سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 71230
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » ممكن است صلاحیت برخی تاییدشده ها، رد شود!/ احتمال احراز صلاحيت 15درصد از داوطلبان در مرحله بعدي بررسي صلاحيت‌ها
Print This Post
سخنگوی هیات نظارت:

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان افزود: احتمال دارد در مرحله بعدي كه شوراي نگهبان صلاحيت داوطلبان را بررسي مي‌كند حدود 10 تا 15 درصد به داوطلبان تأييد صلاحيت شده اضافه شوند.

 

 به گزارش سلام دلفان، معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبكه دو سيما گفت: در مرحله هيئت هاي نظارت، 40 درصد از داوطلبان انتخابات مجلس شوراي اسلامي تأييد صلاحيت شده اند.
سخنگوي هيئت مركزي نظارت بر انتخابات از تأييد صلاحيت ۴۰درصد از داوطلبان انتخابات مجلس خبر داد و گفت: از ۱۲هزار نفر داوطلب اين انتخابات ۲۶درصد ردصلاحيت شده و صلاحيت ۲۸درصد نيز احراز نشده است.
وی افزود : ممکن است داوطلبانی در هیات های اجرایی ، نظارتی و هیات مرکزی تایید شده باشند اما به علت گزارش جدیدی که در پاسخ به استعلام ها برای شورای نگهبان ارسال و برای این شورا محرز می شود که تایید صلاحیت آن داوطلبان درست نبوده است، در این صورت صلاحیت آنان رد می شود و این داوطلبان اجازه دارند در زمانی به مدت ۳ روز شکایت کنند و شورای نگهبان به یک هفته مهلت رسیدگی به شکایت این افراد را دارد.
دكتر ره‌پيك با بيان اينكه گروهي از داوطلبان از انتخابات انصراف داده‌اند، تصريح كرد: در دوره نهم مجلس شوراي اسلامي، هيئت نظارت 46 درصد و در دوره هشتم 40 درصد صلاحيت داوطلبان را تأييد كرده بود.
معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان افزود: احتمال دارد در مرحله بعدي كه شوراي نگهبان صلاحيت داوطلبان را بررسي مي‌كند حدود 10 تا 15 درصد به داوطلبان تأييد صلاحيت شده اضافه شوند.
ره‌پيك با تأكيد بر اينكه صلاحيت‌ها بايد با قانون تطبيق داده شود، گفت: بيش از 8700 نفر از كساني كه داوطلب انتخابات مجلس شوراي اسلامي شده‌اند براي نخستين بار است كه در اين انتخابات شركت كرده‌اند.
وي افزود: بيش از سه‌هزار نفر نيز سابقه شركت در انتخابات مجلس را داشته‌اند.
سخنگوي هيئت مركزي نظارت بر انتخابات با تأكيد بر اينكه معيار شوراي نگهبان براي بررسي صلاحيت داوطلبان انتخابات قانون است، افزود: اگر در قانون شرايطي براي احراز صلاحيت باشد شوراي نگهبان به آن عمل مي‌كند.
ره‌پيك با بيان اينكه در بندهاي قانون براي بررسي صلاحيت‌ها چيزي به‌عنوان جناح سياسي نيست و معيارهاي قانوني ربطي به اين بحثها ندارد، گفت: بيشتر افرادي كه احراز نشدن صلاحيت آنها مشخص شده است كساني هستند كه براي نخستين بار در انتخابات مجلس شوراي اسلامي داوطلب شده‌اند و ممكن است در جناح بندي‌ها حضور نداشته باشند.
سخنگوي هيئت مركزي نظارت بر انتخابات در زمينه رايزني اشخاص با شوراي نگهبان درباره صلاحيت‌ها گفت: رايزني رسمي با شوراي نگهبان درباره صلاحيت‌ها وجود نداشته، البته ممكن است به‌طور طبيعي برخي افراد با برخي اعضاي شوراي نگهبان تماس‌هايي داشته باشند.
ره‌پيك افزود: اطلاعي از تشكيل گروهي براي رايزني با شوراي نگهبان در مجلس شوراي اسلامي نداريم و رايزني كه در آن بنشينيم و تفاهم كنيم موضوعيت ندارد.
سخنگوي هيئت مركزي نظارت بر انتخابات گفت: هيچ رايزني نيز از طرف رئيس مجلس شوراي اسلامي با شوراي نگهبان وجود نداشته است.
ره‌پيك تأكيد كرد: فرقي ميان بررسي صلاحيت‌هاي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با داوطلبان ديگر وجود ندارد و ممكن است نماينده‌اي از زمان تأييد صلاحيت گذشته‌اش تا كنون كاري انجام داده باشد كه صلاحيت آن رد شده باشد.
معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان گفت: ممكن است در دوره گذشته فردي رد صلاحيت شده باشد و با گزارش مراجع قضايي، امنيتي يا اتفاق افتادن محكوميت وي، آن داوطلب تأييد صلاحيت شود.
ره‌پيك افزود: بررسي صلاحيت داوطلبان بر اساس استعلام مراجع چهارگانه، تحقيقات و بررسي هيئت نظارت و با توجه به محتويات پرونده آن فرد است.
معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان درباره بررسي التزام عملي داوطلب به ولايت فقيه گفت: مبناي تشخيص براي تصميم گيري مستندات پرونده داوطلب است و ممكن است دستگاهي گزارش داده باشد كه داوطلب بر اساس اظهارات يا مكتوب يا گزارشي التزام عملي به ولايت فقيه ندارد.
سخنگوي هيئت مركزي نظارت بر انتخابات افزود: براي شوراي نگهبان سلايق معيار نيست و بر اساس قانون عمل مي‌شود.
ره‌پيك درباره بررسي صلاحيت داوطلبان مجلس خبرگان نيز گفت: آزمون كتبي مشخص شده و اكنون بررسي صلاحيت‌ها در اواخر كار آزمون شفاهي است.
وي افزود: تشخيص اينكه داوطلبي شرط علمي را براي نامزدي در انتخابات خبرگان داشته باشد يا نه به‌عهده فقهاي شوراي نگهبان است و اين شورا به كساني كه بايد در آزمون كتبي و شفاهي اجتهاد شركت مي‌كردند اعلام كرده است.
ره‌پيك گفت: مبنا براي مشخص شدن شرط علمي داوطلبان خبرگان براي شوراي نگهبان آزمون بوده است.
سخنگوي هيئت مركزي نظارت بر انتخابات افزود: شوراي نگهبان افزون بر صلاحيت علمي داوطلبان خبرگان، ديگر شرايط آنها را نيز بررسي مي‌كند.
معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان گفت: قانون انتخابات اشكال‌هايي دارد كه مسير اصلاح آن، ارائه لايحه يا طرح است.
ره‌پيك افزود: شوراي نگهبان مي‌تواند اصلاح قانون انتخابات را توصيه كند و اين كار را كرده است.
وي گفت: معمولاً دوستان مجلس نزديك انتخابات بحث اصلاح قانون انتخابات را مطرح مي‌كنند و اصلاحاتي را انجام مي‌دهند كه ممكن است كافي نباشد.
سخنگوي هيئت مركزي نظارت بر انتخابات افزود: بر اساس بند 30 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي، افرادي كه عضو تشكيلات غيرقانوني يا هواداران آنها باشند نمي‌توانند در اين انتخابات شركت كنند كه اگر پيش از نام‌نويسي اين افراد از نام‌نويسي آنها جلوگيري شود بحث رد صلاحيت آنها پيش نمي‌آيد.
وي اشكال‌هاي قانون انتخابات را در زمينه ورود داوطلبان براي نام‌نويسي و مدت بررسي صلاحيت‌ها دانست.
معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان درباره اظهار وزير كشور مبني بر هماهنگي هيئت‌هاي اجرايي و نظارت گفت: نشست‌هايي براي هماهنگي برگزار شد اما بخشي از آنها ازجمله چگونگي احراز و عدم‌احراز صلاحيت داوطلبان، اجرايي نشد.
ره‌پيك افزود: در هيئت‌هاي اجرايي فقط 800 نفر از داوطلبان رد صلاحيت شدند كه براي احراز صلاحيت بيشتر داوطلباني كه تأييد صلاحيت شده بودند سابقه‌اي وجود نداشت. براي نامزدي در انتخابات مجلس شوراي اسلامي شرايط داوطلبان بايد احراز شود.
ره‌پيك درباره برگزاري انتخابات الكترونيكي نيز گفت: بحث فني، خلأهاي قانوني و مشكلات زمان اجرا ازجمله مسائل و موانع برگزاري انتخابات الكترونيكي است و تاكنون تصميم نهايي درباره برگزاري اين نوع انتخابات گرفته نشده است.
معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان افزود: ممكن است انتخابات الكترونيكي در سطوحي كه شرايط آن وجود دارد برگزار شود.
وي گفت: در چند روز آينده نتيجه نهايي درباره انتخابات الكترونيكي مشخص مي‌شود.
تلگرام سلام دلفان

  1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
    بهمن ۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۷:۳۴

    خوب چه کاریه دقیقا به اندازه همون 290 کرسی مجلس از بین نامزدها تایید صلاحیت کنید تا حرف و حدیثی پیش نیاد

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار