سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 7134
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » متن سخنان عارف در مناظره فرهنگی و پاسخ كانديداها
Print This Post

محمدرضا عارف به عنوان اولین نامزد ریاست جمهوری به تشریح برنامه ها و رویکردهای اجتماعی و فرهنگی خود پرداخت.

 

به گزارش سلام دلفان به نقل ازواحد مرکزی خبر ،‌ محمدرضا عارف که سومین قرعه ارائه برنامه های فرهنگی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به او افتاد در ابتدای صحبت خود درگذشت آیت الله طاهری امام جمعه اصفهان را تسلیت گفت.

 

 

وی سپس ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) یاد و خاطره قیام 15 خرداد را گرامی داشت.

 

 

نامزد انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری همچنین برد تیم ملی ایران برابر تیم ملی قطر را تبریک گفت.

 

 

وی گفت: در فرصت کوتاهی که در اختیار دارم سعی می کنم دیدگاه های کلان و جهت گیری های دولتم را در حوزه فرهنگ ارائه کنم.

 

 

عارف افزود: حوزه فرهنگ ، هنر و اجتماعی جزء اولویت های برنامه های پیشرفت و توسعه ماست.

 

 

وی گفت: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود که هم در حوزه اجتماعی و هم در حوزه فرهنگی جزء اولویت های پیشرفت و تعالی کشور خواهد بود.

 

 

وی ادامه داد: من چند پیش فرض مطرح می کنم و بعد پیشنهاد خودم را به مردم می گویم، اول این که تغییر نگاه و نگرش به حوزه فرهنگ و هنر باید با توجه به قانون اساسی و چشم اندازها باشد.

 

 

وی افزود: در این راستا تصدی گری دولت در حوزه فرهنگ و امور اجتماعی باید به حداقل برسد و برای کم کردن تشکیلات باید به طور جدی در این بخش فعالیت کرد.

 

 

عارف افزود: امور فرهنگی باید به اهل فرهنگ و هنر سپرده شود و در این راستا نگاه ما مبتنی بر اعتماد است و باید حتی الامکان امور را به خود آنها بسپاریم.

 

 

وی افزود: فکر نکنید با انتخاب یک مسئول فرهنگی و برجسته مشکلات فرهنگی ما حل می شود ؛ توجه کنیم که فعالان عرصه فرهنگ و هنر کارمندان ما نیستند و نباید آنها را کارمند دولت تلقی کنیم که با بخشنامه و بودجه آنها را به تولید آثار فرهنگی و هنری آن هم به صورت دستوری وادار کنیم.

 

 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم افزود: فرهنگ و هنر شاید بومی ترین صنعت ما باشد و باید برنامه های ما به گونه ای باشد که از این پتانسیل و ظرفیت استفاده شود.

 

 

وی گفت: ما در تولید فیلم رتبه اول منطقه را داریم ولی به جهت زیر ساخت ها متأسفانه وضعیت خوبی نداریم.

 

 

عارف افزود: با توجه به اعتقاد به پیشرفت و توسعه متوازن باید فرهنگ و هنر جایگاه ویژه ای داشته باشد.

 

 

وی گفت: همان طور که من در زمان صحبت های آقای روحانی گفتم نگاه ما این است که فعالیت و تلاش در حوزه هنر یک حق است نه یک امتیاز.

 

 

وی افزود: متأسفانه نگاهی که وجود دارد این است که این موضوع یک امتیاز است و چون امتیاز است فکر می کنند هر لحظه می توانند این امتیاز را بگیرند که می گیرند.

 

 

عارف گفت: حذف روزنامه ها ، جلوگیری از انتشار کتاب و نمایش یک فیلم که زحمت های بسیاری برای تولید آن کشیده اند در راستای این نگاه است و باید اصلاح شود.

 

 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: تعطیلی خانه سینما هم در همین راستا است که آن هم باید اصلاح شود.

 

 

وی پس از تذکر مجری برنامه که اعلام کرد وقت شما به پایان رسیده است ادامه داد: باید سعی کنیم به جای کنار گذاشتن برجستگان فرهنگ و هنر باید از این افراد به عنوان سفرای فرهنگی برای رساندن پیام هایمان به مردم دنیا استفاده کنیم.

 

 

جلیلی در پاسخ به سخنان عارف گفت: درباره اینکه فرهنگ یک امتیاز نیست بلکه یک حق است باید گفت که می توان جلوتر رفت و فرهنگ را یک فرصت دانست.

 

 

وی افزود: باید به فرهنگ ،نگاه فرصت و ظرفیتی  داشت که از آن حداکثر استفاده شود.

 

 

جلیلی گفت: فرهنگی که ویژگی های آن در پاکی ها و مؤلفه هایی است که موجب قوام و قدرت ما شده است اگر به بهانه های دیگر راضی بشویم که هر چیزی در آن قاطی شود و آن فرهنگ اصلی ما نباشد، این موضوع به ضد خودش تبدیل می شود.

 

 

ولایتی هم در تکمیل صحبت های عارف گفت: باید محوریت فرهنگ را فرهنگ خودی قرار دهیم و هر چیزی که مغایر آن است اصلاح کنیم و نوعی فرهنگ مقاومتی شکل دهیم که مبتنی بر ارزش های اسلامی و ملی باشد.

 

 

حداد عادل در پاسخ به سخنان عارف گفت: کار فرهنگی باید به دست مردم باشد و تردیدی نیست که دولت ها هم وظایف فرهنگی دارند و در همه جای جهان ، دولت ها کارهای سترگی در این زمینه انجام داده و آثار فاخری به وجود آورده اند.

 

 

وی با بیان اینکه دولت اسلامی که ماهیتاً فرهنگی است افزود: از آقای عارف سؤال می کنم چه وظایف حاکمیتی در حوزه فرهنگ در حد و مرز وظایف دولتی است که باید آن را بر عهده بگیرد.

 

 

حداد عادل گفت: آیا می شود همه چیز را از دولت گرفت یا دولت اسلامی وظیفه ای در عرصه فرهنگ دارد؟

 

 

روحانی در پاسخ به سخنان عارف درباره این موضوع گفت: تصدی گری مهم است اما باید به حداقل برسد و در حد همان چیزهایی که در قانون آمده است و بقیه باید به انجمن ها و مجامع صنفی واگذار شود.

 

 

وی افزود: سیزدهم فروردین همه چیز ان را مردم برگزار می کنند، عاشورا و مراسم دینی را هم مردم به بهترین شکل برگزار می کنند بنابراین باید بگذاریم دست مردم باز باشد و این قدر در امور زندگی و فرهنگی مردم مخصوصاً زندگی خصوصی مردم مداخله نداشته باشیم.

 

 

روحانی گفت: درباره اولویت؛ در خیابان ها می بینیم که اگر چهار جوان تخلفی کردند فقط با آنها برخورد می شود و مفاسد بزرگ و مسائل کلان را فراموش کرده ایم و چسبیده ایم به مسائل جزئی که قابل گذشت است و می شود از طریق مسائل فرهنگی حل و فصل شود.

 

 

وی افزود: پلیس آخرین مرحله ای است که باید در مسائل فرهنگی وارد عمل شود.

 

 

روحانی با بیان اینکه هنر ، بهترین سفیر ما در جهان است گفت: آیا از حافظ ، سفیر بهتری داریم که به اروپا و آمریکا بفرستیم؟ از هنر فرشچیان، میرخانی و احصائی غرورآفرین تر داریم، آیا از صدای شجریان بهتر داریم، از خط و خوشنویسی ایرانی بهتر در دنیا سراغ داریم، از بناهای اسلامی اصفهان و شیراز بهتر داریم؟

 

 

وی افزود: همه اینها به عنوان سفیران ما هستند که می توانند در جهان افکار عمومی را به مفاخر و میراث عظیم فرهنگی ما جذب کنند.

 

 

قالیباف گفت: توقع من این بود که جناب‌آقای دکتر عارف به هر حال ما را در این 4 دقیقه از رویکردهای فرهنگی و نگاه فرهنگی و نقش فرهنگی دولت خود آگاه کند .

 

 

وی افزود: من فکر می کنم بحث ها و سوال ها بیشتر می رود روی انتقادها و بحث های رفتاری و موردی و مصداقی.

 

 

قالیباف گفت: اجازه بدهید این نکته را به صراحت بگویم ما در اینجا در حوزه فرهنگ متکی به رای حرف نزنیم ما متکی به اصلاح جامعه حرف بزنیم.

 

 

وی افزود: به هر حال این دردی که امروز در جامعه وجود دارد، از درد فقر گرفته تا دردهای فرهنگی مثل بی اعتمادی حتی بی اعتمادی ها در جامعه و دروغ گفتن در جامعه مسلمان و هر جامعه غیراسلامی حتی دروغ بدتر از فقر در جامعه است اصلا همین دروغ فقر را درست کرده است.

 

 

قالیباف گفت: من خواهشم این است در بحث ها وقتی می خواهیم نقد کنیم، بله می گویند تصدی گری حتما تصدی گری غلط است.

 

 

وی افزود: حتما باید دولت هم در فرهنگ هم در اقتصاد دخالت در کار مردم نکند و دست و پای خود را از زندگی خصوصی مردم جمع کند و تولی گری و تصدی گری تفکیک شود.

 

 

قالیباف گفت: حالا حرف من این است که از جناب آقای عارف چگونه نقد کنم که بفهمم که چه نگاهی بناست در فرهنگ حاکم باشد حالا آقایی حرف دروغی زد ، بحث امروز ما رفتار یک فرد نیست چه کنیم که تکرار نشود.

 

 

وی افزود: ما معطوف به اصلاح جامعه حرف بزنیم و معطوف به یک رای حرف نزنیم ، درست است که رقابت است ولی مردم دوست دارند نامزدها در این حوزه بحث کنند تا به تصمیم برسند.

 

 

محسن رضایی در پاسخ به توضیحات محمد رضا عارف گفت: من تنها یک سوال مطرح می کنم از آقای عارف و آن اینکه طرح خوبی که در دولت اصلاحات با عنوان طرح جامعه ورزش تهیه شد چرا عملیاتی نشد؟

 

 

در ادامه توضیح نامزدها به توضیحات محمدرضا عارف؛ محمد غرضی به طرح یک سوال بسنده کرد و گفت: آقای دکتر این دولت های گذشته با اعمال نظریات خودشان آیا توانستند تغییری در فرهنگ جامعه ایجاد  کنند؟

 

 

نوبت به دو دقیقه توضیحات پایانی محمد رضا عارف رسید که وی گفت: تلاش می کنم طرح خود را در این زمان ارائه کنم و چنانچه فرصت نشد در نقدهایی که به دوستان صورت می گیرد این طرح را ارائه خواهم کرد.

 

 

محمد رضا عارف گفت: دولت ها باید تامین کننده زیربناها باشند و فرهنگ باید به خود مردم واگذار شود.

 

 

وی در پاسخ به محسن رضایی درخصوص طرح جامعه ورزش در دولت اصلاحات گفت: این طرح در اواخر سال82 تصویب شد اما در دولت بعد توجهی به آن نشد.

 

 

وی در پاسخ به محمد باقر قالیباف در خصوص رویکرد فرهنگی گفت: نقشه فرهنگی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است و هر دولتی که روی کار بیاید باید  آن را اجرا کند اما رویکرد ما در زمینه اجرایی کردن این نقشه، نقش مردم است.

 

 

وی با تاکید بر لزوم اتکای به نظام های صنفی گفت: در این زمینه ما در  حوزه پزشکی موفق شدیم ، زمانی که پزشک پروانه می گیرد خود نظام پزشکی ناظر بر آن خواهد بود و دیگر پزشک نیازی به آن  نخواهد داشت که برای یک جراحی مجددا پروانه بگیرد.

 

 

محمدرضا عارف افزود: همین رویکرد باید در زمینه فرهنگ و هنر پیاده شود اگر به یک هنرمند پروانه دادیم باید بتواند کار کند به چه دلیل عناوین کتاب در کشور پایین است.

 

 

وی گفت: ترس و دلهره ای که یک نویسنده و کارگردان برای خلق اثر دارد از چیست؟

 

 

عارف تاکید کرد: باید توسط خود خبرگان آن صنف بر موضوع نظارت شود البته اگر تخلفی صورت گرفت باید طبق قانون عمل شود مانند پزشک که اگر خلاف کند خود نظام پزشکی بر آن ناظر است و بیمار نیز می تواند شکایت کند.

 

 

وی افزود: ما با این رویکرد می توانیم در فرهنگ و هنر خلق اثر کنیم.

 

 

وی افزود: در پیشخوان فرهنگ کشور تولیدات داخلی چه سهمی دارند ، ما گاهی یک فیلم را با 5 یا 10 درصد اختلاف سلیقه اجازه پخش نمی دهیم به همین دلیل  جوان ما چه فیلم هایی را تماشا می کند.

 

 

عارف گفت: به دلیل برخی از محدودیت ها در صدا و سیما،‌ مردم گاهی به یک شبکه خارج از کشور اولویت بیشتری می دهند تا به صدا و سیما.

 

 

وی افزود: ان شاء الله بتوانیم با رویکرد فرهنگی در جهت سیاست های انقلاب فرهنگی حرکت  کنیم.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار