سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 70914
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۵ نظر
خانه » اخبار برتر » نگاه طایفه‌ای؛ آسیب جدی انتخابات
Print This Post
همگام با انتخابات؛

یکی از آسیب‌های جدی در انتخابات، نگاه‌های حزبی، جناحی، قومیتی و طایفه‌ای است. ملاک‌ها و معیارهای انتخاب وقتی بر اساس این نوع نگرش اتفاق افتد، قطعاً به خطای بزرگی دست زده‌ایم…

به گزارش سلام دلفان؛ یکی از آسیب‌های جدی در انتخابات، نگاه‌های حزبی، جناحی، قومیتی و طایفه‌ای است. ملاک‌ها و معیارهای انتخاب وقتی بر اساس این نوع نگرش اتفاق افتد، قطعاً به خطای بزرگی دست زده‌ایم چرا که هم نظام مقدس اسلامی و هم نیازهای مردم و جامعه نمی‌طلبد که معیار انتخاب، قوم، حزب یا جناح باشد.

IMAGE634619835221708984

در سالیان گذشته اتفاق افتاده است که برخی طرفداران یک کاندیدا به جای تطبیق توانایی‌ها و عملکرد سابق نامزد انتخاباتی مورد نظر خود با مسئولیتی که می‌خواهد بر عهده بگیرد، طایفه، حزب یا جناح وی را متذکر شده‌اند و از سایر خصوصیاتی که می‌بایست یک کاندیدا جهت تصدی نمایندگی مردم در مجلس از آن بهره‌مند باشد، غفلت کرده‌اند. ضرر و زیان چنین انتخابی تنها دامنگیر فرد یا عده‌ای خاص نخواهد شد بلکه کشور و جامعه اسلامی ما از آن متضرر خواهد شد و فرصت چهار ساله‌ای که می‌توانست راهی را برای برون‌رفت از برخی معضلات پیش پا بگذارد یا چاره‌ای اساسی جهت رفع برخی مشکلات اندیشیده شود، از دست می‌رود.

همه اقوام، طوایف و نیز جناح‌های سیاسی که در مسیر قانون و رعایت خطوط قرمز نظام حرکت می‌کنند، محترم‌ هستند اما این موضوع، امری بدیهی است که برای هر مدیریتی، فردی با ویژگی‌ها و توانایی‌های خاص بایستی حضور داشته باشد. بخصوص تصدی کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید نصیب فرد یا افرادی شود که به قوانین حقوقی داخلی و بین‌المللی آگاهی داشته باشند؛ به مسائل روز کشور و حوزه انتخابیه خود اشراف کامل داشته باشند و نیازهای جامعه را به خوبی شناخته و برای رفع معضلات جامعه راهکارهای عملی ارائه نمایند.

کاندیدای که ما به او رأی می‌دهیم بایستی از بینش، آگاهی و بصیرت بالایی برخوردار باشد تا بتواند در هنگام بروز فتنه‌ها، چالش‌های داخلی و بین‌المللی و سایر مسائلی که به نمایندگان مجلس مرتبط می‌شوند، تصمیمات و موضعگیری‌های انقلابی موافق راه امام(ره) و شهدا و بر محور منویات مقام معظم رهبری اتخاذ نماید و ذره‌ای تردید به خود راه ندهد چرا که این انقلاب به آسانی بدست نیامده و برای حراست و صیانت از دستاوردهای آن نیز باید افراد آگاه و بابصیرت در رأس امور قرار گیرند.

کاندیداها باید با انگیزه خدمت به مردم و نظام جمهوری اسلامی پا به میدان رقابت انتخاباتی بگذارند وگرنه بایستی از انتخاب آنها بگذریم. در انتخاب فرد اصلح، باید ملاک‌های دینی و انقلابی در انتخاب فرد مورد نظر مورد توجه باشند، نه قومی و طایفه‌ای. یک کاندیدا نباید به مراکز قدرت و ثروت متصل باشد و این نکته‌ای است که رهبر معظم انقلاب نسبت به آن هشدار داده‌اند. ایشان می‌فرمایند: …نامزد انتخابات باید با قصد خدمت وارد شود. اگر با قصد قدرت‌‌طلبى و جمع‌‌کردن پول و مسائل گوناگون و انگیزه‌‌هاى ناسالم دیگر وارد شود، به کشور خدمت نمی‌کند. نامزد انتخابات باید با انگیزه‌‌ى خدمت وارد شود؛ این را باید تشخیص داد، باید فهمید، باید حدس زد. اگر چنانچه نامزدها به مراکز ثروت و قدرت متصل شوند، کار خراب می‌شود.

مقام معظم رهبری با تأکید بر لزوم عمل بر طبق حجت شرعی در انتخاب کاندیداها می‌فرمایند: در مورد خصوصیات کاندیدای اصلح می‌فرمایند:‌ …شورای محترم نگهبان، خب مردمانی پرهیزگار، متقی و آگاهند؛ طبق قانون تشخیصی میدهند و عده‌ای به عنوان افرادی كه صالحند، معرفی میشوند؛ من و شما باید نگاه كنیم ببینیم در بین این صالح‌ها كدام صالح‌ترند، كدام بیشتر به درد مردم میخورند، كدام بیشتر میتوانند این بار سنگین را بر دوش بكشند و با امانتِ كامل این راه را ادامه دهند و پیش ببرند؛ این را باید من و شما نگاه كنیم، ببینیم، بشناسیم. از افرادی كه ممكن است ما را هدایت كنند، راهنمائی كنند، كمك بخواهیم؛ بالاخره خودمان را به حجت شرعی برسانیم. اگر انسان بر طبق حجت شرعی كار كرد، چنانچه بعداً غلط هم از آب دربیاید، باز سرفراز است، می‌گوید من تكلیفم را عمل كردم؛ اما اگر بر طبق حجت شرعی عمل نكنیم، بعد خطا از آب دربیاید، خودمان را ملامت خواهیم كرد؛ عذری نداریم، حجتی نداریم.۱۳۹۲/۰۲/۲۵

آری! ملاک و معیار یک انتخاب درست، با نگاه‌های طایفه‌ای و قومیتی و نیز وابستگی به جناح و حزب فاصله دارد. در انتخاب فرد اصلح، اگر شخص کاندیدا از ویژگی‌های یاد شده مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و دلسوزان نظام مقدس اسلامی برخوردار باشد، به او رأی دهیم و طایفه، حزب و جناح را در انتخاب خود باید نادیده بگیریم.

تلگرام سلام دلفان

منبع: لرسو

 1. نویسنده دیدگاه: سید مجید
  دی ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۴:۲۰

  توهین نکنید نگاه طایفه ای نیست هرکدوم از کاندیدا بزرگ یک طایفه اند مردم که نمیشه هیچ کدوم را انتخاب نکنن هر کسی هم برای خودش تقلا میکنه و این هیچ اشتباهی نداره هر کسی آب و نون بخوره که همه میخوریم به راحتی تمام کاندیدا را میشناسه و سوابقشون را میدونه .بزار مردم شور انتخاباتی داشته باشن شکر خدا تا حالا مشکلی پیش نیومده.

 2. نویسنده دیدگاه: Delsa
  دی ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۶:۵۱

  درود برشما….هویتهای قومی در صورت تبدیل شدن ب قومگرایی افراطی واحساس برتری و سلطه بر اقوام دیگر منشا تعارض قومیتی و مانع همبستگی و انسجام جمعی عام در سطح شهرستان میشود…عدم وفاق و ضعف فهم مشترک اقوام از اصول وقواعد جمعی در جامعه باعث انتخاب نابجا می شود در اینجاست ک فقر فرهنگی برانتخاب تاثیر گذار است….و پیامدی جز عقب افتادگی و آسیب های اجتماعی ندارد….درست تفکر کنیم……

 3. نویسنده دیدگاه: طایفه میگه
  دی ۳۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۰:۳۸

  نگاه طایفه ای و تحریک احساسات و اتحاد عوام و دامن زدن به تعصبات جهت پیروزی در انتخابات نوعی کلاه برداری سیاسی است . و این جو نیز به مرور زمان تا روز انتخابات فروکش خواهد کرد و مردم اصلح را انتخاب خواهند نمود .طایفه را بخاطر رسیدن به مطامع خویش اغفال نکنید زیرا عکس العملی بد ی خواهد داشت و باعث انزوای طایفه در جامعه میشود .هر چند که طایفه دلفان بیدار است واین هیاهو نیز فرو کش خواهد کرد .

 4. نویسنده دیدگاه: شهروند
  دی ۳۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۳:۴۰

  اگه مردم دو شهرستان الشتر و نوراباد کمی شعور به خرج میدارم و نمی گذاشتند یه عده آدم بی سروپا و سودجو ؛به خاطر نفع شخصی ولو اندک کلاه سرشون بذارن ،الان وضع ما خیلی بهتر از این بود….
  بیایید همه با هم راه اشتباه پدرانمان را ادامه ندهیم …تا ذره بین تاریخ در آینده ما را سرزنش نکند….
  کاندیدا از طایفه خدا هم که باشدنباید آینده مان را به اعتبار طایفه اش بفروشیم…ای بسا که او امروزش را به آینده ما نمی فروشد….

 5. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  بهمن ۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۶:۵۸

  قوم و تبار و طایفه من عقل و هوش من است! همان چیزی که دیگران با استفاده از آن دنیای بهتری برای خود ساخته اند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار