منطقه کهن استان لرستان مشهود باشد.

 سد معشوره بزرگترین سد بتونی منطقه غرب کشور است که در تنگ گاو شمار شهرستان دلفان در حال ساخت است ، از مزایای این سد میتوان به تولید انرژی برق آبی ، مهار سیلاب ، تأمین آب مورد نیاز بخش صنعت و آشامیدنی و نیز تأمین آب مورد نیاز کشاورزان منطقه اشاره کرد.  با بهره برداری از این سد سالانه بیش از ۱۹۸ گیگاوات برق نیز تولید خواهد شد.

این سد قرار بود که به صورت بتنی دو قوسی بر روی رودخانه کشکان در 40 کیلومتری جنوب شهر نورآباد و در 45 کیلومتری شمال شهر کوهدشت احداث شود و آب مورد نیاز 36 هزار هکتار از اراضی منطقه که هر ساله شاهد خسارات خشکسالی هستند را تامین کند.

حجم ذخیره آب این سد 1.6 میلیارد مترمکعب است و در صورت بهره برداری خواهد توانست که در بیکارترین استان کشور 12 هزار شغل ایجاد کند.

همچنین برای اجرای آن مجوز تخصیص میزان 271 میلیون متر مکعب آب از رودخانه کشکان ابلاغ شده که از میزان آب علاوه بر بخش کشاورزی، 17 میلیون مترمکعب برای مصارف شرب و 6 میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده است.

جمیع این مزایا از سد معشوره پروژه ای حیاتی برای استان لرستان ساخته است، پروژه ای که امروز با شدت گرفتن تب خشکسالیها در انبار غله لرستان و تشنگی مردمان این دیار به عنوان مطالبه ای جدی از سوی مردم بارها مطرح شده است.

تلگرام سلام دلفان

  1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
    دی ۲۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۹:۱۴

    انشالله از اهالی رسانه انتظار داریم نام زیبای گاشمار(گاهشمار) از قلم نیفتد

  2. نویسنده دیدگاه: گمنام
    دی ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۰:۵۶

    بله باید این بلا ها سر این مردم فقیر ورنج کشیده بیاد چو آب ما رو میبرن وفقط ما حق پمپاژ از آب خودمون رو داریم و روستا های ما هم باید زیر آب بروند تا با آب این مردم که ۹۵درصد زمینهای انها دیم است زمینهای شهرستان دیگر آبی شود

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار