سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 7136
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » متن سخنان ولايتي در مناظره فرهنگی و پاسخ كانديداها
Print This Post

علی اکبر ولایتی به عنوان اولین نامزد ریاست جمهوری به تشریح برنامه ها و رویکردهای اجتماعی و فرهنگی خود پرداخت.

به گزارش سلام دلفان به نقل ازواحد مرکزی خبر ،‌ در ادامه این مناظره و بر اساس قرعه، آقای ولایتی برای ارایه دیدگاههای فرهنگی و اجتماعی خود پشت تریبون قرار گرفت.
آقای ولایتی با سلام به ملت ایران و همچنین تسلیت سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) و رحلت امام خمینی (ره) و با یادآوری سالگرد واقعه 15 خرداد و نیز تبریک پیروزی تیم ملی فوتبال کشورمان به تعریف فرهنگ پرداخت.
ولایتی گفت: فرهنگ تجلی باورها و رفتارهای جامعه است و انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است.
وی در ادامه افزود : دولتی که تشکیل خواهد شد ان شاء الله باید دولت هدایت باشد و رییس جمهور ، وزرا و مسئولین باید اسوه و الگوی فرهنگ اسلامی و ایرانی باشند به طوری که رفتار آنها به مردم این القاء را بکند که دولت خود بیش از همه به باورهای مردم عمل می کند.
آقای ولایتی در ادامه با اشاره به آسیب شناسی از وضع موجود گفت: ما آثار رشوه خواری، تبعیض ، کارهای ناروا‌، مشکلات اخلاقی ، مسائل مربوط به اعتیاد و مشکلات دیگر را در جامعه می بینیم.
وی افزود: بیش از هر چیز تبعیض و استفاده از پارتی و پول در پیشبرد کارها و عقب ماندن کار ضعفا و مستضعفان از مشکلات فرهنگی موجود است.
ولایتی با اشاره  به راه حل موجود در این زمینه گفت: در کشور ما و در تاریخ ما فرهنگ اسلام و ایران همواره مهمترین نگهبان ایران ، هویت ایرانی و هویت اسلامی بوده است.
وی گفت: 70 درصد تربیت افراد در خانواده و در دبستان شکل می گیرد و خانواده های ایرانی در گذشته نیز نقش تاریخی خود را در مقابله با حمله مغولها ، هجوم استعمار و غیره به خوبی ایفا کرده اند.
علی اکبر ولایتی در ادامه تبیین دیدگاه هایش درباره مسائل فرهنگی، اهمیت دادن به خانواده و آموزش و پرورش را از مقدمات مصون سازی فرهنگی برشمرد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره کاندیداها گفت: برای اینکه جلوی مشکلات فرهنگی را بگیریم باید در خانواده ایجاد مصونیت کنیم زیرا خانواده های ما را براساس نظریات تافلر و هانتینگتون هدف قرار داده اند.
ولایتی افزود: اگر خانواده های ما مورد هدف قرار گیرد مقاومت فرهنگی و فرهنگ مقاومتی مانند اقتصاد مقاومتی در معرض خطر قرار می گیرد.
وی، تلاش برای شکل دهی و قوام خانواده مانند تسهیل در ازدواج ، ایجاد شغل، تلاش برای پایدار کردن آن و توجه کامل به آموزش و پرورش را از راهکارهای ایجاد مصونیت برای این نهاد اجتماعی برشمرد.
ولایتی گفت: در کشورهایی مانند سنگاپور، کره جنوبی و تایوان مهمترین کاری که برای پیشرفت جامعه حتی در عرصه اقتصادی به آن می پردازند ، توسعه آموزش و پرورش به ویژه دبستان است.
وی افزود: در کشور ما 50 درصد معلمان در دبستان تدریس می کنند اما ما هیچگاه ندیده ایم که برای افتتاح دبستانی جشن بگیرند در حالی که برای افتتاح کارهای با اهمیت کمتر ‌چنین می کنید که شایستگی لازم را ندارد.
در ادامه غلامعلی حداد عادل گفت: نظر خاصی درباره سخنان ولایتی ندارد.
حسن روحانی در نقد دیدگاه های ولایتی گفت: همانطور که آقای ولایتی اشاره کرد مسئله هویت ایرانی اسلامی برای ما بسیار مهم است.
وی با طرح این پرسش که  برای پاسداری از این هویت چه باید کرد؟ افزود: باید تسهیلاتی فراهم کنیم تا کالاهای فرهنگی فاخر و مورد توجه مردم در اختیارشان قرار بگیرد .
این نامزد ریاست جمهوری تاکید کرد:‌یادمان باشد که هویت ایرانی، هویت و سلائق چند نفر نیست ، هویت ایرانی دارای تنوع بسیار زیبای قومی، مذهبی و دینی است که باید به مجموع آن توجه کرد.
روحانی گفت: البته همه این تنوع های زیبا زیر چتر واحد ایرانیت و اسلامیت جمع خواهد شد اما باید به ذائقه همه آن توجه کرد .
وی با طرح این پرسش که چرا اکنون کالاهای فرهنگی مصرف ندارد؟ افزود: این کالاها یا گران است یا اگر ارزان است بر اساس ذائقه مردم تولید نشده بلکه به گونه ای عمل شده است که جذب و جلبی برایش وجود ندارد.
روحانی گفت: در موضوع ایرانیت نیز با این همه مفاخر و مشاهیری که داریم باید بدانیم این مفاخر نه فقط برای ایرانیها بلکه برای همه فارسی زبانان به خوبی معرفی شوند تا دنیا آنان را بشناسند و ما بتوانیم از آنان به عنوان سفیران فرهنگی و برای فعالیت دیپلماسی عمومی بهره برداری کنیم که متاسفانه کمتر از آنان استفاده می شود.
این نامزد انتخابات ر یاست جمهوری همچنین گفت: فرهنگ جهانی نیز از موضوعات مطرح است که نمی توان به آن بی اعتنا بود زیرا به هر حال در دنیایی زندگی می کنیم که تعامل و ارتباطات در سطح وسیع وجود دارد.
وی تاکید کرد: باید با توجه به فرهنگ جهانی بتوانیم برنامه ریزی و هویت خود را در دنیای رقابت فرهنگی حفظ کنیم.
در ادامه آقای قالیباف گفت نکته خاصی درباره اظهارات آقای ولایتی ندارد.
اما رضایی در نوبت خود گفت: اشاره شد به خانواده و آموزش و پرورش اما جا داشت آقای ولایتی بگوید که آیا امروز در خانواده های ما آرامش هست یا خیر و اگر نیست، مشکل چیست؟
وی افزود: معلمی که بعد از 26 سال خدمت، ماهی 600 تا 700 هزار تومان حقوق می گیرد که از آن میزان، دو سومش هم به دلیل گرانی ها آب رفته است، وقتی می رود سر کلاس، روی  تخته معادله فیزیکی می نویسد، اسم پسر خودش را هم در معادله می نویسد ، چون ذهنش درگیر مشکلات خودش است.
رضایی گفت: شما بفرمایید آیا بالاخره مساله اقتصاد در مساله فرهنگ چه میزان اثر دارد؟
در ادامه آقای غرضی از آقای ولایتی پرسید: آیا تهاجم فرهنگی توانسته است در فرهنگ ایران نفوذ کند؟
عارف هم در اظهارنظر خود گفت: بحثی که دکتر ولایتی مطرح کرد در نهایت به ضرورت ارتقای فرهنگ و ارایه الگوهای فرهنگی جهت پاسداری از هویت اسلامی به خصوص در خانواده رسید.
وی افزود: به نظر می رسد هیچ راهی برای ارتقای فرهنگ خانواده، جز تولید نداریم؛باید آثار فرهنگی و هنری فاخر تولید کنیم تا مردم و جوانان ما به سمت تولید خارج از کشور نروند.
این نامزد ریاست جمهوری گفت: متاسفانه تا به حال برای مقابله با تهاجم فرهنگی فقط صورت مساله را پاک کرده‌ایم. جمع کردن آنتن ماهواره که البته قانون هست، اما از نظر فرهنگی متاسفانه می بینیم پس از اقدام نیروی انتظامی، دوباره آنتن ها برپا می شود یعنی به مردم تمرد از قانون را یاد می دهیم.
این نامزد ادامه داد: کاهش پهنای باند و فیلتر کردن راهکارهایی نیست که بتوانیم به جواب برسیم. باید به اهل فرهنگ و هنر اعتماد کنیم تا به خلق آثار ارزنده برسند.
وی گفت: مثالی می زنم، ربنای استاد شجریان چه تاثیر فرهنگی را در جامعه ما داشته است. تقریبا همه خانواده ها آرزو می کنند، روزه خود را با صدای شجریان و ربنایش افطار کنند. این اثر سازنده و مفید یک خلق هنری است.
عارف افزود: نگاهی که ما داریم این است که بیاییم پیشخوان فرهنگی را تقویت کنیم یعنی کالاهای فرهنگی فراوان با کیفیت بالا را داخل کشور خلق کنیم. برای اینکه تهاجم فرهنگی را مقابله کنیم، باید تولید داشته باشیم؛ تولید صنایع فرهنگی با کیفیت بالا و هیچ راهی جز اعتماد به فرهنگیان و اهل هنر برای این تولید نیست.
وی گفت: اگر بتوانیم با اعتماد به فرهنگیان، نظام صنفی را بر تولید فرهنگی حاکم کنیم، ان شاالله می توانیم در جهت ارتقای فرهنگ دینی و هنرمان گام های بلند و اساسی برداریم
جلیلی در اظهار نظر در مورد صحبت های آقای ولایتی گفت: من یک نکته را در مورد صحبت های آقای ولایتی تأیید می کنم و آن ظرفیت بالای فرهنگی اسلامی ماست.
وی اضافه کرد : دوستانی که نگران اوضاع فرهنگی هستند نباید پهنای باند فرهنگ ما را کم ببینند ظرفیت های فرهنگی ما خیلی بالاست و نباید در موضوعات کوچک آن را محدود کرد در دفاع مقدس ، پیروزی انقلاب اسلامی و در سایر عرصه ها ظرفیت های بالای فرهنگی وجود دارد که باعث افتخار ماست و باید از آنها استفاده کرد.
وی گفت: مشکلی که وجود دارد آن است که عده ای می خواهند انحصار یک بخشی از فرهنگ را در قالب سلیقه خاص خود ببینند در حالی که در حال حاضر ما شعرای خوب ، رمان نویسان خوب ، تاریخ دانان خوب و در مجموع ظرفیت های فرهنگی بالایی داریم که باید آزاد شود.
ولایتی نیز در جمع بندی صحبت های خود گفت: نکاتی که باید به صحبت های من اضافه می شد توسط دیگر نامزدان اضافه شد. ما باید اخلاق محور باشیم و در عمل باید به فرهنگ ایرانی – اسلامی عمل کنیم.
وی با ذکر حدیثی از امام صادق (ع) گفت: نباید فقط در مسائل فرهنگی صحبت کنیم بلکه رفتار ما به عنوان رئیس جمهور ، وزیر و دیگر مسئولان باید متخلص به ایرانی – اسلامی بودن باشد.
ولایتی گفت: فرهنگ باید مردمی باشد و در فرهنگ مقاومتی نظیر اقتصاد مقاومتی مردم باید متصدی امور باشند و دولت فقط باید از طریق اختصاص بودجه مناسب حمایت کند.
وی انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی را غلط دانست و افزود: در صورت احیاء این سازمان و در قالب ارائه برنامه به مجلس حتماً جایگاه رفیعی به فرهنگ اختصاص پیدا می کند.
ولایتی ادامه داد: در مدیریت فرهنگی باید کار فرهنگ ، سینما و ورزش را به اهل آن سپرد و نباید نگاه سیاسی باشد.
وی تاکید کرد: در مورد تهاجم فرهنگی باید گفت تهاجم فرهنگی وجود دارد اما درمان آن فقط فیلتر کردن نیست بلکه مصون سازی خانواده است به صورتی که ارزش های ایرانی – اسلامی احیاء شود و از این طریق خانواده ها در مقابل تهاجم فرهنگی مصون شوند و در پزشکی نیز پیشگیری بهتر از درمان است.
ولایتی در خاتمه صحبت های خود دعایی از امیرکبیر را قرائت کرد که در آن امیرکبیر با ادبیاتی خاضعانه از خداوند می خواهد توفیق بازگشایی گره مردم را به او بدهد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار