سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 7140
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » متن سخنان حدادعادل در مناظره فرهنگی و پاسخ كانديداها
Print This Post

غلامعلی حدادعادل نامزد ریاست جمهوری به تشریح برنامه ها و رویکردهای اجتماعی و فرهنگی خود پرداخت.

به گزارش سلام دلفان به نقل ازواحد مرکزی خبر،‌ غلامعلی حداد عادل نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: فرهنگ در جامعه مانند روح در پیکر، شخصیت برای فرد و در جامعه شخصیت برای ملت است.

 

 

حداد عادل در ادامه دومین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری افزود: در اینکه فرهنگ با اقتصاد و سیاست مرتبط است بحثی نیست اما اکنون اینجا آمده ایم تا درباره فرهنگ سخن بگوییم و نمی شود به جای آن، یکسره درباره اقتصاد یا سیاست صحبت کنیم.

 

 

وی هویت هر جامعه را متکی به فرهنگ آن دانست و گفت: فرهنگ ما اسلامی است، مردم ایران از دیرباز و قبل از اسلام نیز خداپرست بودند پس ما باید فرهنگ اسلامی و باور به خدا را اساس قرار دهیم، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند و قرآن مجید نیز بر آن تأکید دارد.

 

 

حداد عادل با بیان اینکه باید بر اصالت فرهنگ اسلامی و ایرانی تأکید کنیم افزود: در دولت آینده تلاش خواهم کرد نسل جوان، فرهنگ خود را بشناسد، احساس هویت کند و با افتخار به فرهنگش؛ به مسلمانی و ایرانی بودن در برابر دنیا سرش را بالا بگیرد.

 

 

وی گفت: نخستین کلمه و شعار انقلاب اسلامی «استقلال» بوده است، پس اگر در فرهنگ استقلال نداشته باشیم، در عرصه سیاست، اقتصاد و هیچ امر دیگری نیز استقلال نخواهیم داشت.

 

 

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: فرهنگ در جامعه باید مانند آبشاری از بالا به پایین سرازیر باشد و همه را دربر گیرد تا همه جا نشاط ایجاد کند.

 

 

حداد عادل گفت: فرهنگ مانند جان است، ممکن است دیده نشود اما هر کس هر چه می بیند با جان می بیند.

 

 

وی افزود: پس این مهم است که ما در برابر تهاجم فرهنگی وقتی می توانیم مقاومت و مهاجم را دفع کنیم که فرهنگ خود را بشناسیم.

 

 

حداد عادل گفت: داشتن فرهنگ مستقل در نظرم به معنی ستیزه کردن با دیگران و جهان و به مفهوم نفی ارزش های فرهنگ های دیگر نیست اما اگر ما در اختیار خودمان سرمایه نداشته باشیم نمی توانیم با دیگران داد و ستد کنیم.

 

 

وی افزود: ما وقتی می توانیم رابطه منطقی با دیگر فرهنگ ها داشته باشیم که فرهنگ خود را شناخته باشیم و بفهمیم که هستیم، احساس خودی کنیم که چه می دهیم و چه می گیریم.

 

 

در نقد سخنان آقای حدادعادل، روحانی و رضایی اعلام کردند نظری ندارند؛ اما آقای غرضی در نوبت خود پرسید: آقای دکتر آیا فرهنگ ایران در منطقه نسبت به همسایگان خود معرفتی عمل کرده ، ذلیلانه یا اثرگذار بوده است؟

 

 

عارف هم سوالی درباره برنامه چهارم توسعه مطرح کرد و گفت: به نظر شما راهکار اجرایی کردن آن چیست؟ قانون برنامه چهارم را شما سال 83 ابلاغ کردید، بخش توسعه فرهنگی ابتدا در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد بعد جلسه ای تشکیل شد که روسای فرهنگستان های هنر و ادب هم شرکت داشتند و مرحوم دکتر حبیبی هم تلاش خوبی کردند.

 

 

وی افزود: احکام خوبی در شورای توسعه فرهنگی در قانون برنامه چهارم بود. دو سه بند را می خوانم که بفرمایید چگونه می‌توان آن را اجرایی کرد. شما رییس کمیسیون فرهنگی بودید. آیا پیگیری‌هایی شد؟.

 

 

عارف سپس بندهای الف و ب ماده 104 این قانون را که درباره اصلاح قوانین و مقررات برای گسترش مشارکت مردم در امور فرهنگی و تاسیس صندوق غیردولتی ضمانت برای حمایت از تولید کالاهای فرهنگی است و همچنین بندهای الف و ب ماده 116 این قانون را درباره تهیه لایحه امنیت شغلی اصحاب فرهنگ، اصلاح قوانین مطبوعات و سه سال بیمه بیکاری برای اصحاب فرهنگ خواند و پرسید: آقای دکتر چرا این احکام خیلی خوب که می‌توانست وضع اصحاب فرهنگ و هنر را بهتر کند، اجرایی نشد؟

 

 

جلیلی هم با بیان اینکه از بحث های مطرح شده در سخنان حداد عادل استفاده کرده، به اظهارات پیشین آقای روحانی برگشت و گفت : فقط یک نکته راجع به فرمایش روحانی عرض کنم. فرمودند این همه کارها را کردند، اساتید هم بودند، بازنشسته نشده بودند؛ برای دانشجوها هم آن همه تمهیدات در نظر گرفتند ، پس چرا فضای فرهنگی در شکل صحیح برای کرسی‌های مناظره و آزاداندیشی شکل نگرفت؟ این را عرض کردم تا دچار اشتباه نشویم.

 

 

ولایتی هم گفت: خواهشم از آقای دکتر حداد این است که درباره پیشرفت کار فرهنگستان ها که باید نقش اساسی در کار توسعه علم و در فرهنگستان ادب در حوزه ادب و فرهنگ ایرانی داشته باشند، پیشنهادی برای دولت آینده دارند تا آثار مثبت تر و جدی تری در رابطه با فرهنگستان‌ها داشته باشیم.

 

 

وی ادامه داد: از جمله خود بنده که عضو فرهنگستان علوم پزشکی هستم ، همین مشکلات را بر سر راه اعمال نظر دیدگاه های فرهنگستان که بالاترین مقام علمی و آکادمیک در کشور هستند، در فرهنگستان علوم پزشکی مشاهده می کنم.

 

 

حداد عادل در پاسخ به پرسش آقای غرضی گفت: فرهنگ ایرانی و به ویژه فرهنگ اسلامی ایرانی بسیار تأثیرگذار بوده و در منطقه تأثیر زیادی داشته است و فرهنگ والایی با مفاهیم خود توانسته است اثر بگذارد.

 

 

وی افزود: یکی از فرهنگ شناسان کشورهای همسایه از ترکیه تاکید می کند که منزلت فرهنگ ایرانی در جهان اسلام مانند منزلت فرهنگ یونانی در اروپاست که قوت تأثیر فرهنگ ایرانی را نشان می دهد.

 

 

حداد عادل در پاسخ به پرسش های عارف هم گفت: برخی قوانین و موارد قانون برنامه چهارم توسعه در مجلس هشتم به ویژه در قانون مطبوعات با توجه به رشد فناوری های نوین اصلاح شد و کارهای زیادی در کمیسیون فرهنگی انجام دادیم که فرصت تبیین کامل آن نیست.

 

 

وی افزود: اشکال ما به برنامه چهارم بنیادی بوده و بسیاری از موارد آن در مجلس اصلاح شده است.

 

 

حداد عادل گفت: حتی کتاب قانون برنامه چهارم در آن زمان از سوی سازمان برنامه و بودجه چاپ شده بود که آن قدر شوری آن حتی برای آشپز معلوم شد که آن را جمع آوری کردند.

 

 

وی افزود:‌ اشکالات اساسی به مبانی این برنامه وجود داشت که اگر فرصتی فراهم شود همه این موارد برای اطلاع جنابعالی  خواهم گفت.

 

 

وی در پاسخ به پرسش ولایتی هم گفت: فرهنگستان ها و از جمله فرهنگستان زبان و ادب فارسی که بنده هم در آنجا افتخار خدمتگزاری دارم و همچنین فرهنگستان علوم پزشکی و هنر نقش راهبردی در کشور دارد و باید راهبردها را در این حوزه ها مشخص کنند تا دستاوردهای آن در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی ، جامعه دانشگاهی و علوم پزشکی و اهل ادب قرار گیرد.

 

 

حداد عادل گفت: درباره زبان فارسی هم باید تلاش های جدی صورت گیرد و درباره پیوند زبان فارسی و فرهنگ اسلامی در زمان مناسب توضیح خواهم داد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار