سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 70552
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ماجرای هاشمی و رأی‌گیری مجمع/ عارضه عدم تمکین به رای اکثریت!
Print This Post
به گزارش سلام دلفان، در حالی که قرار بود آزمون‌های سال‌های ۹۳ و ۹۴ ادغام شوند، این اتفاق نیفتاد. گویا فشارهای خارجی نتیجه داده است. تلاش جالب توجه خبرگزاری‌های دولتی ...

به گزارش سلام دلفان، در حالی که قرار بود آزمون‌های سال‌های ۹۳ و ۹۴ ادغام شوند، این اتفاق نیفتاد. گویا فشارهای خارجی نتیجه داده است. تلاش جالب توجه خبرگزاری‌های دولتی در همراه شدن با دانشگاه آزاد سوال برانگیز است. از آنجا که دانشگاه آزاد یکی از موسسات اصلی غیردولتی است، بدون ایجاد امکان برگزاری آزمون مشترک با سازمان سنجش از سوی این دانشگاه عملاً ادغام آزمون‌های سراسری صورت نخواهد گرفت.حال که دعوای موافقان و مخالفان این طرح در فضای رسانه‌ای بالا گرفته و پیش‌بینی‌ها حکایت از تصویب قانون مذکور در کمیسیون آموزش و در ادامه صحن مجلس دارد؛ همانگونه که پیش‌بینی می‌شد حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی، یکی از حامیان قدرتمند دانشگاه آزاد به میدان آمد. اما تلاش حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی برای فیصله دادن به موضوع ادغام و زیرسوال بردن آن در مسیری دیگر عجیب به نظر می‌رسد و به نوعی یادآور تلاش‌های وی در طی مسیری غیر از مسیر قانونی در تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی با طرح ماجرای وقف دانشگاه آزاد است.
روزنامه وطن امروز نوشت: زمزمه‌های برگزاری متمرکز آزمون‌های دانشگاه آزاد و سازمان سنجش آموزش کشور از اسفند سال ۱۳۸۹ آغاز شد، در ۲۵ اسفندماه سال ۸۹ محمدحسین سرورالدین رئیس وقت سازمان سنجش آموزش کشور آمادگی این سازمان را برای برگزاری متمرکز آزمون‌ها اعلام کرد. موضوع ادغام آزمون‌های سراسری دانشگاه‌های دولتی و آزاد در حالی که در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در دست بررسی است، از چندی پیش بار دیگر در رسانه‌ها به طور جدی مطرح شده است. دیدگاه‌های موافق و مخالف فراوانی در این باره وجود دارد؛ موافقان که بیشتر رعایت حال دانشجویان و دستیابی به استانداردی معقول و شفاف را دنبال می‌کنند، معتقدند دلیلی ندارد داوطلبان خواهان ورود در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا، در ۲ آزمون متفاوت شرکت و هزینه‌های متعددی را بپردازند. به همین دلیل  در مجلس نهم در راستای عملیاتی کردن حذف کنکور، برگزاری آزمون‌های متمرکز در دوره کارشناسی ناپیوسته طرح ‌شد.

به گزارش خبرنامه دانشجویان،  در حالی که قرار بود آزمون‌های سال‌های ۹۳ و ۹۴ ادغام شوند، این اتفاق نیفتاد. گویا فشارهای خارجی نتیجه داده است. تلاش جالب توجه خبرگزاری‌های دولتی در همراه شدن با دانشگاه آزاد سوال برانگیز است. از آنجا که دانشگاه آزاد یکی از موسسات اصلی غیردولتی است، بدون ایجاد امکان برگزاری آزمون مشترک با سازمان سنجش از سوی این دانشگاه عملاً ادغام آزمون‌های سراسری صورت نخواهد گرفت.حال که دعوای موافقان و مخالفان این طرح در فضای رسانه‌ای بالا گرفته و پیش‌بینی‌ها حکایت از تصویب قانون مذکور در کمیسیون آموزش و در ادامه صحن مجلس دارد؛ همانگونه که پیش‌بینی می‌شد حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی، یکی از حامیان قدرتمند دانشگاه آزاد به میدان آمد. اما تلاش حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی برای فیصله دادن به موضوع ادغام و زیرسوال بردن آن در مسیری دیگر عجیب به نظر می‌رسد و به نوعی یادآور تلاش‌های وی در طی مسیری غیر از مسیر قانونی در تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی با طرح ماجرای وقف دانشگاه آزاد است. هاشمی رفسنجانی که در حال حاضر رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد است، در جلسه اخیر کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام و خلاف روال قانونی ارجاع طرح‌ها به این کمیسیون به تازگی برای لغو طرح ادغام آزمون‌های سراسری دست به کار شده است. براساس این گزارش، در حالی که هنوز موضوع ادغام آزمون‌های سراسری در کمیسیون آموزش مجلس در حال بررسی است، در اقدامی بی‌سابقه هاشمی رفسنجانی این طرح را به جلسه کمیسیون نظارت مجمع برده و برخلاف روال گذشته شخصاً نیز در آن جلسه شرکت کرده است. هاشمی با طرح این موضوع که ادغام آزمون‌های سراسری خلاف سیاست‌های کلی نظام است، این موضوع را در جلسه به رأی می‌گذارد که در ادامه از ۱۷ عضو حاضر در جلسه تنها ۷ نفر به این پیشنهاد هاشمی رفسنجانی رأی مثبت و ۱۰ نفر رای منفی می‌دهند. با این حال اما هاشمی بدون توجه به تعداد آرا و رای نیاوردن پیشنهاد خود، در اقدامی عجیب گفت پیشنهاد او تصویب شد این رفتار عجیب هاشمی اما با تذکر دیگر اعضای کمیسیون مبنی بر اینکه این مصوبه رأی نیاورده مواجه شد. اعضا تعداد ۷ رای موافق پیشنهاد هاشمی با ۱۰ رای منفی را به آقای هاشمی یادآوری کردند با این حال وی مجدداً خواستار رأی‌گیری شده و نتیجه رای‌گیری را مخدوش دانست! برای بار دوم نیز رای‌گیری صورت گرفته و به‌رغم میل آقای هاشمی، همان نتیجه حاصل می‌شود که هاشمی رفسنجانی مجدداً نتیجه رای را نپذیرفته و اقدام به طرح اظهاراتی در خصوص ضرورت تصویب مغایرت ادغام آزمون‌های سراسری  با سیاست‌های کلی نظام کرده و حتی برخی اعضای حاضر در جلسه را ترغیب به رأی‌دادن به این مصوبه کرده و خواستار رأی‌دادن وزیر علوم به جای معاون اول رئیس‌جمهور و جایگزینی معاون آموزشی وزیر علوم به جای فرهادی می‌شود که این پیشنهاد از سوی اعضا با چالش و مخالفت مواجه می‌شود. با این حال پس از رأی‌گیری برای بار سوم تعداد آرای موافق هاشمی از ۲ بار اول نیز کمتر می‌شود که این نتیجه مورد پذیرش هاشمی و ثبت آن در صورتجلسه قرار نمی‌گیرد! تا در آینده مجدداً بتواند مطرح و به رأی گذاشته شود. به هر حال نه تنها در حوزه انتخاباتی در سطح انتخابات ریاست جمهوری، بلکه در انتخابات کوچکی در سطح کمیسیون آموزش مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گویا عارضه عدم تمکین به مطالبه و رای اکثریت خود را نشان می‌دهد.

 

 

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار