سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 70974
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » آخرین عناوین » یادداشت عادل الجبیر در پاسخ به مقاله ظریف
Print This Post

وزیر خارجه عربستان در یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز، که به نظر می‌رسد پاسخی باشد به یادداشت همتای ایرانی‌اش، تهران را به حمایت از تروریسم متهم کرده و گفته است که ریاض تفکرات افراطی را حمایت نمی‌کند.

به گزارشسلام دلفان، عادل الجبیر در یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز، اتهامات گسترده‌ای علیه ایران مطرح کرده و بار دیگر خواستار تغییر در سیاست خارجی ایران شده است.

وی در این یادداشت که در واقع پاسخی به یادداشت اخیر وزیر خارجه ایران در روزنامه نیویورک تایمز است، نوشته است: «جهان برای دیدن نشانه‌هایی از تغییر نظاره‌گر ایران است و امیدوار است که از یک کشور سرکش انقلابی به یک عضو قابل احترام جامعه بین‌الملل تبدیل شود.»

جبیر افزود: «ایران به جای مقابله با انزوای خودساخته، به دنبال گسترش سیاست‌های خطرناک قومیتی و توسعه‌طلبانه و همچنین حمایت از تروریسم از طریق اتهام‌زنی‌های بی‌اساس به پادشاهی سعودی است.»

وی ادامه داد: «درک چرایی تعهد عربستان سعودی و متحدانش به مقابله با توسعه‌طلبی ایران و پاسخ قدرتمندانه به تجاوزگری‌های ایران، حائز اهمیت است.»

جبیر افزود: «در ظاهر به نظر می‌رسد که ایران تغییر کرده است. در عمل هم بخش زیادی از مردم این کشور به دنبال فضای باز و روابط بهتر با همسایگان هستند، اما دولت این کشور این را نمی‌خواهد.»

وزیر خارجه عربستان ادامه داد: «رفتار ایران از زمان انقلاب 1979 همواره ثابت بوده است. در قانون اساسی این کشور صدور انقلاب به عنوان یک هدف ترسیم شده است.»

وزیر خارجه عربستان در ادامه ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده و بار دیگر ادعای دست داشتن ایران در حوادثی چون انفجار پایگاه نیروی دریایی آمریکا در لبنان، برج‌های خبر و حادثه میکونوس را مطرح کرده است.

جبیر همچنین ایران را به حمله به اماکن دیپلماتیک و تلاش برای ترور دیپلمات‌ها متهم کرده است. وی با متهم کردن ایران به تلاش برای رسیدن به هژمونی منطقه‌ای، «متخاصم‌ترین بازیگر» منطقه توصیف کرده است.

وزیر خارجه عربستان ایران را به «دروغگویی» در مورد نقش عربستان در گسترش تفکرات وهابیت متهم کرده و گفته است که ریاض تفکرات افراطی را اشاعه نمی‌دهد. او برای این منظور واشنگتن را شاهد خود قرار داده و گفته است که ریاض در لیست حامیان تروریسم واشنگتن نیست، اما ایران هست.

جبیر نوشته است که «عربستان قربانی ترور» و «در خط مقدم مبارزه با تروریسم» است. وی در پایان نوشته است که ریاض خواستار تغییر و تحول در سیاست خارجی ایران است.

منبع: فارس

  1. نویسنده دیدگاه: نورابادی
    دی ۳۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۰۱

    بهتر است عادل خان بفکر ملخ سوسمار هایش باشد نصیحت در قاموس ایشان نیست

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار