سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 7130
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » متن سخنان رضايي در مناظره فرهنگی و پاسخ كانديداها
Print This Post

محسن رضایی به عنوان اولین نامزد ریاست جمهوری به تشریح برنامه ها و رویکردهای اجتماعی و فرهنگی خود پرداخت.

محسن رضایی به عنوان اولین نامزد ریاست جمهوری به قید قرعه در این مناظره پشت تریبون قرار گرفت.

آقای رضایی 4 دقیقه فرصت داشت رئوس برنامه های خود را در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی عنوان کند.

وی با بیان حدیث حسبنا الله نعم الوکیل و نعم المولی و نعم النصیر و با به کارگیری لفظ یا اباالفضل (ع) سخنان خود را شروع کرد.

رضایی درابتدای سخنان خود با عرض تسلیت برای شهادت مظلومانه حضرت موسی ابن جعفر (ع) و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 15 خرداد و تسلیت رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) گفت: من صحبت خود را با یک حدیث نبوی شروع می کنم  می ترسم که فقر به کفر بیانجامد.

رضایی در ادامه افزود: مردم ایران ، رسول خدا (ص) هشدار می دهد که نزدیک است فقر به کفر بینجامد و این یک هشدار است.

وی گفت: پس زمانی که از فرهنگ صحبت می کنیم باید از یک طرف هم به فقر و دغدغه های مردم توجه کنیم.

رضایی با طرح این سؤالات که آیا بیکاری به عزت جوانان لطمه نزده؟ آیا آنها را به فساد و اعتیاد نمی کشاند؟ گفت: خدا را شاهد می گیرم وقتی که خبر افتادن جوانی را در کف خیابانهای تهران می شنوم انگار پتکی بر سر من وارد می شود یا وقتی که خانمی را می بینم که در چهارراه ها دست به گدایی می زند گویی که به قلب من تیر زده اند و باعث شرمندگی ما می شود.

وی گفت: با چه زبانی باید گفت که آقایان به اقتصاد برسید.

وی افزود: هزار تومان امروز برابر 300 تومان سال گذشته است یعنی ما در سال گذشته با 300 تومان چقدر خرید می کردیم و امروز با هزار تومان چقدر می توانیم.

محسن رضایی خاطر نشان کرد: این حرف برای کسانی که وضعشان خوب باشد شاید مهم نباشد ولی برای اکثریت مردم جامعه تکاندهنده است.

رضایی افزود: از یک طرف تحریمهای اقتصادی و از یک طرف مشکلات اقتصادی به جامانده از گذشته این خطر را بوجود آورده که هم نظام جمهوری اسلامی ایران در معرض خطر است هم دین مردم و اعتقاد مردم در معرض خطر است.

وی گفت: اعتقادات جوانان نباید تضعیف بشود ایمان آنها نباید تضعیف شود.

محسن رضایی گفت خدا را شاهد می گیرم اگر احساس خطر نبود و اگر این توانایی های لازم را در خود نمی دیدیم به هیچ وجه وارد صحنه انتخابات نمی شوم.

وی گفت: مسائل بسیار جدی است.

محسن رضایی مسئله فقر و گرانی و بیکاری را یک بعد تأثیرگذار بر روی فرهنگ دانست و گفت: اگر این موضوع حل نشود مثل یک بستر گرمی می ماند که هر چه برف ببارد بخار می شود و به آسمان می ر ود.

وی با شااره به اینکه مسئله دوم رفتارهاست گفت: رفتار دولتمردان در مسئائل فرهنگی بسیار تأثیرگذار است.

آقای محسن رضایی به عنوان اولین نامزد ریاست جمهوری به قید قرعه در این مناظره پشت تریبون قرار گرفت.

آقای رضایی 4 دقیقه فرصت داشت رئوس برنامه های خود را در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد.

آقای رضایی با بیان حدیث حسبن الله نعم الوکیل و نعم المولا و نعم المصیر و با به کارگیری لفظ یا اباالفضل (ع) سخنان خود را شروع کرد.

 

آقای محسن رضایی درابتدای سخنان خود با عرض تسلیت برای شهادت مظلومانه حضرت موسی ابن جعفر (ع) و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 15 خرداد و تسلیت رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) گفت: من صحبت خود را با یک حدیث نبوی (ص) شروع می کنم که که فقر به کفر بینجامد.

 

محسن رضایی در ادامه افزود: مردم ایران رسول خدا (ص) هشدار می دهد که نزدیک است فقر به کفر بینجامد و این یک هشدار است.

 

وی گفت: پس زمانی که از فرهنگ صحبت می کنیم باید از یک طرف هم به فقر و دغدغه های مردم توجه کنیم.

 

وی با طرح این سؤالات که آیا بیکاری به عزت جوانان لطمه نزده؟ آیا آنها را فساد و اعتیاد نمی کشاند؟ گفت: خدا را شاهد می گیرم وقتی که خبر افتادن جوانی را در کف خیابانهای تهران می شنوم انگار پتکی بر سر من وارد می شود یا وقتی که خانمی را می بینم که در چهارراه ها دست به گدایی می زند گویی که به قلب من تیر زده اند و باعث شرمندگی ما می شود.

 

وی گفت: با چه زبانی باید گفت که آقایان به اقتصاد برسید.

 

وی افزود: هزار تومان امروز برابر 300 تومان سال گذشته است یعنی ما در سال گذشته با 300 تومان چقدر خرید می کردیم و امروز با هزار تومان چقدر می توانیم.

 

محسن رضایی خاطر نشان کرد: این حرف برای کسانی که وضعشان خوب باشد شاید مهم نباشد ولی برای اکثریت مردم جامعه تکاندهنده است.

 

رضایی افزود: از یک طرف تحریمهای اقتصادی و از یک طرف مشکلات اقتصادی به جامانده از گذشته این خطر را بوجود آورده که هم نظام جمهوری اسلامی ایران در معرض خطر است هم دین مردم و اعتقاد مردم در معرض خطر است.

 

وی گفت: اعتقادات جوانان نباید تضعیف بشود ایمان آنها نباید تضعیف شود.

 

محسن رضایی گفت خدا را شاهد می گیرم اگر احساس خطر نبود و اگر این توانایی های لازم را در خود نمی دیدیم به هیچ وجه وارد صحنه انتخابات نمی شوم.

 

وی گفت: مسائل بسیار جدی است.

 

محسن رضایی مسئله فقر و گرانی و بیکاری را یک بعد تأثیرگذار بر روی فرهنگ دانست و گفت: اگر این موضوع حل نشود مثل یک بستر گرمی می ماند که هر چه برف ببارد بخار می شود و به آسمان می رد.

 

وی با اشاره به اینکه مسئله دوم رفتارهاست گفت: رفتار دولتمردان در مسئائل فرهنگی بسیار تأثیرگذار است.

 

محسن رضایی گفت: معروف است که اگر امرا و  فضلا ،خوب عمل کنند جامعه هم فرهنگی می شود و خوب عمل خواهد کرد.

 

وی افزود: رفتار فرهنگی جناحها نامناسب است. رفتار دولتمردان با فرهنگ و هنر نامناسب است.

 

وی افزود: اصولاً دولتها از هنر، فرهنگ و ورزش چه می خواهند؟ تا یک چیزی گل می کند آنها دخالت می کنند و وضع را بدتر می کنند. فرهنگ و هنر و سینما را باید به خود فرهنگیان بدهیم.

 

رضایی همچنین گفت: شورای انقلاب فرهنگی که میراث امام بوده است و فعالیتهای بسیار موفقی داشته است در حوزه علمی و فن آوری اما باید اعتراف کنیم در مسئله فرهنگی پیشرفت مهمی صورت نگرفته است.

 

سید محمد غرضی در نقد سخنان محسن رضایی درباره مسائل فرهنگی و اجتماعی گفت: آیا تصور حضرت عالی از فرهنگ ، موضوعی مقطعی در عرض زمان خاصی است یا فرهنگ یک ملت که در طول تاریخ حرکت می کند؟

 

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره تلویزیونی کاندیداها از محسن رضایی پرسید: آیا اگر در مقطعی فرهنگ مورد تهاجم قرار می گیرد فرهنگ ، موجود زنده است و می تواند خود را نگه دارد یا تسلیم گرفتاری ها می شود؟

 

وی افزود: از گفته های شما این گونه استنباط می کنم که برخی گرفتاری ها مانند بیکاری ، فقر و دیگر مشکلات که روی می دهد یا اعمالی که  دولت ها می کنند می توانند در فرهنگ مردم نفوذ کنند و فرهنگ را به صورتی که می خواهند شکل دهند؟

 

غرضی گفت: پرسش دقیق من این است که آیا فرهنگ موجودی زنده است که در طول حرکت می کند یا در عرض؟

 

در ادامه ، محمدرضا عارف در نقد سخنان رضایی با تشکر از این نامزد ریاست جمهوری خطاب به او گفت : بهتر بود جزئیات برنامه هایتان را در وقتی که در اختیار داشتید مطرح می کردید به ویژه رویکردتان را برای رفع مشکلات فرهنگی ، هنری و مسائل اجتماعی که با آن مواجه هستیم.

 

وی افزود: خوب بود مطرح می کردید که  برای رهایی از وضعی که در بخش های فرهنگی ، هنری و اجتماعی با آن مواجهیم چه راهکاری  دارید؟

 

سعید جلیلی نیز در نقد سخنان محسن رضایی گفت: گرچه مسائل اقتصادی مهم است اما پرسش این است که از ظرفیت های فرهنگی چگونه می توانیم برای رفع مسائل اقتصادی و دیگر مسائل استفاده کنیم؟

 

این نامزد ریاست جمهوری افزود: فرهنگ مقوله ای کنار دیگر مقوله ها اعم از مسائل اقتصادی و سیاسی نیست بلکه فضای حاکم بر همه آن است.

 

جلیلی گفت: اگر ما فضای فرهنگی صحیحی در عرصه اقتصاد داشته باشیم می توانیم بسیاری از همین مسائلی را که شما و مردم را رنج می دهد رفع کنیم.

 

وی افزود: به عنوان نمونه شما ملاحظه کنید مطالبی که مقام معظم  رهبری به عنوان شعارهای سال مطرح می کنند مانند انضباط اقتصادی و کار مضاعف ناظر بر فرهنگ اقتصادی است.

 

جلیلی گفت: اگر این فرهنگ حاکم شود می تواند بسیار بیشتر از قوانین و راهکار اجرایی موثر باشد و به آن موضوع کمک کند پس نباید فراموش کنیم که فرهنگ حاکم شود و آن باید چگونه شکل بگیرد؛ حتی در اقتصاد و سیاست تا بتوانیم مسائل را به خوبی پیگیری کنیم.

 

وی تاکید کرد: اگر از  عنصر فرهنگ به خوبی و به موقع به ویژه در عرصه اقتصاد استفاده  و فرهنگ اقتصادی را گفتمان حاکم بر جامعه کنیم این به اندازه دهها قانون می تواند به رفع مشکلات اقتصادی کمک کند.

 

آقای ولایتی گفت: در مورد شورای عالی انقلاب فرهنگی آن طور که  جناب آقای رضایی فرمودند، به نظرم نیست و با توجه به عضویت بنده در شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 1369 تاکنون، شاهدم که تلاش بسیار ارزشمندی در جهت احیای فرهنگ اسلامی و ایرانی در این شورا صورت می گیرد و مصوبات این شورا حکایت از این نگاه عمیق و گسترده به مساله فرهنگ و تقویت فرهنگ اسلام و ایران دارد.

 

وی افزود: اما اشکالی که در اینجا دیده می شود این است که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمانت اجرایی ندارد. لذا به صورت سنتی رییس جمهور را انتخاب می کنند برای ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ هر مقداری که دولت بودجه اختصاص داد و مصمم بود به این که تصمیمات فرهنگی را اجرا کند، بودجه اختصاص پیدا می کند برای اجرایی شدن تصمیمات فرهنگی.

 

سپس نوبت به آقای حدادعادل رسید تا به نقد سخنان آقای رضایی بپردازد. وی گفت: تعجب می کنم از آقای دکتر رضایی بدون آنکه راجع به خود فرهنگ و برنامه های فرهنگی صحبت کنند یکسره وارد بحث اقتصادی شدند.

 

وی افزود: البته که وضع معیشتی بر اخلاق و فرهنگ اثر می گذارد، اما مشکل اقتصادی که حالا شما فرمودید 1000 تومانی در یکسال اخیر به 300 تومان تنزل پیدا کرده، برای یکسال اخیر است؟ سوال بنده این است که قبل این یکسال ما مشکل فرهنگی نداشتیم و اگر مشکل فرهنگی ناشی از فقر است، پس تقوی جایش کجاست تا بتواند در عین فقر، اخلاق و ارزش ها را حفظ کند؟

 

حدادعادل افزود: مطابق فرمایش شما ما باید نتیجه بگیریم که آنها که مرفه و ثروتمندند مشکل فرهنگی ندارند. کوخ نشینانی که امام (ره) فرمودند یک موی شان را به کاخ نشینان نمی دهد نباید مشکل فرهنگی داشته باشند. در حالی که خیلی از ناهنجاری های فرهنگی ناشی از ثروتمندان کلان است.

 

این نامزد گفت: واقعا بسیاری از مشکلات اقتصادی ما ناشی از اشکالات فرهنگی ماست که سبک زندگی اسلامی، اقتصاد مقاومتی بدون تغییر نگرش فرهنگی قابل حصول نیست. انتظار داشتم که جنابعالی قدری راجع به خود فرهنگ صحبت کنید.

 

در ادامه آقای حسن روحانی به اظهار نظر پرداخت. وی “با تشکر از رضایی که به دو مساله در این باره اشاره کرد”، گفت: امروز مشکلات بسیار زیادی در بخش فرهنگ داریم که باید بیشتر به آنها توجه کنیم.

 

اول این که فضای فرهنگی ما برای فعالیت فرهنگی دارای امنیت باشد. ناامنی فضای فرهنگی و اینکه اصحاب فرهنگ اگر بنا باشد دغدغه خاطری داشته باشند که بسیاری شان بی مورد است.

 

نگرانی از سانسورهایی داشته باشند که برخی از آنها ضرورت ندارد و قابل حذف است قوانین را می توان به صورت شفاف تنظیم کرد تا اصحاب فرهنگ احساس امنیت داشته باشند.

 

اساسا فضا وقتی ناامن شود خلاقیت کشته می شود. خلاقیتی نخواهد بود تا هنرمند ایده ای را به وجود بیاورد و بعد آن را به هنر و کالای فرهنگی تبدیل کند. بحث امنیت فضای فرهنگی برای ما بسیار مهم است.

 

نکته دوم صیانت از باورهای دینی است. امروز باورهای دینی مورد هجمه وسیع قرار گرفته. متاسفانه برخی مسئولان به جای تقویت باورهای مردم، سال های اخیر باورها را تضعیف کرده اند. هر مدیریت ناکارآمدی را به یکی از مقامات دینی یا نعوذبالله امام دوازدهم نسبت دادند، قشری گری و خرافات در جامعه ما امروز رواج پیدا کرده، خرافات به نام دین. تا کی می خواهیم این مسیر را ادامه دهیم.

 

باید عقلانیت را در فهم مسایل دینی ترویج کنیم. ما باید رفتار دینی را ترویج کنیم بریم سراغ باورها و اینقدر به بایدها تکیه نکنیم.

 

هر روز بخشنامه و دستورالعمل صادر نکنیم. وقتی باورها را تقویت کنیم مردم خودشان بلدند چگونه این فرهنگ را تقویت کنند چون می دانند فرهنگ زندگی، باور، هنجار، رفتار و خانواده آنهاست و ما باید در زمینه باورهای دینی به مساله صیانت بپردازیم تا هم دین را از خرافات و افکار موهوم جدا کنیم و هم راه واقعی تقویت فرهنگ جامعه به ویژه فرهنگ دینی و ملی مهیا کنیم.

 

قالیباف در نقد صحبت های محسن رضایی گفت: از مجموعه توضیح شما این برداشت را دارم که نگاه اقتصاد محور به فرهنگ دارید اگر این برداشت درست باشد این سوال مطرح می شود که فلسفه یک نظام اسلامی چیست و چه فرقی بین نظام اسلامی و دیگر نظام های موجود در جهان وجود دارد؟

 

وی ادامه داد: اگر دنبال رشد و تعالی فرهنگی هستیم باید از این شکاف هایی که در دولت های مختلف در موضوع فرهنگ بوده پرهیز کنیم و همین نگاه غلط بوده که دولت ها را در مسئله فرهنگ با مشکل مواجه کرده است.

 

قالیباف افزود: دولت ها باید به این مسئله توجه کنند که اقتصاد و سیاست باید برخاسته از فرهنگ باشد و این اشکال رویکردی باید اصلاح شود.

 

محسن رضایی در پاسخ به منتقدان خود گفت: خوشحالم که بحث من باعث گرمی بیشتر و برطرف شدن خشکی بحث و یک طرفه بودن آن شد.

 

وی با اشاره به یک حدیث از پیامبر اسلام که فرمودند راه نجات در صدق است ادامه داد: از صحبت های دوستان این گونه برداشت کردم که بیشتر شما بیش از حد در تهران زندگی کرده اید من 250 شهرستان رفته ام و اگر در انتخابات گذشته اخطار دادم که ادامه این وضع ما را به سمت پرتگاه می برد الان هشدار می دهم که ادامه این وضع ما را به سمت پرتگاه خواهد برد چرا که دشمن با تمام توان آمده است و مشکلات فقر و بیکاری و گرانی باید حل شود.

 

رضایی ادامه داد: فقر و بیکاری و گرانی هم سیاست ، هم دین و هم فرهنگ را تهدید می کند .

 

وی گفت: من هنوز وارد برنامه نشدم و فرصت ارائه برنامه را همچنان دارم و خواهم گفت فرهنگ چه تاثیری بر سیاست و هویت دارد.

 

رضایی افزود:‌ من رویکردها را گفتم چرا که رویکردها مهمتر است نسبت به حرفهایی که وزیر ارشاد باید دنبال آن برود بنابراین اینکه از ظرفیت فرهنگ چه استفاده ای برای اقتصاد می شود کرد در برنامه ها خواهم گفت.

 

وی در پاسخ به منتقدانش گفت: مگر دوستان یادشان رفته در سال اول دفاع مقدس چه فرهنگی وجود داشت اما در سال دوم که هویت سازی شد برای اولین بار بعد از سقوط عثمانی هویت ملی ما در انقلاب و دفاع مقدس برگشت .

 

رضایی افزود: آقایانی که از شورای انقلاب فرهنگی دفاع می کنند اکنون پاسخ دهند ما این فرهنگ و هویت را تحویل شما دادیم اما شما امروز چه تحویل ما دادید؟ جوانهای ما در چه وضعی گرفتارند ؟ آیا توانستید بعد از دفاع مقدس مجددا هویت ملی ما را توفنده مانند دفاع مقدس احیا کنید؟

 

وی گفت:‌این معماری که در تهران شاهد آن هستیم کجا با معماری ایرانی اسلامی سازگاری دارد؟ بسیاری از این معماریها تولید خشونت می کند و خانواده ها را فرو می پاشاند و این در حالیست که کدام بخشنامه را شورای انقلاب فرهنگی به شوراهای شهر ابلاغ کرده که چارچوب معماری ایرانی اسلامی باید چه باشد.

 

رضایی ادامه داد: بنابراین شورای انقلاب فرهنگی هر چند کارهای بزرگی کرده بخصوص در مسئله علم و فناوری اما کاستی های جدی ای هم در کارشان هست.

 

وی در خاتمه گفت:‌دوستان طوری صحبت نکنند که ما مشکل اقتصادی نداریم .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار