سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 7132
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » متن سخنان روحاني در مناظره فرهنگی و پاسخ كانديداها
Print This Post

حسن روحانی به عنوان اولین نامزد ریاست جمهوری به تشریح برنامه ها و رویکردهای اجتماعی و فرهنگی خود پرداخت.

حسن روحانی ، سالروز شهادت  امام موسی کاظم (ع) اسوه صبر و استقامت و همچنین قیام پانزده خرداد و یاد امام راحل را گرامیداشت و گفت : مسئله فرهنگ وآسیب های اجتماعی از مهمترین مسائل امروز جامعه ماست .

وی یادآور شد: انقلاب اسلامی از اساس و ابتدا فرهنگی بود اما امروز متاسفانه بعد از 35 سال در زمینه فرهنگ آنچه که باید مردم شاهد باشند ، نیستند در حالیکه انقلاب ما انقلاب نور بود .
روحانی  پرسید : آیا در جامعه ما امروز اخلاق وجود دارد ، ‌بزرگانی در جامعه ما هستند  و بودند که مروج اخلاق بودند .
وی اضافه کرد : من در حیطه دولت سخن می گویم ، وقتی در رسانه عمومی سخنی گفته می شود که آشکارا اغراق و مبالغه صورت می گیرد گاهی آمار غیر دقیق و نادرست ارائه می شود. افرادی از مسئولین از رسانه استفاده می کنند و به دیگران تهمت و افترا می بندند بدون اینکه حکم قضایی ای صادر شده باشد .
وی گفت : الناس ملوک دینهم ، وقتی افرادی که مسئولیت های سنگین دارند اخلاق را زیر پا می گذارند ،‌آنوقت اعتماد عمومی از بین می رود و اگر اخلاق رفت ،آن می شود که امروز شاهد افزایش تعداد چک های بی محل ، ‌بالا رفتن اعتیاد ، حاشیه نشینی هستیم به گونه ای که در یکسال گذشته نیز 7 درصد طلاق ها افزایش یافته است .
آقای روحانی ادامه داد : همه آسیب های اجتماعی را که در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع بررسی می کردیم نشان می داد که این آسیب رو به افزایش است ،چرا؛  به دلیل اینکه مبنای فرهنگی آسیب دیده است .
وی گفت : مهمترین راهکار ، حل مسائل فرهنگی تمرکز زدایی است .
روحانی اضافه کرد : تا زمانی که فرهنگ ما دولتی است مسائل ما حل وفصل نمی شود و تا زمانی که به جای تعمیق به ترویج فرهنگ بپردازیم مسائل همچنان باقی می ماند و تا زمانی که به دنبال کمیت باشیم حتی هر روز آمار بدهیم و این آمار نیز درست باشد اما بدنبال اثر بخشی نباشیم ، مسائل حل و فصل نمی شود .
روحانی پرسید : چرا همه کارها به دست دولت است ، درست است که دولت در حوزه فرهنگ باید سیاستگذار باشد و نظارت و حمایت کند و اولین حمایتش هم باید شفافیت در مقررات و ایجاد فضای امن در جامعه باشد اما ما باید کار را به صاحبان اصلی و اصحاب هنر واگذار کنیم و دولت از آنها حمایت کند.
محمد باقر قالیباف در نقد صحبت های آقای حسن روحانی درباره مسایل فرهنگی گفت: کلیات این که آثار مسئولان حتما یکی از بهترین روش ها برای تاثیرگذاری فرهنگی به مردم است بحث درستی است.
وی افزود: یعنی مردم نگاه می کنند که مسئولینشان در مدیریت، صداقت، گفتار و وعده ها چگونه رفتار می کنند ما منکر این بحث نیستیم اما سوالم از آقای دکتر روحانی این است که دولت شما با چه رویکرد فرهنگی به موضوع نگاه می کند؟ اگر تمرکز در فرهنگ برطرف شود آیا رویکردهایی که ایشان گفتند اصلاح می شود؟ آیا این امکان پذیر است یا اینکه باید طرحی نو درانداخت و نوع دیگری به فرهنگ نگاه کرد.
محمدباقر قالیباف در ادامه گفت: یکی از معضلات فرهنگ، رفتار دوگانه در رابطه میان دولت و مردم و این آسیب پذیر است.
محسن رضایی در ادامه گفت: دکتر روحانی یکی از عواملی را که بنده مطرح کردم یعنی رفتار دولتمردان بر فرهنگ را توضیح دادم البته دامنه رفتار غلط در دولتمردان وسیع تر است ما رابطه دولت و مردم را باید به نحوی بازسازی کنیم که تحول فرهنگی بوجود بیاید.
سید محمد غرضی هم در نقد سخنان حسن روحانی گفت: سوالم از ایشان این است آیا فرهنگ جامعه اکتسابی است یا تزریقی؟ آیا دولت ها موفق می شوند فرهنگ خود و فرهنگ جامعه را تغییر بدهند؟
محمدرضا عارف نیز در ادامه گفت: جناب آقای روحانی به نکته کلیدی که همان تمرکززدایی در فرهنگ است اشاره کردند، سوال این است آیا اگر تمرکززدایی انجام بگیرد و  این نگاه قیم مآبانه که دولت به فرهنگ دارد حل نشود ما به جایی خواهیم رسید یا خیر؟
وی افزود: نکته دیگر این است آیا شما فعالیت در بخش هنری را حق می دانید یا امتیاز؟ متاسفانه برخوردهایی که تاکنون شده به عنوان یک امتیاز مطرح بوده و دولت به راحتی به خودش اجازه می داده است که این امتیاز را سلب کند مثلا اگر روزنامه ای با نهادی اختلاف سلیقه پیدا می کرد تعطیل می شد؛ یا مثلا خانه سینما؛ اختلاف سلیقه ای بین وزارت ارشاد و خانه سینما ایجاد می شود و به تعطیلی خانه سینما می انجامد.
آقای عارف این سوال را مطرح کرد چکار کنیم که با اجرای تمرکززدایی نهادها و تشکل های مردمی در چارچوب قانون به فعالیتشان ادامه دهند؟
سعید جلیلی در نقد سخنان روحانی گفت: نگاه به فرهنگ دو گونه است که شامل تهدید محوری و فرصت محوری است اما شما بیشتر درباره تهدیدها سخن گفتید و اگر به فرصت ها توجه نکنیم طبیعتا تهدیدها بیشتر می شود.
وی با اشاره به بحث درباره فرهنگ تاکید کرد: نباید  به فرهنگ، گزینشی و سیاسی  نگاه کرد .
جلیلی همچنین با اشاره به مقاطع زمانی ای که فرهنگ اشرافی گری و اسراف اوج گرفت این دو نکته را از اسیب های اجتماعی دانست و افزود: دوری از ساده زیستی و تبعیض باعث می شود بحث عدالتخواهی را فراموش کنیم و اگر نگاه مجموعه ای به این موارد نداشته باشیم ارتباط دولت و ملت دچار آسیب های مخرب می شود.
وی دولت را مسوول مقابله با اشرافی گری و فساد و تبعیض و اسراف خواند و گفت: دولت می تواند آثار مثبتی روی فرهنگ و اجتماع داشته باشد و آن را تحت الشعاع قرار دهد.
همچنین  علی اکبر ولایتی دیگر نامزد ریاست جمهوری  در نقد سخنان روحانی گفت: وی به بخشی از آسیب شناسی فرهنگی پرداخت اما توقع این بود که دامنه فرهنگ را بسیار وسیع می دید و شاید بخاطر فرصت کوتاه است و ما منتظریم راه حل های دکتر روحانی را هم بشنویم.
غلامعلی حداد عادل اما با انتقاد صریح به سخنان روحانی گفت: گرچه آقای روحانی هم اسما روحانی و هم در کسوت روحانی است اما حالا که به نگرانی ها درباره باورها و اعتقادات فرهنگی پرداختند و خیلی راجع به سانسور اظهار نگرانی کردند سوالی دارم.
حداد عادل از روحانی پرسید: اگر در یک اثر هنری مثل یک کتاب به باورهای دینی و مقدسات هجمه ای شود و فساد درست کند آیا شما سانسور نمی کنید و اجازه  انتشار آن را می دهید؟
وی با نقد جمله ای دیگر از روحانی درباب اخلاق این جمله را استفهام انکاری دانست و  گفت: آیا اگر شما به یک یا چند نفر نقد دارید درست است که آن را به همه الگوها و شخصیت های کشور تعمیم دهید؟آیا رهبری و مراجع گفتار و رفتارشان اخلاقی نیست؟
حداد عادل همچنین افزود: اینکه اقای روحانی می گوید فرهنگ باید به دست مردم باشد مگر مثلا فرهنگ مذهبی مردم به دست مردم نیست؟
وی بعنوان مثال از مراسم های مذهبی و مساجد یاد کرد و گفت : مساجد را دولت اداره می کند یا  خود مردم؟
در ادامه مناظره انتخاباتی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در فرصت سه دقیقه ای خود به سخنان دیگر نامزدها پاسخ داد.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ وی گفت : راه حل این است که وقتی سیاست ها را دولت وضع می کند و قانون شفاف می شود ،باید بسیاری از امور را به انجمن های حرفه ای و نظام صنفی واگذار کنیم.
روحانی با بیان اینکه چه اشکالی  دارد نظام صنفی از پیشکسوتان بخش هنر و سینما و روزنامه داشته باشیم و آنها خودشان کنترل کنند ادامه داد: وقتی قانون، شفاف باشد از طریق آنها بهتر کنترل می شود.
وی  با بیان اینکه فرهنگ چیزی نیست که دولت به تنهایی قادر به کنترل آن باشد افزود: آن اخلاقی که گفتم امروز مشاهده نمی شود منظور آن اخلاقی است که مورد انتظار انقلاب اسلامی است والا اخلاق در قبل از انقلاب نیز وجود داشت و مردم ما همه مسلمان و اخلاقی هستند.
نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: اینکه باید باورهای مردم و مقدسات مورد احترام باشد درست است اما آیا این مقدسات ما را تنها کارمندی می فهمد که در اداره نشسته و می خواهد ممیزی کند؟.
وی گفت: سیاستهای فرهنگی را به پیشکسوتان شایسته ای که در آن زمینه کار کرده اند و تخصص دارند واگذار کنیم ، یک بار این تجربه را انجام دهیم و ببینیم وضع ما چگونه خواهد بود.
روحانی افزود: اینکه گفته می شود فرهنگ اشرافی گری نباید باشد کاملاً درست است، فرهنگ اسراف نباید باشد وجدان کاری باید باشد اما متأسفانه ببینیم آنهایی که دم از ساده زیستی زده اند کارشان به کجا رسید و آنهایی که دم از مبارزه با فساد زده اند ببینیم فساد سه هزار میلیاردی از کجا سر درآورد؟
وی ادامه داد: اگر می خواهیم فساد در جامعه نباشد به رسانه ها ، مطبوعات آزادی دهید و اگر آزادی دادید آن وقت می توانید جلوی فساد را بگیریم و نباید اتکا به نظارتهای رسمی امروز کنیم.
نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه فرهنگ ، تزریقی نیست اضافه کرد: اشکال ما این است که فکر می کنیم فرهنگ آبشاری است که باید آن را بر سر مردم باز کنیم.
روحانی گفت: فرهنگ همان چشمه های جوشانی است که در نهاد مردم وجود دارد و باید آن را کشف کنیم و شرایط را آماده کنیم برای اینکه همه از فرهنگ درست و مطمئن در جامعه ما استفاده کنند.
وی افزود: این شرایطی که امروز در جامعه ما به وجود آمده است ، نگاه قیم مآبانه است و ما زیاد قیم نمی خواهیم بلکه قوام می خواهیم و اگر بتوانیم به فرهنگ قوام دهیم موفق می شویم.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار