سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 71530
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » چگونه یک کاندیدای خبرگان “احراز صلاحیت” می‌شود؟
Print This Post

یکی از ارکانی‌ترین اصل لازم برای کاندیدای خبرگان، اجتهاد است که آیت‌الله مومن عضو برجسته فقهای شورای نگهبان درباره آن گفته است که باید این اصل از طرق امتحان برای همه کاندیدای خبرگان که پیش‌تر اجتهادشان مورد بررسی قرار نگرفته، احراز شود.

به گزارش سلام دلفان، قانون اساسی، احراز صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری را به عهده شورای نگهبان گذاشته است و این شورا بر اساس قوانین صلاحیت کسانی که در انتخابات کاندیدا شده‌اند را احراز می‌کنند.

مهمترین اصل لازم برای کاندیدای خبرگان، اجتهاد است. آیت‌الله مومن عضو برجسته فقهای شورای نگهبان درباره آن گفته است که باید این اصل از طرق امتحان برای همه کاندیدای خبرگان که پیش‌تر اجتهادشان مورد بررسی قرار نگرفته، احراز شود. اظهارات آیت‌الله مومن نشان می‌دهد که اعضای سابق و اسبق مجلس خبرگان نیاز به احراز مجدد اجتهاد ندارد مگر آنکه در موارد دیگر پیش‌بینی شده در قانون منعی برای صلاحیت داشته باشند.

نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان در همان روزهای نخستی که زمزمه عدم حضور برخی کاندیدا در آزمون مطرح بود، رسماً اعلام کرد: صلاحیت علمی کاندیدایی که در آزمون شورای نگهبان شرکت نکرده‌اند، احراز نخواهد شد. سخنگوی شورای نگهبان همچین گفته بود که شورای نگهبان برای احراز صلاحیت کاندیدای که اجتهادش محرز نیست و برای اولین بار کاندیدای خبرگان شده‌اند، راهی جز آزمون علمی ندارد و کسانی که در آزمون شرکت نکنند، راه را برای احراز صلاحیت خود توسط شورای نگهبان خواهند بست.

فرآیند احراز صلاحیت کاندیدای خبرگان کاملا روشن است؛ سیامک ره‌پیک سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات درباره این فرآینده گفته است: طبق قانون نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان از طریق هیات مرکزی نظارت به وزارت کشور اعلام می‌شود و این وزارتخانه نیز نتایج را به فرمانداری‌ها ابلاغ خواهد کرد تا به اطلاع داوطلبان برسد.

آنطور که ره‌پیک گفته، بر اساس مهلت 30 روزه‌ای که قانون به شورای نگهبان داده است، این شورا برای ارزیابی صلاحیت علمی داوطلبان، آزمون علمی برگزار می‌کند و پذیرفته‌شدگان در این آزمون به آزمون شفاهی دعوت می‌شوند. نتایج آزمون کتبی و شفاهی کاندیدای خبرگان طبق آنچه سخنگوی شورای نگهبان گفته، “محرمانه” است و جز به خود داوطلب به فردی دیگری گفته نمی‌شود.

در صورت پذیرفته شدن کاندیدا در آزمون شفاهی، پرونده تمام کاندیدا(کاندیدای که اجتهادش محرز است) از جهات دیگر در جلسات فشرده و متعدد فقهای شورای نگهبان بررسی می‌شود.

بعد از اعلام نتایج از جانب هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، قانون فرصت سه روزه برای عدم احراز یا رد صلاحیت شدگان پیش بینی کرده است تا اعتراضان را با ارائه اسناد و مدارک به شورای نگهبان ارائه کنند که در غیر اینصورت به مثابه پذیریش نظر شورای نگهبان خواهد بود./ تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار